Czy uwierzycie, że pod Łodzią, w Rzgowie, znajduje się tętniące życiem, renesansowe miasto portowe? Że można tam pojechać z całą rodziną, a zwłaszcza z jej najmłodszymi członkami i przeżyć wspólną zabawę? To wszystko w najnowszym parku rozrywki Mandoria, w którym za dostawę oraz instalację systemu oświetlenia odpowiadała firma Wise Clubs z Krakowa.

Można by pomyśleć; co wspólnego ma park rozrywki z oświetleniem scenicznym? Okazuje się, że całkiem sporo. By przybliżyć nieco sam park i jego zamysł zdaliśmy kilka pytań pani Iwonie Buchcic, rzeczniczce prasowej Mandorii. – Mandoria to aktualnie największy w Europie park rozrywki znajdujący się pod dachem. Odwiedzającym oferuje ponad 20 atrakcji, w tym dwa roller-coastery (jeden z nich jeździ w ciemności) i liczne karuzele. Dzięki umieszczeniu wszystkich atrakcji w budynku, park działa cały rok, bez względu na pogodę. Cechą wyróżniającą Mandorię jest jej tematyka – park wygląda jak XVI-wieczne miasto handlowe, z brukowanymi alejkami, eleganckimi kamienicami, winnicą i portem z zatoką. Karuzele, kolejki górskie i inne atrakcje zostały zaprojektowane tak, aby mogły z nich korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli.

Do ogólnego oświetlenia i pokolorowania przestrzeni wykorzystano oprawy Pro PAR 18IP, wyposażone w 18 wielobarwnych diod LED RGBWA UV o mocy 12 W każda.

Specyfika parku wymagała stworzenia odpowiedniego klimatu i tutaj kluczową rolę obok architektury odegrało światło. Poza oświetleniem dekoracyjnym w projekcie oświetlenia przygotowanym przez brytyjskie biuro projektowe znalazł się rozbudowany zestaw oświetlenia architektonicznego i oświetlenia efektowego, na który składały się oprawy teatralne i oraz naświetlacze typu par. Efekt całości miał nas przenieść do tego właśnie portowego miasteczka, które opisywałem wyżej. W tej niemałej przestrzeni podświetlone zostały fasady budynków, wykonano oświetlenie efektowe, akcentujące charakterystyczne miejsca oraz kolorowe oświetlenie tła. Do realizacji tych zadań użyto łącznie 350 opraw, w tym między innymi: oprawy profilowe wykonane w technologii LED Brighter LED Profile 200 zoom. Producent dysponuje kilkoma wariantami różniącymi się zastosowanym źródłem światła. W tym wersją ze stałą temperaturą barwową oraz wariantem z dwoma diodami i RGBW. Ze względu na charakter miejsca wybrano opcję wyposażoną w źródło światła RGBW, które zapewnia największą uniwersalność zastosowania. Urządzenie poza spektrum barwnym oferuje regulację temperatury barwowej w zakresie 2700K-6500K oraz wysokie CRI w granicach 85Ra. Do realizacji zastosowano urządzenia z optykami umożliwiającymi regulacje kąta świecenia w zakresie 20-45 stopni. Obecność noży kadrujących umożliwiła wykreowanie prawdziwego spektaklu świateł, pozwalając na podświetlenie wybranych akcentów dekoracji Zgodnie z zaprojektowaną funkcją część urządzeń została wyposażona w przesłony Gobo oraz akcesoria Top Hat.

Miasteczko ma również swój teatr. W tej strefie znalazły się oprawy Smart Spot 330Pro.

Do ogólnego oświetlenia i pokolorowania przestrzeni wykorzystano oprawy Pro PAR 18IP, wyposażone w 18 wielobarwnych diod LED RGBWA UV o mocy 12 W każda. Kąty świecenia reflektorów zostały dobrane do potrzeb iluminacji każdej ze stref, zgodnie z możliwościami oferowanymi przez producenta. Wybór serii Pro PAR nie był przypadkowy. Urządzenia wyposażone są w pasywne, a co za tym idzie, całkowicie bezgłośne chłodzenie – co przy zastosowanej liczbie opraw, w aplikacji, jaką jest park rozrywki, miało bardzo duże znaczenie. Warto także wymienić oprawy architektoniczne, których zainstalowano w sumie 100 sztuk, w tym siedmiokolorowy oświetlacz LED Gantom 7, CLS Martina Bracket oraz Revo. Miasteczko ma również swój teatr. W tej strefie znalazły się oparte również na LED-owym źródle światła oprawy typu SPOT – Smart Spot 330Pro, wyposażone w diodę o mocy 330 W, oraz, między innymi, imponujący zoom 5-40 stopni i mieszanie kolorów CMY. Jedną z najbardziej istotnych rzeczy dla tak rozbudowanej instalacji w miejscu, jakim jest park rozrywki, musiał być przemyślany i działający w sposób autonomiczny, zgodnie z zaprogramowanym scenariuszem system sterowania. System sterowania zbudowano w oparciu o produkty polskiej firmy PXM i linie urządzeń PX710, które łącznie obsługują 6144 kanałów. Jest to w pełni automatyczny, oparty na kalendarzu system. Został on także zintegrowany z zainstalowanym systemem audio, co pozwala na synchronizację efektów w wymagających tego miejscach. Do zarządzania systemem przewidziane zostały dotykowe panele naścienne, z poziomu których można także manualnie edytować niektóre elementy świetlnego show. Całość prac i dostaw w tym zakresie wykonała krakowska firma Wise Clubs.

