Tegoroczna gala wręczenia Oscarów odbyła się w dwóch miejscach –Teatrze Dolby w Hollywood i historycznej stacji kolejowej Union Station w śródmieściu Los Angeles. Nagłośnienie podczas 93. ceremonii po raz kolejny zapewniły najwyższej klasy systemy głośnikowe JBL Professional.

Wręczane przez Akademię Filmową Oscary, są nie tylko jedną z najbardziej szanowanych ceremonii wręczania nagród rozrywkowych na świecie, ale również najstarszą, bo odbywającą się od 1929 roku. Marka JBL jest obecna na gali wręczenia Oscarów od wielu lat i jest jej kluczowym elementem, zapewniając liniowe systemy serii VerTec oraz wiele innych komponentów do potężnego systemu nagłośnienia.

Technologia i kinowe dziedzictwo JBL’a
Świętując w tym roku 75 urodziny, dziedzictwo kinowej doskonałości dźwięku firmy JBL jest niemal tak stare, jak same nagrody Akademii Filmowej. W rzeczywistości rola JBL w kinie sięga samych początków marki i czasów, gdy kończyła się era filmów niemych, a do przemysłu filmowego przebojem wkraczały filmy ze ścieżką dźwiękową. Założyciel firmy JBL, James B. Lansing, odegrał kluczową rolę w opracowaniu kinowego systemu dźwiękowego Shearer Horn, który odniósł spektakularny sukces i został uhonorowany przez Akademię.w 1936 roku, nagrodą „Scientific Technical Award”. Na początku lat 40-tych, Lansing stworzył kinowe zestawy głośnikowe “Voice of the Theater”, które wyznaczyły nowy standard dla przemysłu filmowego oraz kontynuował prace nad głośnikami kinowymi już po założeniu własnej firmy JBL w 1946 roku.

Samuel Goldwyn Theater

We wczesnych latach 80-tych, inżynierowie JBL opracowali zupełnie nową koncepcję kinowego systemu głośnikowego, wykorzystującego technologię tuby JBL Bi-Radial®, zapewniającej stałą kierunkowość. Koncepcja ta ewaluowała i przerodziła się w kinowy system JBL 4675, który ustanowił zupełnie nowy standard w branży. Systemy głośnikowe JBL 4675 zostały zainstalowane w sali referencyjnego kina Akademii Filmowej – Goldwyn Theater w Beverly Hills.  Jako pierwszy kinowy system głośnikowy, otrzymał także certyfikat THX® Approved. Innowacje nie zatrzymały się w tym miejscu. W ciągu następnej dekady JBL wprowadził pierwszy nowoczesny, 3-drożny kinowy system głośnikowy JBL 5674, który został zainstalowany podczas renowacji Goldwyn Theater w 1996 roku. Kompletny system nagłośnienia sali – wraz z niestandardowymi głośnikami efektowymi i subwooferami JBL – dostarcza niesamowitych wrażeń dźwiękowych, zapewnia szczegółowość i czystość docierając do każdego miejsca widowni.

Humax Cinema – Japonia

W 2002 roku JBL zdobył nawet swojego własnego Oscara. Trzech inżynierów JBL zostało uhonorowanych dwoma najbardziej prestiżowymi nagrodami, jakie Akademia Filmowa może przyznać za osiągnięcia techniczne w dziedzinie technologii głośnikowej: „Scientific and Engineering Award” za koncepcję, projekt i inżynierię nowoczesnych kinowych systemów głośnikowych o stałej kierunkowości i bezpośrednim promieniowaniu oraz „Technical Achievement Award” za inżynierię i projekt filtrowanych systemów liniowych oraz system kompensacji dźwięku emitowanego przez ekran, w zastosowaniu do kinowych systemów głośnikowych.

Technologia i innowacja napędzają przyszłość kinowego dźwięku JBL

Kinowe systemy nagłośnienia JBL są tak zaprojektowane, aby wywoływać emocje
i sprostać wymaganiom chwili, niezależnie od tego, czy odtwarzają dźwięk podczas cichej, intymnej sceny, czy agresywnie głośny podczas scen akcji. Doskonałość JBL w dziedzinie dźwięku kinowego trwa nieprzerwanie do dziś, a produkty JBL można znaleźć w 40% sal kinowych na całym świecie, w tym w większości sal wyposażonych w systemy Dolby. Kinowe zestawy głośnikowe JBL są obecne również w salach projekcyjnych Warner Brothers, Technicolor i Dolby®, a także w The Directors Guild of America i Academy of Television Arts & Sciences.

JBL VerTec® na gali rozdania Oscarów

JBL zawsze myśli o przyszłości tego, w jaki sposób widzowie będą doświadczać filmów nominowanych do Oscara®. Inżynierowie z JBL pracowali ostatnio nad stworzeniem niestandardowego systemu „Sculpted Sound”, przeznaczonego dla przełomowej kinowej technologii Samsung Cinema LED o nazwie “Onyx”, która jest już instalowana w kinach na całym świecie.

– Obecnie JBL jest jedną z najbardziej zaufanych marek w dziedzinie dźwięku kinowego, czego dowodem jest nasza obecność podczas 93 ceremonii wręczenia Oscarów – powiedział Dave Rogers, Prezes Lifestyle Division. – Po dekadach współpracy z przemysłem filmowym, wiedza JBL rosła i ewoluowała wraz ze srebrnym ekranem, zapewniając, że następne pokolenia widzów na całym świecie będą nadal mogły doświadczać takich kinowych wrażeń dźwiękowych, które będą powodować przysłowiowy „opad szczęki”.