Francuski producent na początku czerwca zaprezentował nowe wersje znakomitych monitorów studyjnych Solo6 i Twin6, dorzucając do nich całkiem nowy subwoofer Sub12. Tradycyjnie dla tej marki są to produkty najwyższej jakości, oferujące perfekcyjny dźwięk i spełniające wymagania współczesnego odbiorcy.

Focal Solo 6

Solo6 i Twin6 zostały gruntownie przeprojektowane, z zastosowaniem ulepszonych przetworników i nowych wzmacniaczy, ponadto wzmocniono także strukturę obudowy, stosując grubszy materiał, dodając więcej wewnętrznych wzmocnień, co ogranicza wibracje, a zarazem i zniekształcenia. To wszystko istotnie poprawiło wydajność i wszechstronność tych monitorów. Dodajmy, że teraz wyposażone są one w elementy konstrukcyjne pozwalające na montaż w systemach immersyjnych (na ścianach, względnie suficie), jak choćby Dolby Atmos, czy 360 Reality Audio. Oba monitory otrzymały berylowy głośnik wysokotonowy z osłoną i nowy głośnik niskotonowy o paśmie przenoszenia poszerzonym do 10 kHz, który stworzono z myślą o innowacyjnym trybie Focus, znanym wcześniej z innych modeli (jak Trio11 Be), a obecnie dostępnym także w Solo6 i Twin6. Tryb ten pozwala na zmianę konfiguracji za pomocą footswitcha, sprawiając, że użytkownik ma w istocie dwa monitory w jednym, ten drugi (o zmniejszonej dynamice) np. do sprawdzania miksów i balansu.

Focal Twin 6

W przypadku Solo6 Focus jest jednodrożny, zaś w Twin6 wykorzystano dwudrożny układ z dwoma przetwornikami (w obu wypadkach bez tweetera). Ten tryb bardzo ułatwia pracę, jednocześnie oszczędzając miejsce na stanowisku pracy, czy liczbę niezbędnych kabli. Oba modele wykorzystują także opatentowaną przez Focal technologię TMD (Tuned Mass Damper), zintegrowaną z nową konstrukcją woofera, która sprawia, że zniekształcenia w zakresie 1 – 3 kHz są aż o 50% mniejsze. A efekty? Odświeżone monitory brzmią jeszcze lepiej, bardziej precyzyjnie i przejrzyście, idealnie odwzorowując każdy detal odtwarzanego dźwięku, pozwalając na uzyskanie wyjątkowych rezultatów.

Focal Sub 12

Sub12 to całkowicie nowy model, wyposażony w woofer o średnicy 13 cali i wyjątkowo wydajnej konstrukcji, gwarantującej znakomitą artykulację. Uzyskano w nim głębokie brzmienie basu, przy jednoczesnej minimalizacji zniekształceń. Zastosowany wzmacniacz BASH oferuje 600 W mocy RMS i 1000 W szczytowej. Konstrukcję obudowy optymalizowano pod kątem usztywnienia i wzmocnienia całości. Z przodu znajduje się slot, inspirowany modelem Trio11, a ponadto wewnętrzne i zewnętrzne sloty redukujące szum i zniekształcenia. Z tyłu ulokowano komplet elementów regulacyjnych, które pozwolą na dostrojenie ustawień niskich tonów do każdej konfiguracji. Z kolei znajdujące się po obu bokach wygodne uchwyty ułatwiają przenoszenie subwoofera przez dwie osoby. Wszystkie te cechy, a nade wszystko znakomite walory brzmieniowe sprawiają, że mamy do czynienia z monitorem najwyższej klasy dla wymagających profesjonalistów. Monitory Solo6, Twin6 i Sub12 są produkowane we Francji i oferują najwyższą jakość wykonania, najlepsze materiały, a nade wszystko doskonały dźwięk.