Ostatnia pełna edycja targów ISE odbyła się w lutym 2020 roku w Amsterdamie. Była to zarazem ostatnia edycja odbywająca się w Holandii, która oficjalnie zakończyła piętnastoletnią historię obecności w Halach RAI. W ubiegłym roku sytuacja pandemiczna nieco pokrzyżowała plany organizatorów, ale w tym roku targi wracają w pełnym wymiarze. Zgodnie z zapowiedziami odbędą się w nowoczesnym obiekcie Fira de Barcelona Gran Via, który, jak twierdzi Mike Blackman, jest idealną przestrzenią do organizacji targów ISE.

Nowoczesny obiekt Fira de Barcelona Gran Via

O tym, jakie nowe możliwości stwarza przeprowadzka do Barcelony, na jakim etapie są przygotowania do tegorocznej edycji oraz jakie szczególne środki planują wdrożyć organizatorzy, aby zapewnić wszystkim najwyższy poziom bezpieczeństwa opowiada dyrektor generalny targów ISE – Mike Blackman.

Łukasz Kornafel, „Muzyka i Technologia”: Na jakim etapie są przygotowania do nadchodzącej edycji targów ISE? Co już jest zrobione, a co jeszcze przed Wami?

Mike Blackman, ISE: To pokrzepiające widzieć, że na całym świecie wydarzenia i imprezy targowe wracają do swojej formy sprzed pandemii. Jesteśmy zachwyceni, że już swoją obecność na ISE 2022 potwierdziło ponad 700 wystawców. Pracowaliśmy bardzo ciężko z wieloma naszymi partnerami, aby stworzyć wartościowy i barwny program edukacyjny oraz inspirującą część wystawową. Nie możemy się doczekać, aby znów wrócić do biznesu, już w lutym tego roku!

Biorąc pod uwagę sytuację na świecie, jakie są główne różnice w powstawaniu kolejnej edycji imprezy w porównaniu do wcześniejszych lat?

Ostatnia pełna edycja ISE miała miejsce w lutym 2020 roku. Kilka miesięcy później zaadoptowaliśmy się w nowych okolicznościach i przyjęliśmy sytuację, z którą przyszło nam się mierzyć i zaprezentowaliśmy w czerwcu 2021 roku dwa wydarzenia ISE Live & Online, jedno w Barcelonie i jedno w Londynie, oraz stworzyliśmy platformę z treściami cyfrowymi ISE Digital. Teraz wracamy do produkcji bardziej „standardowego” wydarzenia, jednocześnie cały czas współpracując bardzo blisko z kompleksem wystawienniczym Fira de Barcelona oraz władzami w Barcelonie, aby zapewnić uczestnikom tak bezpieczną edycję jak to tylko możliwe.

Do dyspozycji wystawców i odwiedzających będzie teraz znacznie więcej miejsca.

Jakie szczególne środki planujecie wdrożyć w trakcie tegorocznej edycji, aby zapewnić najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa?

Zdajmy sobie sprawę, że cała branża bardzo czeka i bardzo chce, aby takie wydarzenia jak ISE znów się odbywały, dlatego cały czas będziemy pracowali, aby zapewnić naszym wystawcom, zwiedzającym i wszystkim pracownikom hal jak najwyższy poziom bezpieczeństwa i równocześnie nie ograniczać doświadczeń, z których słyną targi. Fira de Barcelona ma niezwykłe osiągnięcia w tym zakresie, czego najlepszym przykładem może być wyróżnienie przyznane niedawno przez ORP International Foundation (organizację zajmującą się zapobieganiu ryzykom zawodowym) właśnie za przeciwdziałanie COVID-19 i wdrażane przez nią protokoły bezpieczeństwa. Jeżeli chodzi o ISE 2022 będziemy stale kontrolować wszystkie najbardziej aktualne środki przeciw COVID-19 i będziemy wdrażali najbardziej odpowiednie działania odpowiadające sytuacji w lutym 2022. Cały czas, oczywiście, będziemy współpracowali zarówno z samym kompleksem wystawienniczym Fira de Barcelona, miastem Barcelona, jak i lokalnymi i ogólnokrajowymi władzami odpowiedzialnymi za walkę z pandemią i zdrowie. Potencjalnie środki, które mogą obowiązywać w trakcie tegorocznej edycji, to noszenie maseczek, dystans społeczny i wzmocnione środki sanitarne na terenie całego obiektu. Negatywny test, dowód szczepienia lub certyfikat ozdrowieńca będą wymagane, aby wejść na wydarzenie. Na pewno będziemy na bieżąco informowali o wszystkich zmianach i nowościach w tym zakresie bliżej daty wydarzenia.

