Meyer Sound prezentuje PANTHER, nowy flagowy system liniowy zaprojektowany, aby sprostać szybko zmieniającym się wymaganiom dla dużych systemów koncertowych i instalacyjnych.

 

Złożone produkcje koncertowe z silnym akcentem na oprawę wizualną, w połączeniu z bardziej rygorystycznymi przepisami bezpieczeństwa, często ograniczają przestrzeń i nośność punktów podwieszenia dedykowanych dla systemów elektroakustycznych. Jednocześnie polityka środowiskowa wymaga większej efektywności energetycznej i mniejszego śladu węglowego dla transportu. Coraz więcej produkcji przechodzi też na dystrybucję sygnałów audio w oparciu o infrastrukturę sieciową. Odpowiadając na te wymagania, skuteczność PANTHER jest bliższa znacznie większemu i cięższemu systemowi liniowemu LEO®, a jednocześnie posiada kompaktowy faktor systemu liniowego LYON®. Pomimo możliwości nagłośnienia całego obszaru stadionu, pojedynczy, aktywny moduł systemu PANTHER waży zaledwie 68 kg i oferuje znaczne oszczędności na poborze prądu w porównaniu z flagowym systemem liniowym poprzedniej generacji. Podwójny moduł wejściowy zarówno dla połączenia analogowego oraz sieciowego AVB Milan™, oznacza, że PANTHER oferuje elastyczne opcje dystrybucji sygnału. Dodatkowo każdy element jest standardowo wyposażony w stopień ochrony IP55 przed warunkami pogodowymi— a wszystko to przy znacznie niższych kosztach początkowych w porównaniu z LEO i LYON.

To nasza najważniejsza premiera nagłośnienia od ponad dekady” – mówi John Meyer, prezes i dyrektor generalny Meyer Sound. „PANTHER to wyraz mojego zaangażowania w tworzenie nagłośnienia o liniowej charakterystyce, przewidywalnym zasięgu i rozszerzonym zakresie dynamiki dla dynamicznej, nieskompresowanej reprodukcji muzyki — w szczególności do odwzorowania wartości szczytowych. Zasadniczo PANTHER zapewnia prawie taką samą moc i zapas mocy jak LEO w opakowaniu LYON. Jestem dumny z tego, jak nasi inżynierowie osiągnęli ambitne standardy wydajności, jednocześnie zmniejszając wagę i zwiększając efektywność energetyczną”.

John Meyer, prezes i dyrektor generalny Meyer Sound

ZAPROJEKTOWANY DLA MOCY SZCZYTOWEJ
Innowacyjny moduł zasilania wraz z wielokanałowym wzmacniaczem, wbudowane w każdym module systemu PANTHER to zupełnie nowa, lekka konstrukcja zawierająca czterokanałowy wzmacniacz pracujący w klasie D, gdzie każdy kanał zasila niezależnie każdy przetwornik zestawu. Dzięki zaawansowanej korekcji współczynnika mocy i szynom o wyższym napięciu, nowy moduł wzmacniacza zapewnia głośnikom wyższy prąd szczytowy, jednocześnie zapewniając stabilne obciążenie linii zasilania.

Konstrukcja systemu PANTHER wykorzystuje nowe, 12-calowe przetworniki niskotonowe o ekstremalnie dużym wychyleniu oraz nowe 3-calowe przetworniki wysokotonowe ciśnieniowe typu driver. Każdy z nich zawiera zaawansowane struktury magnetyczne wykorzystujące nowe materiały w celu uzyskania większej gęstości strumienia magnetycznego pomimo znacznego zmniejszenia masy. W połączeniu z nową konstrukcją portu niskich częstotliwości, osiągnięto maksymalną szczytową moc wyjściową ponad 150 dB SPL. Cechując się szerokością 965 mm oraz wagą zaledwie 68 kg, pojedynczy aktywny element PANTHER jest znacznie bardziej skuteczny i kompaktowy niż cokolwiek w swojej klasie!

LŻEJSZA KONSTRUKCJA TO WIĘKSZA ELASTYCZNOŚĆ, BEZPIECZEŃSTWO I REDUKCJA KOSZTÓW
Nie naruszając zasad twórcy – Johna Meyera, dotyczących wydajności, zespół inżynierów PANTHER, kierowany przez Dyrektora ds. inżynierii przetworników, Katie Murphy, zastosował ujednolicone podejście do redukcji masy systemu.

„Przy pracy nad PANTHER osiągnęliśmy cel dzięki wspólnemu podejściu do projektowania pełnego systemu” — mówi Murphy. „Poprosiliśmy inżynierów od elektroniki i mechaniki o skoordynowany wysiłek, co oznaczało, że mogliśmy zestawić zmniejszoną wagę wzmacniaczy i przetworników z nowymi konstrukcjami i materiałami obudów, aby jeszcze bardziej zmniejszyć wagę. Wszyscy pracowali razem na każdym kroku, aby osiągnąć ten cel”.

