Genelec 4410 to najnowszy i zarazem najmniejszy przedstawiciel rodziny głośników instalacyjnych Smart IP. Razem z nowym modelem głośnika pojawiła się również nowa aplikacja Smart IP Controller umożliwiająca intuicyjne sterowanie kluczowymi funkcjami systemu głośników.

Genelec 4410 to aktywna, dwudrożna, superkompaktowa kolumna głośnikowa o wymiarach H 181 x W 121 x D 115 mm. Konstrukcja bazuje na 3” przetworniku szerokopasmowym w sekcji LF oraz driverze wysokotonowym o średnicy ¾” w sekcji HF. 4410 zasilana jest w trybie bi-amp dwukanałowym wzmacniaczem klasy D o mocy 25W dla każdej z sekcji. Dzięki takiej konfiguracji inżynierom Genelec udało się wykrzesać z tego maleństwa aż 100dB SPL Peak, przy niezwykle wyrównanej charakterystyce częstotliwościowe w zakresie 74Hz – 20kHz +/- 2dB. Jednak najważniejszy przy zastosowaniach instalacyjnych jest fakt, że zarówno zasilanie, sterowanie i dystrybucja sygnału odbywa się za pośrednictwem standardowego kabla CAT. Co więcej seria Smart IP kompatybilna jest zarówno z Dante jak i AES67, mogąc obsłużyć do 8 kanałów audio z częstotliwością próbkowania 32-96kHz oraz 16-24 bitową rozdzielczością. Konfiguracja systemów głośników Smart IP odbywa się za pomocą dedykowanego oprogramowania Smart IP Manager. Jest to wyrafinowane narzędzie programowe działające w systemie Windows 10, które pozwala instalatorom skonfigurować prawie nieograniczoną liczbę pokoi, stref, głośników i kanałów audio, a także obejmuje wykrywanie urządzeń, wszechstronny zestaw narzędzi do korekcji pomieszczenia, organizację systemu i monitorowanie stanu.

Gdy instalator użyje Smart IP Manager do skonfigurowania i zoptymalizowania systemu, użytkownik końcowy może pobrać bezpłatną aplikację Smart IP Controller na swój smartfon lub tablet (iOS lub Android) w celu sterowania wyciszeniem, regulacją głośności i włączaniem zasilania. Aplikacja Controller automatycznie wykryje głośniki w sieci i oferuje przejrzysty i intuicyjny interfejs użytkownika, który docenią zarówno eksperci, jak i personel nietechniczny. Dostęp do niektórych lub wszystkich stref utworzonych podczas konfiguracji można następnie przypisać do aplikacji, zapewniając w ten sposób odpowiednie poziomy dostępu każdemu użytkownikowi końcowemu.

„Kompaktowy 4410 jest naturalnym i mile widzianym rozszerzeniem naszej rodziny głośników Smart IP, podczas gdy aplikacja Smart IP Controller jest idealnym narzędziem do mniej złożonych instalacji, w których kompleksowe sterowanie systemem za pomocą ekranu dotykowego nie zawsze jest wymagane” – komentuje Sami Makinen, Genelec AV Business Manager . „4410 jest idealny dla tych instalatorów, którzy poszukują dużej wydajności głośników przy niewielkich rozmiarach, podczas gdy aplikacja Controller zapewnia prostą, tanią alternatywę dla systemów automatyki domowej innych producentów. Jesteśmy pewni, że zarówno instalatorzy, jak i użytkownicy końcowi ciepło przyjmą te nowe dodatki do rosnącej rodziny Smart IP”.