W środę 28 września w przestrzeni Sceny Relax firma ESS Audio po raz pierwszy w Polsce zaprezentowała najnowszy system nagłośnieniowy JBL SRX900. Uczestnicy tego spotkania mieli okazję zapoznać się ze specyfikacją serii SRX900, poznać oprogramowanie do zarządzania oraz predykcji i, co najważniejsze, posłuchać najmłodszego dziecka marki JBL.

Wybierając się na prezentację najnowszego systemu line array marki JBL, chodziła mi po głowie parafraza pytania z popularnego w sieci filmiku reporterskiego „Liniowy SRX? A na co to komu?”. No właśnie, na co, skoro tak świetnie radzi sobie na naszym rynku znakomity VTX? Na to pytanie odpowiedział mi Leszek Lichota: „Nowa odsłona serii SRX to uzupełnienie oferty JBL-a o kompaktowe systemy line array. Do tej pory liniowe systemy pochodziły z topowej serii VTX.  Rozwiązaniem pośrednim jest VRX, jednak jako kolumny stało kątowe ma swoje ograniczenia. SRX 906 oraz 910 jest skierowany do użytkowników, gdzie istotny jest budżet przy zachowaniu cech systemów z najwyższej serii. Oba modele są proste w montażu, zarządzane w bardzo intuicyjny sposób, lekkie i estetycznie wykonane. Umożliwiają ‘ogranie’ przestrzeni 50-60 metrów oraz wykorzystanie pojedynczych modułów jako rozwiązania point source (np. dwa SRX906) lub ground stacking na dedykowanych subwooferach (SRX918/SRX928). Seria SRX zawsze charakteryzowała się jakością brzmienia oraz trwałością komponentów i podobnie jest w tym przypadku. Gama produktów z oznaczeniem SRX bardzo często znajdowała miejsce zarówno w instalacjach kulturalnych, jak i firmach rentalowych, a biorąc pod uwagę zainteresowanie najnowszymi modelami, pewnie w tym wypadku będzie podobnie.”

Spotkanie zorganizowano w komfortowej przestrzeni Sceny Relax w Warszawie.

Po prezentacji obiema rękami podpisuję się pod słowami Leszka, który wraz z Łukaszem Lisem, wieloletnim właścicielem i użytkownikiem serii VTX, przeprowadzili użytkowników przez proces projektowania oraz predykcji systemu SRX900 przy pomocy oprogramowania LAC-3.

Ale zacznijmy od początku…
Po przybyciu na miejsce prezentacji, jakim była przytulna i komfortowa przestrzeń Sceny Relax, uczestnicy mogli posilić się i napić pysznej kawy, aby z pełnym ładunkiem energii przystąpić do przyswajania wiedzy. Przedstawiciele firmy ESS Audio podczas rejestracji użytkowników rozdawali broszury informacyjne dotyczące serii SRX900 oraz to, co branża lubi najbardziej, czyli koszulki firmowe. Na deskach Sceny Relax jako pierwszy pojawił się Jacek Karałow, aby oficjalnie przywitać uczestników spotkania. Następnie Wojtek Kopytek szczegółowo omówił serie SRX900, w której skład wchodzą podwójne 6,5-calowe SRX906LA i podwójne 10-calowe SRX 910LA aktywne moduły liniowe oraz 18-calowe SRX918S i podwójne 18-calowe SRX928S aktywne subwoofery. Nieodłącznym elementem serii jest oczywiście oprogramowanie symulacyjne LAC-3 do predykcji parametrów akustycznych oraz aplikacja towarzysząca Array Link iOS/Android do przesyłania informacji o podwieszaniu i mechanice z LAC-3 do urządzeń mobilnych. Nowe, przeznaczone dla serii SRX900 oprogramowanie do zarządzania systemem, JBL Performance z obsługą Wi-Fi, integruje funkcje konfiguracyjne i kontrolne w jednej aplikacji. Przez meandry symulacji, predykcji i zarządzania przeprowadził uczestników kolejny z prelegentów, doskonale wszystkim znany Leszek Lichota, który do współpracy zaprosił Łukasza Lisa jako specjalistę od oprogramowania LAC-3 oraz Wojtka Kolaśniewskiego, biegłego w obsłudze oprogramowania Performance.

SRX900 jest skierowany do użytkowników, dla których istotny jest budżet i zachowanie ważnych cech systemów z najwyższej serii.

Po solidnej dawce wiedzy teoretycznej przyszedł czas na odsłuchy, na które wszyscy z niecierpliwością czekali. Przygotowana przez ESS Audio playlista, zawierająca utwory o różnej stylistyce, pokazała walory najnowszej konstrukcji JBL-a. Każdy z uczestników chętnie skorzystał z możliwości odbycia spacerów odsłuchowych po widowni Sceny Relax, łącząc przyjemne z pożytecznym, czyli upajanie się najwyższej klasy brzmieniem oraz spalanie pysznego poczęstunku przygotowanego przez gospodarzy tego wydarzenia. Bez wątpienia była to świetna okazja, aby na własne uszy przekonać się, co potrafi SRX900, wyrobić sobie zdanie na temat potencjału, jaki drzemie w tej konstrukcji i przemyśleć potencjalne zakupy, tak aby w kolejnym sezonie być uzbrojonym po zęby w rozwiązania JBL. Kolejnym punktem programu było zapoznanie się z techniką montażu serii SRX900, czyli podwieszaniem, stackowaniem, spinaniem i rozpinaniem, przy pomocy specjalnych tego akcesoriów. Ten proces każdy mógł już obserwować z pozycji sceny, mając system na wyciągnięcie ręki. Była to też idealna okazja, aby przekonać się o wysokiej jakości wykonania poszczególnych modułów i jego elementów. Podczas trwania prezentacji w każdej chwili do dyspozycji byli specjaliści z firmy ESS Audio, którzy odpowiadali na pytania bardziej wnikliwych uczestników. Ponadto można było zapoznać się również z innymi produktami będącymi w dystrybucji ESS Audio, w tym mobilnymi zestawami all-in-one JBL Eon One czy świetnymi mikrofonami Austrian Audio.

Podsumowując
Prezentacja JBL SRX900 była nie tylko doskonałą okazją do zapoznania się z najnowszymi technologiami w dziedzinie nagłośnienia, ale również do przemiłego spotkania w branżowym gronie, wymiany opinii i doświadczeń. Naszym zdaniem nowy system JBL-a świetnie sprawdzi się zarówno w touringu, jak i w zastosowaniach instalacyjnych ze względu na bezkonkurencyjny stosunek jakości do ceny. Nie bez znaczenia w kontekście wyboru systemu jest też wzorowa współpraca z dystrybutorem, a firma ESS Audio ma na naszym rynku ugruntowaną opinię godnego zaufania partnera biznesowego. Co więcej, jak dobrze wiemy, nowości mają to do siebie, że potencjał, jaki prezentują na początku, często jest tylko częścią tego, co tak naprawdę potrafi dana konstrukcja. My natomiast z pewnych źródeł wiemy, że seria SRX900 już niedługo doczeka się niezwykle ciekawych ulepszeń. Pozostaje nam tylko z niecierpliwością czekać na pierwszych zadowolonych użytkowników nowego SRX-a.

Tekst i zdjęcia: Filip Wojtowicz, Muzyka i Technologia