Fête des Vignerons („Festiwal Winiarzy”) to szwajcarska tradycja kulturalna, która sięga 1797 roku. Wydarzenie odbywa się nie więcej niż pięć razy w każdym wieku w małym mieście Vevey. Do nagłośnienia ostatniej edycji tej wyjątkowej imprezy zastosowano sprzęt marki Meyer Sound w postaci unikalnego rozwiązania systemowego „5 w 1”.

Tegoroczna edycja, odbywająca się między 18 lipca a 11 sierpnia, ustanowiła rekord frekwencji przyciągając ponad milion odwiedzających. Główną atrakcją imprezy był epicki spektakl muzyki i tańca, wystawiany codziennie na arenie o pojemności 20 000 osób, z widokiem na Jezioro Genewskie, wzniesionej specjalnie na tą okazję na rynku miasta. Program był prawdziwie olimpijską produkcją. Ponad 5000 lokalnych uczestników pracowało pod kierownictwem dyrektora artystycznego Daniele Finzi Pasca, którego długa lista osiągnięć zawiera też ceremonie otwarcia Igrzysk Olimpijskich 2006 w Turynie. Ogromna skala produkcji wymagała czterech scen: jednej na każdej z czterech trybun areny i piątego w centrum areny wyłożonej panelami LED. Ponieważ na każdym etapie była niezbędna lokalizacja dźwięku, obiekt został wyposażony w pięć dyskretnych systemów nagłośnieniowych Meyer Sound: cztery systemy liniowe LEO® Family, każdy zamontowany na bliźniaczych wieżach za bocznymi scenami; oraz rozproszony system zestawów głośnikowych typu beam-steering  CAL™ w dwóch koncentrycznych pierścieniach wokół środkowej sceny. Oprócz zlokalizowanego dźwięku na scenach, system posiadał również 40 kanałów surround dla efektów takich jak ptaki i dzwonki.

„Przedstawiono mi wymóg jednoczesnego grania na wszystkich pięciu scenach”, wyjaśnia doświadczony projektant dźwięku Martin Reich, który kierował zespołem 19 inżynierów i techników wymaganych do produkcji dźwięku. „Po przeanalizowaniu problemów związanych z propagacją dźwięku na takich odległościach opracowaliśmy oprogramowanie symulacyjne, które umożliwiło nam podejmowanie artystycznych decyzji przed wejściem do prawdziwego świata. Odwzorowanie przestrzenne było również wymagane, ale ze względu na rozmiar areny i związane z nią odległości musieliśmy pozostać realistami.”

Kompletny pakiet audio, wideo i oświetlenia dla Fête des Vignerons został dostarczony przez DUSHOW, zdywersyfikowaną firmę zajmującą się technologią estradową z siedzibą pod Paryżem. Oprócz imponującego systemu 556 aktywnych zestawów głośnikowych Meyer Sound, system audio obejmował także dziewięć cyfrowych konsol Yamaha Rivage, 324 mikrofony bezprzewodowe Shure Axient Digital i 70 mikrofonów przewodowych.

Każda z czterech scen bocznych została wyposażona w zestawy liniowe LEO Family, przy czym wszystkie systemy były zawieszone z bliźniaczych wież za scenami, aby uniknąć przeszkód na linii wzroku. Wszyscy “członkowie” rodziny LEO byli reprezentowani, łącznie zastosowano 128 zestawów głośnikowych LEO-M, 72 LYON™ -M, 24 LYON-W, 96 LEOPARD™ i 56 zestawów głośnikowych LINA™. W przypadku wypełnień i dźwięku przestrzennego system obejmował także 16 zestawów głośnikowych UPQ-1P, 40 UPA-1P i 20 zestawów głośnikowych UPJunior z 56 elementami sterującymi niskimi częstotliwościami 1100-LFC, które zapewniają potężne uderzenie basu. Dwadzieścia procesorów sieciowych GALAXY™ 816 obsługiwało przetwarzanie sygnałów, a 20 monitorów bliskiego pola Amie zostało rozdanych dla ekip produkcyjnych. W systemie centralnym, ponownie, aby zapewnić pełną wierność i lokalizację dźwięku bez obostrzeń wizualnych, w projekcie zastosowano 48 kolumn głośnikowych CAL 32 w dwóch pierścieniach, jeden na poziomie podłoża, a drugi na poziomie siedzeń 5,5.

„Wybraliśmy głośniki CAL ze względu na ich właściwości dźwiękowe, nie tylko do mowy, ale także do odtwarzania muzyki”, mówi Martin Reich. „Szeroko wykorzystaliśmy również możliwości sterowania wiązką, aby dostosować zasięg w razie potrzeby.” „To był złożony i ambitny projekt dźwiękowy”, kontynuuje Reich, „ale osiągnęliśmy wszystkie nasze cele. Otrzymaliśmy wiele pozytywnych komentarzy z całego świata. Podobało się to, że dźwięk był mocny, ale nie wydawał się zbyt głośny.”

François Mottier, dyrektor techniczny Fête des Vignerons, przyznaje: „Jakość dźwięku była doskonała. Kiedy chóry śpiewały jednocześnie na wszystkich czterech scenach, efekt był bardzo imponujący. Czuliśmy moc systemu.”

Od ponad dwóch stuleci Fête des Vignerons zachowuje i celebruje wyjątkową kulturę szwajcarskiego regionu winiarskiego Lavaux. Wydarzenie organizowane przez Confrérie des Vignerons (Bractwo Winiarzy) zostało uznane przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe. Szacuje się, że podczas festiwalu skonsumowano do 500 000 litrów produktów lokalnych winiarzy.