Dyrektor ds. inżynierii przetworników, Katie Murphy

Zredukowana waga modułu oznacza, iż pojedyncza matryca liniowa może składać się z większej liczby elementów PANTHER, które można zawiesić nawet na pojedynczej wyciągarce, a dłuższe matryce mogą dzielić tę samą konstrukcję kratową i punkty zawieszenia z rozbudowanym sprzętem wideo i oświetleniowym. Ponadto większe i dłuższe matryce można wykorzystać również na zewnątrz, zachowując zgodność z nowymi przepisami bezpieczeństwa dotyczącymi zdarzeń wiatrowych. Koszty transportu zostaną znacznie obniżone, szczególnie gdy wymagany jest transport lotniczy. Znaczna redukcja masy i rozmiaru PANTHER przyczynia się również do mniejszej emisji CO2 podczas transportu.

RODZINA TRZECH OPCJI DLA PRECYZYJNEGO POKRYCIA
Rodzina PANTHER składa się z trzech wersji, cechujących się idealnie dopasowanym do danego zastosowania kątem dyspersji poziomej. Pojedynczy moduł PANTHER-M i PANTHER-W mają odpowiednio 95 i 110 stopni i będą znanymi opcjami dla obecnych posiadaczy systemów Meyer Sound. PANTHER-L jest wyposażony w zupełnie nowy falowód dalekiego zasięgu o ściśle określonym, 80-stopniowym kącie pokrycia w poziomie. Trzy opcje umożliwiają projektantom dowolny dobór elementów, pozwalając na precyzyjne dostosowanie zasięgu w dowolnym miejscu z jednolitym pokryciem obszarów od przodu do tyłu i umożliwiają wdrożenie mniejszej liczby zestawów lub krótszych matryc w niektórych zastosowaniach, takich jak konfiguracje typu „in-the-round”.

KORZYSTNY ZWROT Z INWESTYCJI
Podobnie jak w przypadku wszystkich systemów nagłośnieniowych Meyer Sound, PANTHER oferuje długi okres eksploatacji, który jest zapewniony dzięki optymalnie dobranym przetwornikom, wzmacniaczom i elektronice systemów aktywnych. Ponadto PANTHER oferuje nowe funkcje, które zapewniają większy długoterminowy zwrot z inwestycji.

  • Certyfikowany standard wejściowy Milan AVB: Dzięki zastosowaniu nowego modułu wejściowego Milan z certyfikatem Avnu Alliance firmy Meyer Sound, PANTHER staje się pierwszym na świecie systemem liniowym z certyfikatem Milan Certified. Dzięki temu PANTHER łączy systemy sieciowe oparte na Milan, aż do zestawu głośnikowego, podczas gdy zawsze aktywne równoległe wejście analogowe zapewnia kompatybilność z istniejącym sprzętem.
  • Standard ochrony przed warunkami atmosferycznymi: PANTHER jest zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi zgodnie z nowym standardem IEC IP55 z pełną ochroną przed deszczem przy użyciu specjalistycznych złącz sygnałowych/sieciowych i powerCON serii NEUTRIK TOP. Nie jest wymagany tzw. cover przeciwdeszczowy.

Dzięki standardowej ochronie przed warunkami atmosferycznymi, te same zestawy PANTHER mogą być używane podczas realizacji wewnątrz lub na zewnątrz bez specjalnych przygotowań. Dzięki kompaktowym rozmiarom i mniejszej wadze, PANTHER można przypisać do szerokiego zakresu zastosowań, od teatrów i centrów kongresowych po areny, stadiony i festiwale. Większa elastyczność oznacza, że systemy PANTHER spędzają mniej czasu w magazynie, a więcej generują przychody. A gdy jesteś w trasie, bardziej efektywnie zapakowana ciężarówka bez racków ze wzmacniaczami dodatkowo zmniejsza wydatki dając wyższy zwrot z inwestycji.

Ciągłe inwestycje Meyer Sound w materiały i standardy projektowe oznaczają nie tylko wiodącą klasę wydajności, ale też cena jest znacznie niższa niż w poprzedniej generacji systemów liniowych i poniżej najbardziej bezpośrednich modeli konkurentów, uwzględniając porównywalne, odpowiednio dobrane wzmacniacze i przetwarzanie w przypadku systemów pasywnych. System line array PANTHER wejdzie do produkcji i będzie dostępny w lutym 2022 roku.

Warto nadmienić, iż nie jako premierą dla najnowszego systemu MEYER SOUND PANTHER, będzie trasa koncertowa „Ed Sheeran 2022 + – = ÷ x („Mathematics”) Tour”, podczas której słynna brytyjska wypożyczalnia, Major Tom Ltd., jako jeden z pierwszych partnerów wykorzysta najnowszy system w akcji.

NOWY WYMIAR
„Wszyscy w zespole naprawdę pracowali razem i włożyli swoje serca i dusze w ten projekt” – komentuje Katie Murphy. „Zrobiliśmy wszystko, aby stworzyć system, który zdefiniuje technologię line array na nadchodzące lata”.

„Postrzegamy PANTHER jako coś więcej niż tylko nowy produkt, ale jako coś, co nadaje nowy wymiar temu, co robimy jako firma” – dodaje John Meyer. „Ma potencjał, aby zmienić kierunek, w którym podążamy w branży profesjonalnego dźwięku. Jestem podekscytowany, widząc, jak profesjonaliści z branży – i, co ważniejsze, publiczność – reagują na to.”