Firma Alcons zaprezentowała nowy dwudrożny system kolumnowy o wysokiej kierunkowości Q zapewnianiający zwiększoną kontrolę kąta zasięgu. QRP20 Pro-Ribbon może być używany jako pionowy system dźwiękowy zarówno do zastosowań stacjonarnych, jak i przenośnych. Smukła konstrukcja nowego modelu zapewnia naturalną i dynamiczną reprodukcję dźwięku z doskonałą zrozumiałością oraz dalekim zasięgiem.

Ten model został specjalnie zaprojektowany pod kątem zastosowań, w których oczekiwane jest zapewnienie charakterystyki o najwyższej wierności odwzorowania dźwięku z szerokim poziomym oraz wąskim pionowym kątem zasięgu, idealnym do użycia w trudnych akustycznie środowiskach lub w przypadku aplikacji, w których wymagana jest bardzo dobra zrozumiałość z dużej odległości. System jest wyposażony w 4-calowy przetwornik wstęgowy RBN401, który jest połączony z falowodem „Morpher”. Oferuje on bardzo daleki zasięg oraz świetną kontrolę projekcji dzięki całkowicie naturalnemu cylindrycznemu kształtowi fali przetwornika pro-ribbon. Charakterystyka transjentowa oraz niezwykle wysoka moc szczytowa (800 W @ 200 ms) gwarantują doskonałą zrozumiałość od najniższego do najwyższego poziomu ciśnienia akustycznego z zakresem dynamiki 1:15 (RMS do mocy szczytowej), zapewniając jednocześnie maksymalne wzmocnienie przed sprzężeniem zwrotnym.

Płaska charakterystyka częstotliwościowa i szybka odpowiedź impulsowa przetworników średnio-wysokotonowych RBN w połączeniu z bardzo precyzyjnie kontrolowaną dyspersją pozwalają uzyskać maksymalne wzmocnienie przed sprzężeniem zwrotnym bezpośrednio przed oraz pod pracującym systemem. Ze względu na istotę technologii przetworników wstęgowych pro-ribbon – brak kompresji – system ma w pełni liniową charakterystykę częstotliwościowym przy każdym poziomie SPL, co zapewnia mu intuicyjne działanie w relacji 1:1. RBN401 jest zamontowany w konfiguracji głośników D’Appolito z czterema 5-calowymi przetwornikami niskotonowymi. Obudowa tej kolumny ma konstrukcję zamkniętą. Specjalnie zaprojektowane 5-calowe przetworniki niskotonowe wykorzystują technologię Active Coil, która zapewnia wyjątkowo niski poziom zniekształceń w paśmie niskich częstotliwości. To idealnie pasuje do charakteru reprodukcji dźwięku przetwornika wstęgowego MHF pro-ribbon. Zasilanie i sterowanie pracą kolumn QRP odbywa się przy użyciu sterownika zintegrowanego ze wzmacniaczem głośnikowym ALC. Dzięki zaimplementowanemu przetwarzaniu VHIR, stopniom wzmacniacza klasy audiofilskiej oraz obwodowi sprzężenia  zwrotnego Signal Integrity Sensing sterownik ALC oferuje przetwarzanie sygnału dokładnie przygotowane dla QRP20. Zapewnia to absolutnie najlepszą jakość dźwięku ze zwiększonym zapasem dynamiki oraz najwyższym poziomem niezawodności działania i elastycznością zastosowań.

„Istotą serii Q jest izofazowe czoło fali naszej technologii przetworników pro-ribbon średnich/wysokich częstotliwości. Zapewnia to ostrą jak brzytwa kontrolę projekcji bez listków bocznych w płaszczyźnie pionowej oraz zasięg. Z tego słynie Seria Q”powiedział Filip „Dr. Phil” de Haan, szef działu badawczo-rozwojowego firmy Alcons Audio

Zestawienie takiej dyspersji z szybką charakterystyką transjentową, płaską charakterystyką częstotliwościową, (opatentowaną) dyspersją poziomą do ponad 20 kHz oraz intuicyjną liniową charakterystyką przetworników wstęgowych pro-ribbon Alcons Audio sprawia, że bardzo łatwo zrozumieć, dlaczego projektanci dźwięku na całym świecie uznają serię Q za unikatowe narzędzie w ich zasobach sprzętowych.

Philip kontynuuje: „Po sukcesie naszego większego systemu QR24, który wykorzystuje zdolność sprzężenia czoła fali źródła liniowego w konfiguracji modułowej, otrzymaliśmy wiele próśb o stworzenie mniejszego systemu w pojedynczej samodzielnej obudowie, przy jednoczesnym zachowaniu kontrolowanej charakterystyki projekcji dźwięku. W ten oto sposób powstała kolumna źródła punktowego QRP20”.

Połączenie przetwornika wstęgowego RBN401 pro-ribbon oraz 5-calowych przetworników niskotonowych z technologią Active Coil w zamkniętej obudowie zapewnia niezrównanie czysty, dynamiczny i o bardzo niskim poziomie zniekształceń charakterystyczny dźwięk Alcons. To wszystko jest oferowane w bardzo smukłej i dyskretnej obudowie, której szerokość i głębokość wynosi zaledwie 150 mm (5,9 cala).

„Widzieliśmy w wielu, zazwyczaj wymagających akustycznie aplikacjach, że konieczność kontrolowania projekcji dźwięku w celu uzyskania zadowalającej zrozumiałości prowadzi do poważnych poświęceń w odniesieniu do jakości dźwięku i dynamicznej mocy wyjściowej. Miało to miejsce w przypadku już istniejących rozwiązań, zarówno pasywnych, jak i sterowanych. QRP20 jest dowodem na to, że wyjątkowa, niezależna od poziomu ciśnienia akustycznego zrozumiałość i zasięg są możliwe bez poświęcania jakości dźwięku i wydajności, niezależnie od wielkości systemu” – podsumowuje Philip.

QRP20 jest dostępny w dwóch wersjach: z dyspersją poziomą 90 stopni (QRP20/90) oraz 120 stopni (QRP20/120). System jest objęty 6-letnią gwarancją Alcons Audio.