Jacy wystawcy już dzisiaj potwierdzili swoją obecność na targach i ilu uczestników już zarejestrowało się i wyraziło chęć przyjechania do Barcelony?

Duży i nowoczesny obiekt Fira de Barcelona Gran Via jest idealną przestrzenią do organizacji targów ISE. Przede wszystkim właśnie dzięki temu, że jest tak przestronny. Cała przestrzeń wystawiennicza wygląda bardzo dobrze i mamy ponad 700 firm, które już potwierdziły chęć udziału w imprezie. Na liście wystawców, którzy przyjadą do Barcelony, są między innymi: Barco, Crestron, KNX, Kramer, LG, Panasonic, Samsung czy Sony, a to tylko kilka spośród wielu marek. Cała przestrzeń ekspozycyjna została przebudowana dla potrzeb edycji 2022 i jedną z nowych obszarów jest strefa Discovery Zone, która będzie gościła 40 zupełnie nowych wystawców, nigdy wcześniej nie obecnych na targach ISE! Dzięki szerokim korytarzom, łatwemu pod względem nawigacji i poruszania się układowi hal i wiodącym w branży markom, które będą prezentowały swoje najnowsze produkty, ISE 2022 przyniesie zarówno kanałowi AV, jak i użytkownikom końcowym mnóstwo inspiracji i rozwiązań, które pozwolą na adaptację biznesów do potrzeb dzisiejszego rynku. Jak wskazuje nasze doświadczenie, odwiedzający targi przeważnie rozpoczynają masową rejestrację w styczniu i spodziewamy się dobrej frekwencji.

“… w przeszłości musieliśmy mierzyć się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi dostępnej przestrzeni w niektórych strefach, to w przypadku obiektu Fira de Barcelona to już przeszłość.”

Co zmieni się bezpośrednio w odniesieniu do nowej przestrzeni, w której teraz będą odbywały się targi ISE? Jakie przynosi ona nowe możliwości?

Jesteśmy bardzo podekscytowani, że przenosimy się do naszego nowego domu w Barcelonie i że do dyspozycji wystawców i odwiedzających będzie teraz znacznie więcej miejsca w nowoczesnym i wyposażonym w najbardziej aktualne rozwiązania techniczne obiekcie. Podobni jak miało to miejsce w poprzednich latach stworzyliśmy kilka Stref Technologicznych, w których zgrupowani zostaną wystawcy prezentujący podobne rozwiązania i technologie. Takie podejście sprawia, że odwiedzający łatwiej mogą odnaleźć interesujące ich produkty i szybko je porównać, co w znaczny sposób oszczędza ich czas. Podczas gdy w przeszłości musieliśmy mierzyć się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi dostępnej przestrzeni w niektórych strefach, to w przypadku obiektu Fira de Barcelona to już przeszłość. Teraz więcej firm mogło umiejscowić swoje stoiska w preferowanych przez nich lokalizacjach. Co więcej, w końcu możemy również powitać na targach ISE firmy, dla których, niestety, nie było miejsca w przeszłości. Cała strefa wystawiennicza zostanie podzielona w tym roku na sześć stref. Tymi strefami będą: systemy ujednoliconej komunikacji (UC) i technologie dla edukacji, rozwiązania rezydencyjne i systemy smart building, strefa rozwiązań konferencyjnych, digital signage i DooH, strefa audio oraz zupełnie nowa strefa światło i scena ze specjalną strefą prezentacji rozwiązań oświetleniowych.

“Jeżeli chodzi o ISE 2022 będziemy stale kontrolować wszystkie najbardziej aktualne środki przeciw COVID-19 i będziemy wdrażali najbardziej odpowiednie działania odpowiadające sytuacji w lutym 2022.”

Co roku bardzo ważną częścią targów jest ich program edukacyjny i konferencyjny. Czego  mogą spodziewać się uczestnicy w tym roku?

W trakcie ISE 2022 program konferencyjny przyniesie bardzo wiele interesujących treści. Jest on mieszanką bezpłatnych i płatnych sesji oraz naszego programu poświęconego przywództwu w branży. Myślę, że obejmuje on szeroką gamę tematów i zagadnień branżowych. Już w poniedziałek, dzień przed oficjalnym rozpoczęciem tegorocznej edycji, odbędą się dwie całodniowe sesje na specjalnie przygotowanych scenach w hali piątej. Ponadto będzie również bogaty hiszpański program konferencyjny w strefie AV Experience, produkowany we współpracy z AVIXA. Pawilon Kataloński produkowany we współpracy z ACCIO z całą pewnością zapewni wspaniałe doświadczenia dla gości z regionu. W programie konferencji ISE, w których udział wezmą eksperci, znalazły się liczne prezentacje i panele dyskusyjne m.in: szczyt sigital signage, konferencja smart building, szczyt poświęcony rozwiązaniom dla control roomów, szczyt inteligentnych miejsc pracy, szczyt rozwiązań cyfrowych dla edukacji, szczyt wydarzeń live, oraz szczyt poświęcony technologiom dla superjachtów.

