Audix, doskonale znany ze znakomitej jakości mikrofonów instrumentalnych, ma w swojej ofercie również wysokiej klasy mikrofony przeznaczone do instalacji stałych. Portfolio, w którym znajdują się konstrukcje sufitowe czy nablatowe, uzupełnia seria do pracy w sieci kompatybilna z Dante oraz AES67. Seria ta obejmuje zarówno mikrofony, jak i interfejsy.

Obecnie każda nowoczesna instalacja opiera się na infrastrukturze sieciowej. Nie wyobrażamy sobie stanowiska pracy, nie mówiąc już o sali konferencyjnej, bez dostępu do sieci. Zgodnie z obecnymi trendami pojawiają się coraz to nowsze urządzenia zapewniające jeszcze łatwiejszy i prostszy do niej dostęp. Z dobrodziejstw tej rewolucji pełnymi garściami czerpią też producenci audio. W końcu nie ma co wyważać otwartych drzwi, więc po co ciągnąć kilometry kabli, skoro można skorzystać z istniejącej instalacji sieciowej. Takie rozwiązania umożliwiają również scentralizowane zarządzanie i monitorowanie systemu. Idąc tym słusznym tropem, amerykański producent mikrofonów, firma Audix rozwija swoją serię instalacyjną o modele przeznaczone do pracy w sieci. Zintegrowany system mikrofonowy Audix to szybki i bezproblemowy sposób przesyłania dźwięku przez sieci Ethernet za pomocą Dante lub AES67. Sercem systemu jest jednostka centralna Audix DN4, której istotne rozszerzenie stanowi interfejs Audix DN43. Urządzenia te umożliwiają przesłanie do sieci dźwięku z mikrofonów Audix M55WD, M70WD oraz M3.

Audix M3

Pasmo przenoszenia oraz charakterystyka fazowa i częstotliwościowa trzech kapsuł hiperkardioidalnych w modelu M3 są zoptymalizowane pod kątem zrozumiałości mowy i eliminacji zewnętrznego szumu.

Audix M3
Aby najlepiej zrozumieć znaczenie poszczególnych komponentów tego systemu, warto zacząć od mikrofonu Audix M3. Jest to innowacyjny, trójelementowy mikrofon wiszący przeznaczony do zastosowań, w których estetyka, jakość dźwięku i łatwość instalacji mają kluczowe znaczenie. Pasmo przenoszenia oraz charakterystyka fazowa i częstotliwościowa trzech kapsuł hiperkardioidalnych są zoptymalizowane pod kątem zrozumiałości mowy i eliminacji zewnętrznego szumu. Dzięki temu udało się zredukować niepożądane dźwięki powodowane przez hałas, wibracje, szuranie papieru, uderzenia klawiatury, wentylatory i ogrzewanie/klimatyzację. Sekcja przedwzmacniacza zapewnia możliwie najwyższy odstęp sygnału od szumu i studyjnej jakości dźwięk. Wysokiej klasy silikonowy ekranowany przewód mikrofonowy zapewnia estetyczny wygląd oraz sygnał pozbawiony zakłóceń. Elektronika nad sufitem jest umieszczona w dedykowanej skrzynce przyłączowej, a połączenia kablowe są zrealizowane za pomocą złącza RJ45 osadzonego w opatentowanej mosiężnej obudowie, która zapewnia hermetyczne uszczelnienie.

Audix M55WD

Audix M55WD dostarcza najwyższej jakości dźwięk, nie zaburzając przy tym estetyki pomieszczenia.

Audix M55WD
Kolejnym mikrofonem z serii Dante/AES67 jest M55. To również innowacyjny podwieszany mikrofon sufitowy. Łatwy w instalacji, nie zaburza estetyki pomieszczenia dostarczając najwyższej jakości dźwięk. Cała elektronika jest w pełni zintegrowana, oferując wysoką czułość i niski poziomem szumów. Wyjście sygnału jest symetryczne, aby wyeliminować zakłócenia RF powodowane przez telefony komórkowe i urządzenia mobilne. Dwukolorowe diody LED wskazują status pracy. Instalacja M55 wymaga tylko jednego otworu o średnicy 1,5 cm w suficie, bez dodatkowych narzędzi. Osprzęt montażowy M55 pozwala z łatwością dostosować wysokość zawieszenia aż do 120 cm od powierzchni sufitu, bez zdejmowania płyt sufitowych.

Audix M70WD

Kapsuła M70WD jest umieszczona w opatentowanej podstawce, która umożliwia ustawienie mikrofonu pod kątem do 45 stopni.

