Firma Sennheiser zaprezentowała nowy cyfrowy system bezprzewodowy Evolution Wireless Digital. W nowej serii niemiecki producent kładzie duży nacisk na uproszczenie technologii bezprzewodowej i zapewnienie łatwej obsługi przy pomocy mobilnej aplikacji. Wszystko to przy zachowaniu profesjonalnej jakości i niezawodności, której użytkownicy oczekują od mikrofonów UHF i 1G8. Z uwagi na swoje możliwości Evolution Wireless Digital doskonale sprawdzi się zarówno na scenie, jak i w zastosowaniach biznesowych czy zdalnej edukacji.

Obsługa oparta na aplikacji i wiele profesjonalnych funkcji dostępnych w Evolution Wireless Digital to krok w stronę uproszczenia technologii bezprzewodowej.

“Przed stworzeniem Evolution Wireless Digital rozmawialiśmy z dziesiątkami zespołów. Wielu członków zespołu jest w rzeczywistości wielozadaniowych: ta sama osoba prowadzi bus, konfiguruje bezprzewodową łączność, występuje na scenie, zajmuje się księgowością, marketingiem… Nie zależy im, by stać się ekspertami technologii RF, nie chcą wyszukiwać dostępnych częstotliwości, nie chcą walczyć z ustawieniami. W przypadku użytkowników korporacyjnych czy na uczelniach sytuacja wygląda podobnie: chcą po prostu czegoś, co działa od razu, więc wszystko, co muszą zrobić, to włączyć i korzystać” – wyjaśnia Oliver Schmitz, kierownik produktu Evolution Wireless Digital.

„Dlatego właśnie stworzyliśmy aplikację, która całe planowanie i konfigurację wykonuje za użytkownika” – dodaje odpowiedzialny za oprogramowanie Benny Franke. „Aplikacja, w której cała wiedza jest „pod maską” – nie musisz być przecież mechanikiem, aby prowadzić samochód. Było wiele drobiazgów, nad którymi musieliśmy się napracować, abyście mogli zachować zimną krew przed występem, w jego trakcie i po nim.”

Aplikacja Smart Assist ułatwia obsługę i prowadzi użytkownika krok po kroku przez konfigurację systemu mikrofonów bezprzewodowych

Aplikacja Smart Assist
Aplikacja, jako personalny inżynier, prowadzi przez konfigurację systemu w prostych krokach. „Jeśli potrafisz obsługiwać aplikację, z łatwością poradzisz sobie z bezprzewodową konfiguracją RF” – mówi Benny Franke. Inteligentna konfiguracja automatycznie tworzy niezawodne połączenia, nie wymagając specjalistycznej wiedzy na temat łączności bezprzewodowej. Można nadawać nazwy kanałom, aby ułatwić organizację i mieć dostęp do wszystkich ustawień systemu. Bluetooth Low Energy pozwala na zdalny dostęp do systemu i umożliwia wygodną synchronizację z odbiornikiem. Aplikacja zawiera również filmy instruktażowe prezentowane przez Benny’ego Franke, które ułatwiają rozpoczęcie pracy, a także instrukcje obsługi systemów.

Nadajniki Evolution Wireless Digital mają wejściowy zakres dynamiki 134 dB, czyli pięć razy wyższy niż standardowe 120 dB.

Nadajniki mikrofonowe, które mogą obsługiwać każdy poziom dźwięku
Nadajniki Evolution Wireless Digital mają wejściowy zakres dynamiki 134 dB, czyli pięć razy wyższy niż standardowe 120 dB. Oznacza to, że mogą one odbierać wszystkie dźwięki, od bardzo cichego szeptu do silnika odrzutowego z odległości 45 metrów, co całkowicie eliminuje potrzebę ustawiania czułości na nadajniku. Odbiornik został ustawiony na wartość wzmocnienia obejmującą większość zastosowań, a w razie potrzeby można ją łatwo zmienić. Nowy interfejs zapewnia absolutną prostotę: nie ma skomplikowanych podmenu, wszystko jest dostępne na pierwszy rzut oka.