Jakie wydarzenia specjalne zostaną zaprezentowane w trakcie ISE 2022?

W ciągu całego tygodnia będzie działo się bardzo dużo. Mamy przebogaty program wydarzeń organizowany przez takie podmioty jak ISE, AVIXA czy CEDIA. Wiele interesujących wydarzeń odbędzie się również na scenie głównej, w strefie AV Experience Zone czy w hali rozwiązań dla widowisk live w hali 7. Poza tym będą również mniejsze strefy, których organizacją zajmują się takie organizacje jak AFIAL, PLASA czy WILM (Women in Live Music). Oczywiście przyznawane będą również międzynarodowe nagrody InAVation Awards. Z pewnością możemy spodziewać się wielu fantastycznych wydarzeń! Szczegóły są cały czas aktualizowane i warto śledzić stronę www.iseurope.org, aby być na bieżąco.

W tym roku cała przestreń wystawiennicza zostanie podzielona na sześć stref.

Szczególnie interesująco wygląda strefa Sound Xperience. Czy możesz opowiedzieć nam w szczegółach o tym projekcie?

To szczególnie ekscytująca inicjatywa, debiutująca w trakcie ISE 2022. Od sieci umożliwiających transmisję sygnałów audio przez immersyjne rozwiązania dźwiękowe, targi ISE zawsze były w czołówce miejsc, gdzie prezentowane są najnowsze osiągnięcia z zakresu profesjonalnych systemów audio. Teraz jednak nasza oferta z departamentu dźwięku wejdzie w nową, jeszcze bardziej ekscytującą fazę wraz z wprowadzeniem ISE Sound Xperience, gdzie prezentowane będą najnowsze rozwiązania światowych liderów technologii audio. Ponieważ znaczenie najnowszych technologii dźwiękowych i dźwięku immersyjnego stale rośnie w profesjonalnych instalacjach AV, potrzeba zapewnienia potencjalnym klientom realistycznej, komfortowej i w pełni wiarygodnej prezentacji nowych technologii z tego obszaru stała się coraz bardziej dotkliwa. Dzięki koncepcji Sound Xperience Rooms wychodzimy naprzeciw tym potrzebom, dostarczając 12 wyjątkowych, w pełni skonfigurowanych przestrzeni audio, które zapewnimy we współpracy z kompleksem Eventos Filmax Cinema Gran Via, który znajduje się zaledwie kilkaset metrów od hali 5 Fira de Barcelona. Wśród firm, które zaprezentują swoje rozwiązania, są m.in. jeden z najbardziej uznanych producentów rozwiązań nagłośnieniowych na świecie, brytyjska firma Martin Audio, wiodący producent systemów nagłośnieniowych L-Acoustics czy Adamson Systems Engineering, którego głośniki są stałym wyposażeniem największych tras koncertowych i sal koncertowych już od ponad trzech dekad.

Bardzo ciekawym wydarzeniem wpisującym się w program ISE będzie również festiwal LLUM BCN. Czy możesz przybliżyć główne założenia tej imprezy?

Targi ISE z przyjemnością dołączyły do grona sponsorów i jury międzynarodowego festiwalu sztuki świetlnej LLUM BCN, który w 2021 roku był przełożony z lutego na listopad. Jednak w 2022 roku impreza powróci do swoich standardowych dat, odbędzie się w dniach 4-6 lutego, a jej areną będą przestrzenie publiczne w całej Barcelonie. LLUM BCN to wydarzenie o międzynarodowej renomie i jedna z najbardziej wyczekiwanych imprez w kalendarzu kulturalnym miasta.

Rozmawiał: Łukasz Kornafel, Muzyka i Technologia

 

Jak co roku, jako partner medialny Targów przygotowaliśmy dla naszych Czytelników specjalny kod umożliwiający bezpłatne wejście na wszystkie dni imprezy!

Zapraszamy do rejestracji: https://registration.firabarcelona.com/?cod_prom=HNCAFMAI#/tickets/selection-list

Kod uprawniający do bezpłatnego wejścia: HNCAFMAI

Do zobaczenia w Barcelonie!