Audix M70WD
M70WD to sterowany sufitowy mikrofon pojemnościowy przeznaczony do pracy z oddalonymi źródłami dźwięku. Sprawdzi się w różnych zastosowaniach, w tym do wideokonferencji, zdalnego nauczania, w salach szpitalnych, do monitoringu i nagrań w pomieszczeniach. Konfiguracja do montażu sufitowego i podstawa o średnicy zaledwie 7,5 cm sprawiają, że M70WD jest praktycznie niewidoczny. Dwukolorowe diody LED można wykorzystać, aby wskazywały stan mikrofonu. Kapsuła M70WD jest umieszczona w opatentowanej podstawce, która umożliwia ustawienie mikrofonu pod kątem do 45 stopni. Inne funkcje obejmują w pełni zintegrowany przedwzmacniacz i niezwykle wysoką czułość 38 miliwoltów. Ponadto M70WD jest całkowicie odporny na zakłócenia RF powodowane przez telefony komórkowe i urządzenia GSM. Instalacja M70WD wymaga tylko jednego, 5-centymetrowego otworu w suficie, bez dodatkowych narzędzi. Ta prosta konfiguracja eliminuje błędy okablowania, przyspiesza instalację i zmniejsza koszty. I podobnie jak wszystkie mikrofony Audix w systemie, struktura wzmocnienia jest zoptymalizowana pod kątem zamierzonego zastosowania, zapewniając wysokiej jakości dźwięk w procesorze DSP. Rezultatem jest prawdziwa instalacja typu plug-and-play.

Audix DN43
Dedykowany do mikrofonu M3 interfejs Audix DN43.

Interfejs Audix DN43
Skoro zaczęliśmy od mikrofonów, czyli tak jakby końca całego systemu, zanim przejdziemy do jednostki centralnej, skupmy się na interfejsie Audix DN43. Jest on dedykowany do mikrofonu M3, który ze względu na swoją wyjątkową konstrukcję wymaga specjalnego interfejsu. DN43 zapewnia wysokiej jakości dźwięk i wszystkie funkcje mikrofonu – w tym wskaźniki stanu LED – za pośrednictwem jednego kabla CAT5-CAT7 ze złączami RJ45 na interfejsie i mikrofonie. Ta prosta konfiguracja eliminuje błędy okablowania, przyspiesza instalację i zmniejsza koszty. DN43 ma jedno wejście mikrofonowe specjalnie zaprojektowane dla trójelementowego mikrofonu Audix M3 i jedno wejście dla jednoelementowych mikrofonów wyposażonych w gniazdo RJ45. Urządzenie oferuje dwa wyjścia logiczne 5 V na port, z możliwością podłączenia źródła/odbiornika dla diod LED, które są kontrolowane przez podłączone do sieci procesory DSP. Ustawienia filtra dolnoprzepustowego i górnoprzepustowego są dostępne na każdym kanale audio, podobnie jak osiem poziomów wzmocnienia do wyboru, a wszystkie ustawienia można konfigurować za pomocą oprogramowania. Interfejs może być zasilany zarówno poprzez PoE, jak i zasilacz.

Audix DN4
Interfejs DN4 jest kluczową częścią systemu, zapewniającą szybki i bezproblemowy sposób przesyłania dźwięku przez sieci Ethernet.

Jednostka centralna
Interfejs DN4 jest kluczową częścią systemu, zapewniającą szybki i bezproblemowy sposób przesyłania dźwięku przez sieci Ethernet. DN4 ma cztery wejścia dla jednoelementowych mikrofonów wyposażonych w złącza Audix RJ45 i dwa wyjścia logiczne 5 V na port, z możliwością podłączenia źródła/odbiornika dla diod LED, które są kontrolowane przez podłączone do sieci DSP i jedno wejście logiczne na port dla przycisków. Tak jak w DN43, tu także użytkownik ma do dyspozycji ustawienia filtra dolnoprzepustowego i górnoprzepustowego na każdym kanale audio, osiem poziomów wzmocnienia do wyboru i możliwość zarządzania poprzez sieć. Aby zasilić urządzenie, wystarczy specjalny zasilacz lub źródło PoE.

Osprzęt montażowy modelu M55 pozwala z łatwością dostosować wysokość zawieszenia aż do 120 cm od powierzchni sufitu, bez zdejmowania płyt sufitowych.

Podsumowanie
Firma Audix zadbała o najwyższą jakość, wszechstronność i prostotę instalacji swojego systemu. Niewielkie rozmiary interfejsów oraz możliwość zasilania poprzez PoE pozwalają na zainstalowanie ich dosłownie wszędzie, bez potrzeby wygospodarowania specjalnej przestrzeni. Zarówno zainstalowane pod blatem czy na biurku nie będą zaburzały estetyki pomieszczenia, a parametry audio takie jak 24-bitowa rozdzielczość oraz częstotliwość próbkowania 48 kHz zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku. Kompatybilność z najbardziej popularnymi protokołami sieciowymi audio Dante oraz AES67 daje ogromne możliwości integracji z instalacjami AV, a możliwość zarządzania z poziomu Dante Controller oraz Dante Domain Manager sprawia, że konfiguracja i kontrola systemu Audix jest prosta. Różnego rodzaju mikrofony pozwalają na idealne dobranie modelu do konkretnych potrzeb. Niezależnie od tego, czy jest to model montowany w suficie, czy podwieszany, każdy zapewnia najwyższą jakość dźwięku, prostotę instalacji oraz świetną estetykę. System Audix spełni oczekiwania zarówno instalatorów, projektantów, użytkowników jak i uczestników różnego rodzaju wydarzeń.

Tekst: Filip Wojtowicz, Muzyka i Technologia