Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku zainaugurował swoją działalność w 1985 roku. Od tego czasu prężnie realizuje swoje cele w zakresie organizacji czasu wolnego dzieci i młodzieży poprzez działalność kulturalną i sportowo-rekreacyjną. Misją placówki jest dostarczanie wysokiej jakości zajęć artystycznych i edukacyjnych, a także inspiracja młodzieży. Od niedawna MDK w Rybniku funkcjonuje w nowej siedzibie, która oferuje większą przestrzeń i stwarza nowe możliwości organizacji różnorodnych zajęć i wydarzeń. W budynku znalazła się, między innymi, wielofunkcyjna sala widowiskowo-teatralna ze sceną i widownią ruchomą na ok. 80 osób. Wyposażenie obiektu w najnowsze rozwiązania powierzono Przedsiębiorstwu Specjalistycznemu Teatr.
Odwiedzając stronę internetową MDK w Rybniku, nie sposób nie zauważyć, że oferta placówki jest naprawdę bardzo szeroka. Ten szeroki wachlarz organizowanych wydarzeń, od konkursów tanecznych i wokalnych, poprzez koncerty, spektakle teatralne, po projekcje filmowe wymagał kompleksowego wyposażenia sali widowiskowej w różnorodne rozwiązania z zakresu oświetlenia i multimediów. Zadania tego podjęła się doskonale znana i mające ogromne doświadczenie w tym zakresie firma P.S. Teatr.
Mechanika sceniczna
Zacznijmy od mechaniki scenicznej, w ramach której zamontowano podwyższenie sceniczne z antypoślizgową podłogą o powierzchni 36 m2. Ponadto zespół relingów i wież oświetleniowych z wysięgnikami, a także system okotarowania teatralnego o łącznej powierzchni materiału blisko 150 m2.
System oświetlenia
Wśród opraw oświetleniowych znalazło się 12 sztuk głowic ruchomych ELATION FUZE WASH Z120, wyposażone w energooszczędne źródło światła LED COB o mocy 120W. Dzięki kompaktowym wymiarom i zoomowi regulowanemu w zakresie od 7° do 55° model ten doskonale sprawdza się w niewielkich i niskich salach. Kolejne dostarczone urządzenia to listwy LED ACME TB1010II służące do oświetlenia horyzontu. Wyposażone w źródło światła RGBW 10x15W, oferują kąt wiązki 10° i niezależną kontrolę każdego piksela. Dzięki stopniowi ochrony IP65 bezproblemowo można używać ich w każdych warunkach podczas wydarzeń organizowanych na scenie plenerowej. W sali wielofunkcyjnej znalazły się również klasyczne i bardzo cenione reflektory profilowe ETC SOURCE FOUR ZOOM z żarówką o mocy 750W (4 szt. w wersji 15°-30° oraz 4 szt. w wersji 25°-50°) oraz przesłonami kadrującymi i przesłonami IRIS. Ich płynną i cichą regulację natężenia oświetlenia zapewniają niezależne, jednokanałowe, mobilne dimmery ELATION UNIPAK MKII. MDK w Rybniku ma także do dyspozycji wysokiej klasy ruchome głowy ELATION FUZE Profile, wyposażone w silnik świetlny o mocy 305W i współczynniku oddawania barw na poziomie 92 CRI, korzystający z 5-kolorowego zhomogenizowanego układu LED, składającego się ze źródeł barw: czerwonej, zielonej, niebieskiej, miętowej i bursztynowej. Szeroki zakres zoomu (7°-42°), obrotowa tarcza gobo, stała tarcza gobo, tarcza animacji, filtr frost, pryzmaty i 4 obrotowe przysłony kadrujące dopełniają kompleksowy zestaw funkcji w tej niezwykle cichej i lekkiej oprawie. Uzupełnienie parku oświetleniowego stanowią dwa stroboskopy LED ELATION Protron 3K o mocy aż 80000 lumenów każdy oraz wytwornica mgły HazeBase Haze PRO.
Całość jest kontrolowana z poziomu kompaktowej i lubianej przez realizatorów oświetlenia konsolety ChamSys QuickQ20 obsługującej 1024 kanały DMX. Komfort pracy zapewnia dotykowy ekran 9,7”, ponad 30 suwaków, 4 enkodery oraz wbudowany access point umożliwiający zdalne sterowanie konsolą. QuickQ20 współpracuje w zakresie dystrybucji sygnału z wielofunkcyjnym 8-portowym konwerterem DMX/Ethernet – ELATION eNode 8Pro, sześcioma mobilnymi 2-portowymi bramkami DMX/Ethernet – ELATION eNode 2 POE oraz sprawdzonymi splitterami DMX RDM – ACME CA-M28. Stabilna i szybka komunikacja pomiędzy kluczowymi urządzeniami w racku sterowania, a kabiną oświetlenia realizowana jest poprzez dwa przełączniki sieciowe połączone wzajemnie przewodem światłowodowym.
W MDK w Rybniku pracuje także autorski system opracowany przez specjalistów z P.S. Teatr o nazwie SPECTRE. Jego zadaniem jest integracja zarządzania obwodami zasilającymi, sterowanie funkcjami multimedialnymi, a także oświetleniem podstawowym sali z możliwością zdalnej blokady paneli sterowania przy wejściach do sali w trakcie spektakli. Jego element stanowią panele dotykowe, z poziomu których możliwe jest także wywołanie określonych scen oświetleniowych reflektorów technologii sceny, np. w przypadku nieobecności realizatora oświetlenia.
Multimedia i instalacja zasilająca
Projekcje filmowe oraz zajęcia z wykorzystaniem multimediów realizowane są przy pomocy elektrycznie rozwijanego ekranu o przekątnej 200” oraz projektora laserowego o rozdzielczości WUXGA i jasności 8000 ANSI lumenów. System dystrybucji sygnału wideo działający w rozdzielczości 4K oparto na mediakonwerterach pracujących w standardzie HDMI-HDBaseT. W sali wielofunkcyjnej znajduje się również rozbudowana instalacja zasilająca, z niezależną kontrolą załączenia każdego obwodu. Zadbano także o elastyczną sieć sterowania urządzeniami oświetleniowymi, opartą na standardach DMX i Ethernet. Specjaliści z P.S. Teatr zadbali także o instalację i przyłącza (zarówno w domenie cyfrowej, jak i analogowej) dla elementów nagłośnienia sali wielofunkcyjnej, takich jak system PA i głośniki kinowego dźwięku przestrzennego.
Opracowanie: Marcin Ziniak, Muzyka i Technologia
Zdjęcia: Piotr Piekut, PS Teatr