Podczas planowania inwestycji w sprzęt zwracamy uwagę na wiele parametrów. Wśród nich znajduje się cena, przeznaczenie, czy specyfikacja techniczna. Ale jest też jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Jest nią dystrybutor. To właśnie udana na przestrzeni lat współpraca może być kluczowa przy podejmowaniu ważnych decyzji. Tak właśnie było w przypadku zakupu systemu JBL VTX przez Limanowski Dom Kultury.

W 2020 roku sala widowiskowo-kinowa Limanowskiego Domu Kultury doczekała się doposażenia w  postaci profesjonalnego systemu koncertowego. Sala na ponad 435 miejsc siedzących zyskała riderowy system liniowy składający się z dwunastu trójdrożnych modułów szerokopasmowych JBL VTX A8 wraz z czterema dedykowanymi 18-calowymi subwoofer’ami JBL VTX B18.

Sala na ponad 435 miejsc siedzących zyskała riderowy system liniowy składający się z dwunastu trójdrożnych modułów szerokopasmowych JBL VTX A8 wraz z czterema dedykowanymi 18-calowymi subwoofer ’ami JBL VTX B18.

Oczywistym jest, że w komplecie z wymienionymi zestawami głośnikowymi zainstalowano wzmacniacze z fabrycznymi presetami Crown serii i-Tech. Na scenie znalazły się 12-calowe monitory JBL serii SRX zasilane wzmacniaczami Crown XTi. W centralnej części widowni swoje miejsce znalazła cyfrowa konsoleta foniczna Soundcraft Vi1000, komunikująca się ze scenicznym Soundcraft Compact Stagebox. System nagłośnieniowy został wybrany w drodze przetargu, jednak nie bez znaczenia była wieloletnia współpraca instytucji z firmą ESS Audio.

Znając doskonale potrzeby klienta oraz mając w  swojej dystrybucji szeroki wachlarz rozwiązań, zespół ESS Audio przedstawił ofertę skrojoną na miarę potrzeb. Inżynier dźwięku Limanowskiego Domu Kultury, Jerzy Dudek w samych superlatywach wypowiada się na temat zainstalowanego systemu oraz współpracy z dystrybutorem: – W naszym ośrodku odbywają się zarówno przedstawienia teatralne, jak i koncerty o szerokim przekroju stylistycznym. Od folkloru po muzykę rockową. JBL VTX zapewnia niezwykle precyzyjne pokrycie widowni, dzięki czemu do minimum ograniczony jest niekorzystny wpływ odbić. Ponadto oferuje niezwykły zapas dynamiki przy bardzo naturalnym i klarownym brzmieniu. System został przygotowany w taki sposób, że nie wymaga od realizatora żadnych korekt, na „dzień dobry” brzmi tak jak trzeba. Bardzo ważną kwestią jest wzorcowe wsparcie techniczne, jakie w pakiecie z systemem otrzymaliśmy od ESS Audio. Jestem przekonany, że wieloletnia udana współpraca będzie kontynuowana, bo już mamy pomysły na kolejne udoskonalenia, dzięki którym publiczność wydarzeń organizowanych przez nasz Dom Kultury będzie mogła się cieszyć dźwiękiem najwyższej jakości – konkluduje Dudek.

Na scenie znalazły się 12-calowe monitory JBL serii SRX

JBL VTX A8 to trójdrożny system liniowy napędzany w trybie bi-amp. Moduły bazują na dwóch 8” przetwornikach szerokopasmowych, czterech 3” przetwornikach odpowiedzialnych za środek pasma oraz dwóch 2” driverach ciśnieniowych w sekcji wysokotonowej. Pasmo przenoszenia systemu z tolerancją -10 dB zawiera się w przedziale między 50 Hz a 19 kHz. Maksymalny poziom ciśnienia akustycznego generowany przez A8 to aż 139 dB.

W centralnej części widowni swoje miejsce znalazła cyfrowa konsoleta foniczna Soundcraft Vi1000

Dyspersja pozioma systemu wynosząca 110º umożliwia dokładne pokrycie dźwiękiem nagłaśnianej przestrzeni. Tak doskonałe parametry zapewniają dźwięk o niesłychanej dynamice, wolny od zniekształceń o  naturalnej charakterystyce tonalnej. Konfiguracja zainstalowana w LDK składająca się z 12 modułów, po 6 na stronę, zapewnia dokładne i pełnopasmowe pokrycie dźwiękiem całej widowni. Za wsparcie w najniższym paśmie odpowiadają cztery moduły niskotonowe JBL VTX B18. Dwa z nich zostały podwieszone razem z systemem szerokopasmowym. Dwa pozostałe ustawione są na ziemi w  układzie LR. Subwoofery te przetwarzają częstotliwości z zakresu od 28 do 80 Hz z tolerancją -10 dB, generując maksymalny SPL na poziomie 135 dB.

W komplecie z zestawami głośnikowymi zainstalowano wzmacniacze Crown serii i-Tech oraz XTi.

Uzupełnieniem systemu frontowego są 12” monitory sceniczne JBL SRX, które dzięki swojej konstrukcji mogą pełnić również role małego, mobilnego PA. Dedykowane wzmacniacze Crown i-Tech 4x3500HD, XTi 4002 i XTi 6002 zapewniają optymalne parametry pracy całego systemu. Aby postawić przysłowiową kropkę nad i, nie mogło zabraknąć konsolety cyfrowej Soundcraft Vi1000, będącej idealnym rozwiązaniem w takich aplikacjach, ze względu na niewielkie gabaryty i potężne możliwości.

Konfiguracja zainstalowana w LDK składająca się z 12 modułów (po 6 na stronę) zapewnia dokładne i pełnopasmowe pokrycie dźwiękiem całej widowni.

Bardzo cieszymy się, że na kulturalnej mapie Polski pojawiło się kolejne miejsce ze znakomitym systemem nagłośnieniowym. Życzymy zarówno publiczności, ekipie technicznej LDK, ekipom i realizatorom zespołów, którym przyjdzie odwiedzić to miejsce, pełnego zadowolenia z  tej wspaniałej inwestycji. A firmie ESS Audio jeszcze więcej stałych i zadowolonych klientów.

Tekst: Filip Wojtowicz, Muzyka i Technologia
Zdjęcia: Marcin Maj | Fotografia (www.marcinmaj.com.pl)

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@muzyka-tech.pl