ATC (Loudspeaker Technology Ltd.), znana i ceniona brytyjska firma, dodała do swojej oferty nowy model aktywnego subwoofera, który z pewnością zainteresuje użytkowników poszukujących tego typu głośników. Tym bardziej, że dostępny jest w dwóch wersjach i dzięki temu łatwo można go dopasować do własnych preferencji.

 

Jedna z tych wersji, czyli  SCS70 Pro, to standardowy subwoofer, mieszczący w obudowie wzmacniacz i przeznaczony użytkowania jako wolnostojący, zaś SCS70iW Pro to konstrukcyjnie ten sam model, ale przystosowany do montażu w ścianie. W tej postaci sam głośnik umieszczono w obudowie o mniejszej głębokości, zaś wzmacniacz R1-300 stanowi osobny moduł, dający się np. zainstalować w racku czy też w ścianie obok głośnika. Do ich połączenia wykorzystujemy kable NL4 oraz 5-pinowy XLR (sprzedawane osobno i dostępne w różnych długościach). Subwoofery charakteryzują się doskonałymi właściwościami, jak choćby minimalny i praktycznie pomijany poziom zniekształceń (THD+N: <0,003%/-90 dB, 100 Hz, 300 W), oferując maksymalny SPL na poziomie 110 dB/116 dB (chwilowy) czy pasmo przenoszenia w zakresie od <2 Hz (-3 dB) do 320 Hz. Wzmacniacz MOSFET klasy A-B (z chłodzeniem konwekcyjnym) dysponuje mocą 300 W (8 Ω). Na jego panelu (w przypadku SCS70 Pro umieszczono je z tyłu obudowy) znajdziemy po dwa wejścia i wyjścia w postaci gniazd XLR oraz przełączniki do podstawowych ustawień. Do dyspozycji mamy filtr dolnoprzepustowy 4-rzędu o tłumieniu 6 dB (Linkwitz Riley), którego częstotliwość odcięcia można ustawić jako 50, 65, albo 85 Hz (lub w ogóle go wyłączyć). Dostępne są trzy wartości czułości wejścia (0 dB, +6 dB, + 10 dB), określić można poziom, polaryzację czy wreszcie fazę. Subwoofery można również wyciszyć za pomocą opcjonalnych kontrolerów nożnych.

Omawiane subwoofery sprawdzą się w wielu różnych sytuacjach: jako element stereofonicznego czy wielokanałowego odsłuchu studyjnego, jako składnik dowolnego nagłośnienia, w tym także zaawansowanych instalacji immersyjnych. Charakteryzują się najwyższą jakością wykonania, doskonałym dźwiękiem i jednocześnie nowoczesną konstrukcją. Ich zaletą są także umiarkowane rozmiary – wysokość wynosi 568 mm, szerokość 464, zaś głębokość w przypadku modelu wolnostojącego to 500 mm, podczas gdy modelu do zabudowy – 450 mm. Waga wynosi 44 kg, w przypadku osobnego wzmacniacza (rack o wysokości 7U i głębokości 133 mm) jest to 12 kg.