Budowa renomy na rynku dystrybucji to skomplikowany, wielosegmentowy proces, który nie polega tylko na odsprzedaży urządzeń. To cała sieć dobrze pojętych, obustronnych relacji między użytkownikami, działem handlowym, logistycznym i produkcyjnym. Ważny jest przepływ informacji na temat wymagań klientów, oczekiwanych rozwiązań, urozmaicenia funkcji. Istotne są elementy zaskoczenia nowymi technologiami, które przyciągną uwagę odbiorców oraz rozwiążą nierozwiązywalne na przestrzeni lat problemy. Dobrze funkcjonującej marki nie da się zbudować w krótkim czasie.
Ponad 50 lat to czas trwania na rynku firmy P.S. Teatr, która oferuje rozwiązania z zakresu szeroko pojętego oświetlenia. W tym czasie marka wprowadziła na polski rynek wiele produktów, które na stałe zagościły m.in. w riderach technicznych uznanych wykonawców oraz w systemach instalacyjnych miejsc kultury. Jednak duża pojemność rynku oświetleniowego, determinuje potrzebę uporządkowania wiedzy i informacji o nowościach, dlatego właśnie P.S. Teatr w ramach działalności organizuje spotkania o nazwie Akademia Technik Scenicznych, które mają na celu nie tylko podsumować stan technologiczny obecnie produkowanych urządzeń, ale również zapoznać uczestników z rozwiązaniami i pomysłami realizacyjnymi. Prezentacja, która odbyła się 15 marca, miała na celu uporządkowanie wiedzy na temat produktów, a także samej marki Elation, którą na miejscu reprezentował Eldar Khashimbaev. To za jego sprawą uczestnicy mogli bardzo szczegółowo zapoznać się z zasadami funkcjonowania firmy oraz jej najnowszymi produktami, których w ostatnim czasie pojawiło się naprawdę sporo.
Jednym z nich jest kompaktowy reflektor profilowy Elation KL Profile FC przeznaczony do profesjonalnych realizacji estradowych, teatralnych i studyjnych. Urządzenie jest wyposażone we wszystkie funkcje, które powinno mieć wysokiej klasy urządzenie tego typu. Do dyspozycji jest manualnie regulowany zoom w zakresie od 6 do 50 stopni, ostrza kadrujące i regulacja ostrości wiązki światła. Sercem urządzenia jest wielokolorowa dioda LED (RGBMA) o mocy 305W i CRI na poziomie 92, dzięki temu urządzenie nie wymaga posiadania żadnych dodatkowych filtrów czy innych akcesoriów.
Eldar Khashimbaev szczegółowo omówił także popularną serię ruchomych głowic Proteus i wchodzące w jej skład poszczególne modele, takie jak potężny Maximus – zapewniający do 50 000 lumenów ze specjalnie zaprojektowanego źródła LED o mocy 950W, wydajny i wyposażony w funkcję kadrowania Lucius (LED 580W 6500K), kompaktowy, a przy tym niesamowicie jasny Excalibur czy listwy efektowe Proteus Rayzor Edge oraz Blade, dające szerokie możliwości w projektowaniu oświetlenia, niezależnie od warunków pogodowych. Warto przypomnieć, że wszystkie urządzenia z serii Proteus mają stopień ochrony IP65 i są przystosowane do pracy przy najbardziej wymagających realizacjach. Wśród prezentowanych podczas Elation Open Day urządzeń nie zabrakło także serii Fuze, w skład której wchodzą kompaktowe i wszechstronne oprawy jak choćby cieszący się sporą popularnością na naszym rynku Fuze SFX. Ta kompaktowa głowa typu spot została wyposażona w białą diodę LED o mocy 300W, emitującą wiązkę 12000 lumenów! Na sporą funkcjonalność oprawy wpływają między innymi szeroki zakres szybko pracującego zoom od 4,5° do 38°, filtr Frost umożliwiający wykorzystanie oprawy także jako wash oraz dwie niezależnie działające pryzmy. Oferta marki Elation jest naprawdę bardzo szeroka i nie sposób opisać szczegółowo w naszej relacji wszystkich urządzeń, o których opowiadał Eldar. Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej lub są zainteresowanych testami konkretnych modeli, zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z P.S Teatr.
Wróćmy jednak do prezentacji. Kolejnym gościem, który pojawił się tego dnia, był Marcin Robak, uznany realizator oświetlenia na stałe współpracujący z takimi artystami jak Paweł Domagała, Sławomir czy Mela Koteluk. Marcin od lat wykorzystuje w swojej pracy konsolety Obsidian Control Systems. Jest to marka obecnie należąca do Elation, ale mająca ponad 25 lat doświadczenia w opracowywaniu profesjonalnych rozwiązań do sterowania oświetleniem. Warto wspomnieć, że dzień przed prezentacją, w ramach Akademii Technik Scenicznych, odbyło się szkolenie dwunastoosobowej grupy z obsługi konsolet Obsidian prowadzone także przez Marcina Robaka.
Ostatnim punktem programu Elation Open Day było wyczekiwane spotkanie z wybitnym specjalistą w zakresie projektowania i realizacji oświetlenia Marcinem Michną, odpowiedzialnym za stworzenie wizualnej strony m.in. takich programów telewizyjnych jak „Milionerzy”, „Europejski Stadion Kultury”, „Hell’s Kitchen”, „Miss Supranational” i „Big Brother”. Marcin poprowadził wykład pod tytułem Koncerty i wydarzenia artystyczne okiem kamery, połączony z panelem dyskusyjnym, w trakcie którego podzielił się swoim bogatym doświadczeniem zawodowym i wieloma cennymi wskazówkami.
Szkolenie prowadzone w showroomie P.S. Teatr, przy ulicy Krakowskiej 20 w podwarszawskim Sękocinie, to świetna okazja, aby każdy z uczestników mógł spotkać najlepszych fachowców z branży oraz na własne oczy zapoznać się z możliwościami prezentowanych urządzeń. Praktycznie każdy omawiany model był dostępny na miejscu i stanowił część spiętego w całość systemu. Omawiano rozwiązania technologiczne zwiększające trwałość lamp, sposób kreowania kolorów, praktyczne zastosowania konkretnych modeli w przypadku ich najważniejszych zastosowań. Podczas szkolenia oraz w przerwach uczestnicy mieli możliwość wymiany spostrzeżeń, doświadczeń i uzyskania odpowiedzi na pojawiające się w głowie pytania.
Różnorodność podejść do kwestii oświetlenia to temat, którego skrajne punkty wyznacza tylko wyobraźnia. Produkty Elation oferowane przez oficjalnego dystrybutora – P.S. Teatr stworzone są po to, aby sprostać wymaganiom, pomysłom i każdej koncepcji, która mogłaby się pojawić. Warto wspomnieć, że organizator postanowił zaproponować dodatkowe spotkanie tego typu, w terminie kwietniowym, aby sprostać dużemu zainteresowaniu odbiorców.
Tekst: Andrzej Skowroński / Marcin Ziniak, Muzyka i Technologia
Zdjęcia: P.S. Teatr