Wysokiej jakości dźwięk to nieodłączny element dobrych treści wideo. Wiedzą o tym nie tylko stacje telewizyjne i serwisy streamingowe. Coraz częściej po profesjonalne rozwiązania w zakresie przetwarzania dźwięku sięgają twórcy internetowi. Firma Sennheiser, w odpowiedzi na zapotrzebowania producentów wideo, wprowadziła do swojej oferty nowy system bezprzewodowy mikrofonowy EW-DP, który zastępuje dobrze już znany przez użytkowników i sprawdzony system G4 Wireless.

Odbiornik EW-DP EK charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i niską wagą (zaledwie 140 g), co ma duże znaczenie w przypadku mobilnych produkcji.

Łatwa konfiguracja, wysokiej jakości komponenty i kompatybilność z profesjonalnymi mikrofonami Sennheiser to tylko niektóre cechy, dla których warto dowiedzieć się więcej o najnowszym EW-DP. System oferuje sterowanie poprzez zintegrowaną sieć Bluetooth, wydłużoną pracę baterii (nadajnik do 12 godzin, odbiornik do 7 godzin), łatwy montaż dzięki wbudowanym magnesom, zakres dynamiki wejścia 134 dB i ultraniską latencję na poziomie 1,9 ms. A to tylko wybrane, najważniejsze parametry.

System EW-DP charakteryzuje się wyjątkowo niską latencją 1,9 ms i szerokim zakresem dynamiki wejściowej, wynoszącym 134 dB.

Elementy systemu
Przejdźmy zatem do szczegółów i przyjrzyjmy się poszczególnym elementom systemu. W skład systemu wchodzą odbiornik EW-DP EK, nadajnik typu bodypack EW-D SK i klasyczny nadajnik mikrofonowy EW-D SKM-S. Odbiornik EW-DP EK przyjmuje jeden kanał mikrofonowy i pracuje z napięciem wejściowym ~ 1,8 – 4,35 V. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i niską wagą (zaledwie 140 g), co ma duże znaczenie w przypadku mobilnych produkcji. Uniwersalny system montażu przy pomocy magnetycznej płytki pozwala na niezwykle szybką instalację jednego lub kilku odbiorników na kamerze. Na bocznej ściance odbiornika widzimy 16-omowe wyjście słuchawkowe, wyjście mikrofonowe i gniazdo zasilania USB. W zestawie wraz z odbiornikiem znajdziemy wspomnianą już magnetyczną płytę do montażu na kamerze, litowo-jonowy akumulator BA 70, dwie typowe baterie AA, kabel TRS (jack 3,5 mm), kabel TRS 3,5 mm na XLR oraz przewód USB-C.

Uniwersalny system montażu przy pomocy magnetycznej płytki pozwala na niezwykle szybką instalację jednego lub kilku odbiorników EW-DP EK na kamerze.

W ramach systemu mamy do wyboru dwa nadajniki. EW-D SK to nadajnik typu bodypack, można podpiąć do niego jeden z mikrofonów krawatowych Sennheiser. Producent szczególnie poleca modele z serii ME (znajdziemy tu zarówno mikrofony kardioidalne, jak i wszechkierunkowe). EW-D SKM-S to drugi odbiornik w serii – z wymienną kapsułą mikrofonową. Tutaj producent sugeruje np. mikrofon kardioidalny MMD 835, idealnie sprawdzający się w przypadku wywiadów. Do wyboru – w zależności od modelu – jest kilka pasm UHF i 2240 częstotliwości strojenia. Odbiornik zapewnia pasmo przenoszenia w zakresie od 20 Hz do 20 kHz (-3 dB), dzięki czemu dostarcza profesjonalną jakość podczas transmisji czy rejestracji materiałów. Zdalne sterowanie odbywa się przez aplikację Smart Assist App po Bluetooth. System ma funkcję autoskanowania częstotliwości, co zdecydowanie skraca czas poświęcony na konfigurację systemu. Istnieje także możliwość dokupienia litowo-jonowego akumulatora – z jego zastosowaniem czas pracy odbiornika wydłuża się aż do 12 godzin.

W październiku do serii zostanie dodany nadajnik typu plug-on. Dzięki zasilaniu fantomowemu +48 V, EW-DP SKP będzie w stanie zamienić dowolny przewodowy mikrofon XLR w bezprzewodowy, np. MKH 416 na wysięgniku.

Zastosowania
System EW-DP to produkt skierowany dla wszystkich tych, którzy chcą zadbać o wysoką jakość dźwięku podczas występów na żywo czy rejestracji materiałów wideo i audio. Sprawdzi się zarówno podczas kręcenia profesjonalnych materiałów na potrzeby telewizji, jak i w przypadku koncertów czy tworzenia contentu do internetu. Łatwa obsługa, sterowanie z poziomu aplikacji Smart Assist App i szybki montaż z użyciem płytek magnetycznych pozwalają na szeroki zakres zastosowań nowego systemu i nie wymagają dużego doświadczenia użytkownika. Warto też dodać, że z odbiornikami kompatybilne są kapsuły i mikrofony krawatowe z oferty najlepszych niemieckich producentów Sennheiser i Neumann, dzięki czemu można zaprojektować system i dostosować go do konkretnych aplikacji.

Tekst: Iwona Wierzbanowska, Muzyka i Technologia