NADIA to zintegrowana, bazująca na sieci platforma cyfrowego przetwarzania i dystrybucji dźwięku, stworzona z myślą o obsłudze systemów Meyer Sound Constellation. Wraz z jednostką NADIA otrzymujemy dodatkowe wejścia i moc przetwarzania, niezbędne do tworzenia aktywnej akustyki w ramach systemów Meyer Sound Constellation, a dodatkowo do dyspozycji są niezależne wejścia, processing i matryce umożliwiające korzystanie z systemu dźwięku przestrzennego Spacemap Go.
„Tworząc platformę Nadia, wykorzystaliśmy najnowsze możliwości technologii DSP i sieci AVB oraz ponad czterdziestoletnie doświadczenia firmy Meyer Sound w zakresie projektowania procesorów sygnałowych audio”, mówi Andy Davies, starszy menedżer produktu w Meyer Sound. „W rezultacie otrzymaliśmy niezwykle potężną, skalowalną platformę do przetwarzania i dystrybucji sygnałów. NADIA została zaprojektowana specjalnie z myślą o naszych systemach Constellation, tak, by możliwe było projektowanie większej ilości stref o wysokiej jakości przetwarzania dźwięku”.
Platforma NADIA składa się z trzech modułów i obsługuje do 96 wejść dla systemów Constellation i dodatkowo 128 niezależnych wejść audio. Wszystkie systemy opierające się na platformie NADIA wymagają użycia co najmniej jednego procesora NADIA-CP. W celu zwiększenia liczby wyjść wystarczy dodać kolejne moduły NADIA-CP (każda jednostka zwiększa liczbę wyjść o dodatkowe 128). Komunikacja z modułami NADIA-CP odbywa się poprzez kompatybilną z Milan sieć AVB. Dźwięk przetwarzany jest z częstotliwością 96 kHz/64-bitową rozdzielczością zmiennoprzecinkową. Platforma NADIA oferuje także moduł wejściowy NADIA-AI12, który zapewnia 12 wejść analogowych z przedwzmacniaczem na każdym kanale oraz 16 analogowych wyjść liniowych.
Wyjścia systemu NADIA można podłączyć bezpośrednio przez sieć do zestawów głośnikowych, np. głośników serii ULTRA-X20 i subwooferów USW-112P. W przypadku aktywnego systemu akustycznego, który wymaga oddzielnych kanałów wyjściowych dla bardzo dużej liczby głośników, zastosowanie platformy NADIA eliminuje potrzebę używania oddzielnych modułów wyjściowych i dodatkowo zmniejsza przestrzeń w racku oraz wymagania dotyczące infrastruktury. Każdy moduł NADIA-CP może obsługiwać do 12 procesorów VRAS (Variable Room Acoustic System), umożliwiając konfigurację nawet 12 stref akustycznych. Użytkownik ma do wyboru dwie licencje: licencję standardową (do 12 procesorów VRAS) oraz licencję lite (do trzech procesorów VRAS). Koszt wersji lite jest znacznie niższy, może to być więc świetne rozwiązanie w przypadku mniejszych instalacji. Oprócz zapewniania processingu dla systemów Constellation, platforma NADIA oferuje odrębne partycje przeznaczone dla innych funkcji. Mamy więc do dyspozycji wejścia dla systemu Constellation, a dodatkowo wejścia, który mogą być używane do wielokanałowego dźwięku przestrzennego lub tworzenia matryc.
Co ważne, platforma NADIA może łączyć się z procesorami Galileo GALAXY 816 i 408, z konsoletami wyposażonymi w wyjścia Milan, wielokanałowymi odtwarzaczami po AVB lub konwerterami z certyfikatem Avnu. Zaktualizowany interfejs sterowania usprawnia pracę użytkowników z systemem Constellation. W przypadku pracy z systemem Spacemap Go NADIA, użytkownik ma do dyspozycji oddzielny interfejs do sterowania dźwiękiem przestrzennym w zintegrowanych systemach PA. Kalibracja i programowanie odbywa się natomiast z poziomu CueStation 8. Systemy NADIA mogą być również sterowane za pomocą OSC, co umożliwia integrację z protokołami innych producentów.
„Wraz z wprowadzeniem platformy NADIA, Meyer Sound rozwija portfolio rozwiązań audio opartych na protokole Milan”, mówi dyrektor Meyer Sound Constellation Pierre Germain. „Korzyści płynące z procesora NADIA dla integratorów systemów i użytkowników końcowych są znaczące. Instalacje stają się szybsze, zmniejsza się ilość okablowania, a system pobiera mniej energii i staje się bardziej elastyczny. A co najważniejsze, systemy Constellation od teraz będą mogły objąć więcej stref przy niższym koszcie instalacji”.
W opinii Andy’ego Daviesa, Meyer Sound stosuje unikalne podejście do integracji systemów i dźwięku przestrzennego. „W Constellation nie dodajemy po prostu pogłosu do systemu nagłośnienia, ale raczej tworzymy nowe środowisko akustyczne. Teraz, dzięki platformie NADIA, możemy wprowadzić dźwięk przestrzenny do środowiska akustycznego – bez utraty innych funkcji – i tworzyć niezwykłe wrażenia dźwiękowe dla widzów”.