HARMAN Professional Solutions zaprezentował nową serię głośników i subwooferów JBL PRX900. Urządzenia charakteryzują się zaawansowaną akustyką, dużą mocą i pełną kontrolą za pośrednictwem aplikacji JBL Pro Connect. Seria PRX900 to wszechstronne rozwiązanie dla DJ-ów, zespołów, lokali muzycznych, firm rentalowych, dostawców A/V oraz wszystkich, którzy poszukują trwałych, profesjonalnych systemów zapewniających potężny, wypełniający pomieszczenie dźwięk.

Nowa seria obejmuje trzy dwudrożne kolumny głośnikowe (PRX908, PRX912, PRX915) i dwa subwoofery (PRX915XLF, PRX918XLF). Nowe, autorskie układy przetworników zasilane przez ultra wydajne wzmacniacze klasy D zapewniają czystość dźwięku nawet przy maksymalnej głośności, z poprawioną dyspersją i szerokością wiązki oraz płynnym rozciągnięciem niskich częstotliwości. Wiodący w swojej klasie DSP serii PRX900 jest dostępny za pośrednictwem intuicyjnego panelu z wyświetlaczem LCD i aplikacji JBL Pro Connect. Obejmuje on 12-pasmowy korektor parametryczny do dostrajania systemu, a także zintegrowaną technologię dbx Drive Rack, obejmującą bieżącą i stałą automatyczną eliminację sprzężeń, miękki limiter systemowy z opcją Soundcraft Overeasy oraz ustawienia i presety opóźnienia głośników.

Seria PRX900 została tak zaprojektowana tak, aby wytrzymać trudy podczas mobilnych występów. Sztywne kompozytowe obudowy głośników posiadają komputerowo modelowane ożebrowanie dla optymalnej wydajności akustycznej i trwałości. Subwoofery są umieszczone w 18 mm obudowach z brzozy ze zoptymalizowanym usztywnieniem dla gładkiej, dokładnej odpowiedzi niskich częstotliwości. Jak każdy produkt JBL, wszystko jest wzmocnione przez wiodące w branży protokoły testowe, a seria jest wspierana przez bezprecedensową siedmioletnią gwarancję.

“Przez lata nasze głośniki serii PRX800 były systemami pierwszej potrzeby dla zespołów, DJ-ów i instalatorów. W dużej mierze dzięki ich profilowi akustycznemu, niesamowitej skuteczności i mięsistemu dołowi. Dzięki innowacjom akustycznym nowej generacji i jeszcze bardziej potężnemu pakietowi mocy w serii PRX900 jesteśmy w stanie zapewnić czyste, wyraźne brzmienie przy każdej głośności. Systemy wykorzystują najnowszą technologię BLE i ekosystem aplikacji JBL Pro Connect, zapewniając niezrównaną kontrolę.” – powiedział Brandon Knudsen, HARMAN Professional Product Manager.

Całkowicie nowa konstrukcja akustyczna
Od głośników po obudowy, seria PRX900 została zaprojektowana z myślą o zaawansowanej wydajności akustycznej. Opatentowane 1,5-calowe przetworniki kompresyjne JBL 2408H-2 z poliamidowymi membranami i magnesami neodymowymi zapewniają czyste, szczegółowe przenoszenie wysokich częstotliwości; innowacyjne nowe tuby z unowocześnionymi falowodami JBL Image Control zapewniają spójną szerokość wiązki i dyspersję częstotliwości. Nowa generacja głośników nisko tonowych z magnesami ferrytowymi zapewnia gładkie, naturalne brzmienie basu, a konstrukcja portu FEA redukuje szumy powietrza i zniekształcenia.

Najwyższa wydajność energetyczna
Napędzana przez wysoce wydajne wzmacniacze klasy D, seria PRX900 zapewnia akustyczną czystość i definicję przy minimalnej kompresji mocy, nawet przy maksymalnej głośności. Cewki o wysokiej liniowości zapewniają doskonałą wydajność energetyczną i niskie całkowite zniekształcenia harmoniczne, a niskoszumowe stopnie wzmocnienia wejściowego optymalizują zakres i wysokość wzmocnienia dla różnych wymagań. Wysokiej jakości przetwornik C/A i ADC zapewniają niemal bezstratną konwersję dźwięku. System bez trudu obsługują duże przestrzenie widowiskowe o wysokich wymaganiach dotyczących mocy i wydajności, zapewniając poziom wyjściowy do 134 dB przy 30 Hz. Dzięki współczynnikowi CMRR (Common Mode Rejection Ratio) przekraczającemu 55 dB i THD (Total Harmonic Distortion) <32 dB, szumy praktycznie nie występują.

Wiodący w klasie procesor DSP
Seria PRX900 jest wyposażona w nowoczesny procesor DSP, który jest dostępny za pośrednictwem aplikacji JBL Pro Connect lub kolorowego wyświetlacza LCD. Przetwarzanie obejmuje 12-pasmowy korektor parametryczny oraz zoptymalizowane presety i „snapshoty”. Wbudowana technologia dbx DriveRack oferuje bieżącą i stałą automatyczną eliminację sprzężeń, twarde i miękkie limitery oraz 180 ms opóźnienia głośników w 100-mikrosekundowych odstępach dla w pełni wyrównanych czasowo systemów.

Wszechstronność i skalowalność
Połącz głośniki i subwoofery serii PRX900 w wielu konfiguracjach, aby spełnić wymagania zarówno scenariuszy mobilnych, jak i instalacji stałych. Głośniki posiadają podwójne gniazda na słupy 36 mm i sześć punktów zawieszenia M10; subwoofery posiadają gniazda na sztyce z gwintem M20. Głośniki pełnozakresowe posiadają wbudowany czujnik żyroskopowy, który automatycznie optymalizuje strojenie systemu w zależności od ustawienia monitorów.

Ekosystem Pro Connect
Aplikacja JBL Pro Connect oferuje funkcje BLE do sterowania systemem do 10 głośników oraz integrację liniową z głośnikami JBL EON ONE MK2, PRX ONE i EON700. Dostęp do pełnych funkcji DSP bezpośrednio z aplikacji, w tym do funkcji dostępnych tylko w aplikacji, takich jak „snapshoty” i grupowanie głośników.

Wytrzymałość
Komponenty PRX900 są umieszczone w mocnych, lekkich obudowach, które maksymalizują zarówno wydajność akustyczną jak i trwałość. Obudowy głośników wykonane są z mieszanki polipropylenu i metalu, zoptymalizowanej pod kątem sztywności, z komputerowo modelowanym wewnętrznym użebrowaniem, zaprojektowanym dla maksymalnej integralności strukturalnej i minimalnego hałasu obudowy. Obudowy subwooferów posiadają zoptymalizowane użebrowanie, które wygładza pasmo przenoszenia niskich częstotliwości.