Billboard Music Awards to jedna z najważniejszych nagród muzycznych przyznawanych w USA od 1990 roku. Tegoroczną ceremonię, która odbyła się w Microsoft Theater w Hollywood, obsługiwała firma ATK Audiotek. Na scenie wystąpili między innymi The Weeknd, Doja Cat, Pink i Twenty One Pilots a przy realizacji wydarzenia wykorzystano szereg rozwiązań z oferty Harman Professional.

Firma organizująca galę „Dick Clark Productions” potrzebowała skutecznego systemu audio, który nie wymagał dodatkowej infrastruktury i był niewidoczny dla kamer. Specjaliści z ATK Audiotek pracowali w pocie czoła by sprostać wymaganiom i stworzyć niezapomniane widowisko zarówno dla artystów, jak i fanów. W tym celu wykorzystano techniki instalacji i rozwiązania firm JBL Professional, Crown Audio i AKG.

“Zostaliśmy postawieni przed dużym wyzwaniem, nie mogliśmy stawiać żadnych konstrukcji, na których można by powiesić głośniki i światła” – powiedział Jeff Peterson, projektant PA, kierownik projektu i realizator FOH firmy ATK Audiotek. “Musieliśmy wykorzystać istniejące wieże oświetleniowe, które stoją na placu, co ograniczyło ilość ciężaru i wysokość, na który mogliśmy zawiesić system. Scena rozdania nagród była prostokątną platformą o wymiarach 6 x 12 metrów z ośmioma łukami wykonanymi z kratownic”.

W przypadku sceny zewnętrznej, Peterson i zespół instalacyjny ATK na wieżach oświetleniowych zawiesili system JBL VTX A8. Ich lekka konstrukcja i wysoka moc pozwoliły ekipie umieścić je na tyle wysoko i daleko od sceny, że nie były widoczne dla kamer, a jednocześnie dawały pełny dźwięk o równomiernym pokryciu. Subwoofery JBL VTX S28 zapewniły wsparcie w zakresie niskich tonów, podczas gdy kompaktowe liniowe zestawy głośnikowe JBL VT4886, charakteryzujące się wysoką kierunkowością i zoptymalizowanym pokryciem poziomym, wzmocniły dźwięk w pierwszych kilku rzędach przed sceną. W rezultacie powstał opływowy, ale dynamiczny system, który docierał do całej widowni i dostarczał wysokiej jakości dźwięk dla różnych gatunków.

Instalacja głośników w obszarze sceny, na której zostały rozdane nagrody, wymagała wyjątkowej pomysłowości ze względu na ograniczenia konstrukcyjne i wymagania estetyczne. Peterson zdecydował, że najlepszym wyborem dla tego obszaru będą dwudrożne głośniki JBL AC26 ze względu na ich ultrakompaktową konstrukcję, wysoką moc wyjściową oraz zoptymalizowaną charakterystykę. Aby mieć pewność, że system nagłośnienia będzie słyszalny, ale niewidoczny dla publiczności i kamer, ekipa instalacyjna zamontowała 12 głośników AC26 wewnątrz kratownic.

Do nagłośnienia występów z małą widownią wewnątrz teatru, ATK wykorzystało system nagłośnieniowy obiektu, wyposażony w głośniki JBL Vertec 4889, które są standardem w wielu średnich i dużych obiektach koncertowych. Te lekkie głośniki, zbudowane w oparciu o najnowocześniejszą technologię i wyposażone w trzycalowe membrany głośników kompresyjnych wysokiej częstotliwości, zapewniają niezawodną moc wyjściową w każdym miejscu. ATK zasilił system za pomocą wzmacniaczy serii CrownVRack, dostarczyli również mikrofony pojemnościowe AKG C414 do overheadów perkusyjnych.