Technologia z wyższych serii Sennheisera sprawia, że obliczanie częstotliwości należy już do przeszłości. Wystarczy, aby aplikacja przeskanowała otoczenie w poszukiwaniu wolnych częstotliwości, które można ustawić w odstępach 600 kHz.

Brak konieczności obliczania częstotliwości i większe pole manewru
Na scenie przybywa urządzeń RF, ale Evolution Wireless Digital (EW-D) bierze to na siebie i pomaga iść z prądem. Aplikacja skanuje otoczenie w celu znalezienia wolnych częstotliwości. Ponieważ EW-D wykorzystuje technologię z topowych serii Sennheiser Digital 6000 i Digital 9000, bezprzewodowe systemy mikrofonowe nie generują żadnych znaczących efektów intermodulacji. Nie tylko zapewnia to więcej miejsca w danym oknie częstotliwości, ale również aplikacja może po prostu nawiązać połączenia bezprzewodowe w odstępach 600 kHz bez obliczania częstotliwości, a zatem jest w stanie obsłużyć więcej częstotliwości niż standardowy system mikrofonowy.

Wyjątkowe parametry pod każdym względem
EW-D ma niską latencję 1,9 milisekundy i zapewnia czas pracy baterii nadajnika do 12 godzin z akumulatorem BA 70. Wystarczy to na całą drogę od próby dźwięku do końca koncertu, a nawet dłużej. Szerokość pasma 56 MHz i do 90 kanałów w każdym paśmie ułatwia znalezienie miejsca nawet w najbardziej zatłoczonych środowiskach RF.

Wokaliści docenią także fakt, że nadajniki ręczne EW-D współpracują z każdą kapsułą bezprzewodową Sennheiser lub Neumann. Obejmuje to modele Neumann KK 205 i KK 204, nowe Sennheiser MM 435 i MM 445, jak również kapsuły Digital 9000 – po raz pierwszy w przypadku systemu z tej półki cenowej.

Fantastyczne audio
Jako system cyfrowy EW-D nie wykorzystuje kompandera. Zniknęły związane z tym szumy i zakłócenia – system będzie brzmiał jak przy połączeniu przewodowym.

Pełna gama akcesoriów dla profesjonalistów
Od nowo zaprojektowanych anten do rozgałęźników antenowych, wzmacniaczy, zestawów ładujących – w ofercie można znaleźć wszystko, co pozwoli rozbudować system i dostosować go do większych, wielokanałowych konfiguracji dla osobistych i streamingowych występów. Wokaliści docenią także fakt, że nadajniki ręczne EW-D współpracują z każdą kapsułą bezprzewodową Sennheiser lub Neumann. Obejmuje to modele Neumann KK 205 i KK 204, nowe Sennheiser MM 435 i MM 445, jak również kapsuły Digital 9000 – po raz pierwszy w przypadku systemu z tej półki cenowej.

„Niezależnie od tego, czy jesteś wokalistą/tekściarzem grającym swoje pierwsze koncerty i chcesz korzystać z własnego systemu mikrofonowego, czy też technikiem zespołu, który ma mikrofony, IEM-y i mikser w jednym wygodnym racku i korzysta z aplikacji do miksowania, czy szukasz rozwiązania dla firmy czy uczelni – Evolution Wireless Digital idealnie wpasuje się w preferowany scenariusz użytkowania, bez względu na to, czy planujesz koncert na żywo, streaming czy wystąpienie przed audytorium” – podsumowuje Oliver Schmitz.

System Evolution Wireless Digital będzie dostępny na polskim rynku w drugiej połowie czerwca, z możliwością wyboru zestawów z mikrofonem do ręki, krawatowymi, nagłownymi, czy zestawów instrumentalnych, combo i bazowych.