WISE to firma specjalizująca się w technologiach takich jak systemy oświetlenia scenicznego, systemy nagłośnieniowe, AV i sterowania. Powstała w efekcie połączenia dwóch silnych marek – WISE CLUBS oraz WISE DESIGN. Obie mogą poszczycić się sporym dorobkiem w obszarze różnorodnych realizacji, jak choćby opisywane na naszych łamach Dom Kultury w Wolbromiu, sieć klubów muzycznych Energy 2000, parki rozrywki takie jak Mandoria czy Energylandia, a także liczne realizacje dla hoteli czy korporacji. Założycielami firmy WISE są Tomasz Dorak, Daniel Klasa i Łukasz Gaździk, których połączyła wspólna pasja do nowych technologii. Zdobyte przez nich doświadczenie w branży pozwala na doskonałe wyczucie potrzeb klientów, dla których od teraz całe portfolio rozwiązań WISE jest dostępne w jednym miejscu.
Marcin Ziniak, „Muzyka i Technologia”: WISE CLUBS i WISE DESIGN to firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, skąd zatem decyzja o połączeniu ich i stworzeniu nowej marki WISE?
Łukasz Gaździk, WISE: Trudno mi odpowiedzieć w kilku zdaniach na to pytanie, aby zawrzeć wszystkie składowe, które przesądziły o tej decyzji. Myślę, że najważniejszym czynnikiem była perspektywa dalszego rozwoju i możliwości, które otwiera nam wspólne działanie pod jedną marką. Kolejnym ważnym punktem było uproszczenie struktury i ułatwienie kontaktu z klientem. Do tej pory klientów biznesowych takich jak hotele czy korporacje obsługiwało WISE DESIGN, z kolei całą gałąź „rozrywkową” obsługiwało WISE CLUBS. Czasem klienci nie wiedzieli, że mamy tak szerokie portfolio rozwiązań. Teraz wszystko jest dostępne w jednym miejscu.
Czyli nie są to jedynie zmiany wizerunkowe, a w zasadzie poważna przebudowa firmy?
Tak, ponieważ jedno nie byłoby możliwe bez drugiego. Mimo wspólnej siedziby, do tej pory byliśmy odrębnymi podmiotami, nie tylko formalnie. Połączenie umożliwia nam w pewnym stopniu optymalizację i ułatwia zarządzanie zasobami, także ludzkimi.
W jaki sposób zmiany te będą zauważalne dla klienta?
Przede wszystkim jest prościej – po prostu WISE! Wszystkie rozwiązania są dostępne w jednym miejscu.
Firmę WISE założyłeś wraz z Tomkiem Dorakiem i Danielem Klasą. Czy mógłbyś opowiedzieć o Waszym doświadczeniu branżowym?
Każdy z nas pracuje w branży ponad 10 lat i specjalizuje się w nieco innym zakresie. Tomek koncentruje się głównie na rozwiązaniach AV i systemach sterowania, Daniel na dźwięku, a ja na świetle. Swoje doświadczenie zbieraliśmy także na wielu płaszczyznach, nie tylko od strony handlowej, ale także od strony użytkownika – w eventach i instytucjach w Polsce i za granicą. Dlatego znamy potrzeby klientów, wiemy, co jest dla nich ważne i czego oczekują, nie tylko od samego produktu czy systemów, ale również od strony obsługi. W którymś momencie nasze drogi się spotkały. Połączyła nas wspólna pasja i wizja, i tak właśnie powstało WISE.
W jakich technologiach specjalizuje się WISE?
Od początku działania firmy, zależało nam, aby nasza oferta była kompleksowa i komplementarna. Jest to wygodne dla klienta, nie tylko pod względem poszukiwania wykonawcy konkretnego projektu, ale przede wszystkim od strony współpracy systemów i optymalizacji rozwiązań. Niezależnie, czy mówimy o sali koncertowej, konferencyjnej, klubie muzycznym czy parku rozrywki, technologie muszą ze sobą współpracować. Projektowanie całej technologii bez rozbijania jej na mniejsze zakresy gwarantuje uzyskanie dokładnie takiej funkcjonalności, jakiej oczekujemy, a także eliminuje problemy związane z koordynacją tych zakresów.
Do kogo kierujecie swoją ofertę?
Nasza oferta skierowana jest przede wszystkim do świata kultury, rozrywki i biznesu. Nasze portfolio pozwala na kompleksowe realizowanie projektów dla szeroko pojętej sceny muzycznej zaczynając od firm rentalowych, przez instytucje, a kończąc na zaawansowanych systemach automatyki w hotelach czy przestrzeniach biznesowych. Ostatnio też oprócz parków rozrywki bardzo dobrze odnajdujemy się w projektach nowoczesnych muzeów interaktywnych, gdzie w połączeniu z scenografami możemy rozwinąć skrzydła i wprowadzać w życie naprawdę ciekawe i nowatorskie pomysły. Klient, który do nas trafia, może liczyć na kompleksową obsługę od przygotowania projektu po realizacje i późniejszy support.
Jakie urządzenia można znaleźć w Waszym katalogu dystrybucyjnym? Czy jest określona grupa producentów urządzeń i rozwiązań, z których korzystacie?
Odpowiedź na to pytanie jest jednocześnie kolejnym z założeń naszej firmy. Poza marką Brighter – która była naszą odpowiedzią na potrzeby rynku, nie chcemy się wiązać dystrybucją. Daje nam to niezależność i powoduje, że nie jesteśmy ograniczeni do konkretnych marek, dlatego możemy oferować naszym klientom rozwiązania uszyte na miarę i ściśle dopasowane do ich potrzeb. Co prawda rynek w Polsce jest zdominowany przez dystrybutorów, ale uważam, że jesteśmy świetnym przykładem tego, że nie jest to jedyna droga do osiągnięcia sukcesu w tej branży.
… ale WISE nadal pozostaje wyłącznym dystrybutorem marki Brighter na terenie Polski?
Tak, w tej kwestii nic się nie zmienia.
Jak wygląda dostępność urządzeń Brightera w obecnym czasie?
Utrzymanie ciągłości dostaw to obecnie duże wyzwanie dla wszystkich producentów. Staramy się sprostać wymaganiom ryku, patrząc na ogólną sytuacje z dostępnością urządzeń w branży, myślę, że nie możemy narzekać. Mimo zakłóceń w łańcuchu dostaw większość urządzeń jest na stanie w naszym magazynie. Najlepiej sprzedające się produkty utrzymujemy w sporych ilościach, czasem i tak zaskakuje nas popyt i wtedy trzeba poczekać na kolejną dostawę.
Wracając na koniec do WISE, jakie wyzwania stoją przed Wami? Czy możesz zdradzić, nad jakimi projektami aktualnie pracujecie?
Pracujemy nad kilkoma dużymi projektami w Polsce i za granicą, myślę, że będzie się czym chwalić, ale poczekajmy na efekt końcowy. Liczę, że na łamach „MiT” pojawią się artykuły na ten temat.
Rozmawiał: Marcin Ziniak, Muzyka i Technologia
Zdjęcia: Archiwum firmy WISE i Mikołaj Zacharow