Specyfika parku wymagała stworzenia odpowiedniego klimatu i tutaj kluczową rolę obok architektury odegrało światło.

Łukasz Gaździk, właściciel firmy Wise Clubs, tak mówi o doborze rozwiązań i realizacji: – Klient zwrócił się do nas z prośbą o wycenę urządzeń oświetleniowych spełniających wymagania określone przez projektanta. Przygotowaliśmy ofertę, opierając się głównie na urządzeniach marki Brighter. Całość realizacji odbyła się na w pierwszej połowie 2021, w naszym zakresie była dostawa urządzeń, montaż i uruchomienie i programowanie wraz z zaprojektowanym przez nas systemem sterowania dopasowanym do potrzeb parku. Zapytałem także o to, czym kierowano się podczas projektowania i doboru konkretnego wyposażenia. – Ze względu na tematykę parku, podstawowym zadaniem oświetlenia była gra świateł, która podkreśli klimat stylizowanych zabudowań i atrakcji. To jeżeli chodzi o funkcję. Oczywiście bardzo ważnym aspektem była jakość opraw, ich parametry, takie jak natężenie światła, CRI, kąty świecenia, oraz żywotność i kultura pracy, a także zachowanie rozsądnego budżetu.

Realizacja objęła łącznie 350 opraw, w tym między innymi: oprawy profilowe wykonane w technologii LED Brighter LED Profile 200 zoom.

Przedstawicielka inwestora opowiedziała nam nieco o współpracy z wykonawcą oraz o jego wyborze: – Z firmą Wise Clubs poznaliśmy się już wcześniej, postanowiliśmy zaprosić ich do złożenia oferty na wykonanie systemu oświetlenia teatralnego parku. Poszukiwaliśmy firmy, która przełoży na język wykonawczy naszą koncepcję oświetlenia i zaproponuje sprzęt i system łatwy w utrzymaniu i bezawaryjny. Elastyczność firmy Wise Clubs w proponowaniu rozwiązań oraz posiadanie własnej linii produktów Brighter przekonały nas do powierzenia jej kontraktu na dostarczenie urządzeń i montaż systemu oświetlenia scenicznego w parku rozrywki Mandoria. Firma na bieżąco reagowała na wszelkie uwagi lub zmiany wynikające z dostosowania języka projektowego do finalnego kształtu parku. Jakość sprzętu, zestrojenie całego systemu sterowania, komunikacja z wykonawcą stały na bardzo wysokim poziomie. W efekcie powstał niemalże bezobsługowy system, bardzo dobrze zestrajający się z głównym serwerem sterowania. Możliwość regulacji poszczególnych stref oświetlenia, łatwość dostrojenia do bieżących potrzeb parku, zerowa awaryjność wszystkich podzespołów sprawiają, że jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą Wise Clubs.

Mandoria to aktualnie największy w Europie park rozrywki znajdujący się pod dachem. Odwiedzającym oferuje ponad 20 atrakcji, w tym dwa roller-coastery (jeden z nich jeździ w ciemności) i liczne karuzele. Dzięki umieszczeniu wszystkich atrakcji w budynku, park działa cały rok, bez względu na pogodę.

Rodzinny Park Rozrywki Mandoria to miejsce, w które na stałe wpisana jest technologia i to bardzo nowoczesna, bo LED-owa. Realizacja oświetlenia jest w pewnym sensie nawet unikalna w skali naszego kraju. Prawdopodobnie jest to pierwsza instalacja stała w Polsce, gdzie na tak dużą skalę do oświetlenia, można powiedzieć w zasadzie ogólnego, a jednocześnie efektowego, użyte zostały oprawy profilowe w technologii LED. Opisane tutaj oświetlenie zapewnia pełne pokrycie przestrzeni światłem. Liczba urządzeń i ich jednostkowa moc sprawiają, że użycie oświetlenia technicznego staje się zupełnie zbędne. Z punktu widzenia standardowego zastosowania scenicznego tego typu lamp jest to dosyć ciekawe. Warto podkreślić, że urządzenia w tej aplikacji nie świecą tak, jak standardowo na scenie przez kilka godzin, a codziennie od rana do wieczora. Stąd też troska klienta o utrzymanie wysokiego parametru żywotności źródeł światła.

Tekst: Dariusz Mazurowski, Muzyka i Technologia
Zdjęcia: Mikołaj Zacharow

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@muzyka-tech.pl