Wszystkim ludziom w branży związanej z nagłośnieniem doskonale znany jest proces strojenia systemów poprzez dokonywanie pomiarów. Pozwala to nie tylko zoptymalizować setup pod względem brzmienia, ale również wykryć usterki poszczególnych elementów. Co jednak w przypadku, kiedy mamy do obiekcje co do brzmienia wszechobecnie stosowanych monitorów dousznych? Firma AUDIX przedstawiła swój najnowszy produkt, którym jest system pomiarowy w postaci symulatora ucha, umożliwiający pomiary akustyczne słuchawek.

 

Każdy szanujący się inżynier dźwięku czy realizator posiada w swojej „sprzętówce” nawet najprostszy zestaw pomiarowy. Zazwyczaj wystarczy mieć prosty mikrofon pomiarowy i komputer z odpowiednim oprogramowaniem, aby wykonać rzetelny pomiar. Celowo pomijam kartę dźwiękową, bo popularność protokołu Dante sprawia, że nawet ona zaczyna być zbędna. Sytuacja komplikuje się, kiedy zamiast strojenia systemów głośnikowych chcielibyśmy zmierzyć douszne systemy odsłuchu osobistego. Każdemu nie raz zdarzyło się, że artysta miał obiekcje co do poprawnego działania swoich słuchawek. Nie raz w jednym zespole każdy muzyk miał zupełnie inny model monitorów dousznych. Nie sposób jest posiadać wszystkie dostępne modele słuchawek i dostosowywać brzmienie miksu indywidualnie dla każdego. Rozwiązaniem tego problemu może być system pomiarowy monitorów dousznych, swoisty symulator ucha AUDIX TM2. Dzięki niemu w prosty sposób można sprawdzić poprawne działanie słuchawek i upewnić się, że obie brzmią tak samo. Co więcej, mierząc ich charakterystykę częstotliwościową można znaleźć optymalną korekcję, aby jak najbardziej zbliżyć brzmieniowo różne modele do siebie.

AUDIX TM2 współpracuje z popularnym oprogramowaniem pomiarowym takim jak SMAART od Rational Acoustics czy Audio Tools od Studio Six Digital. AUDIX TM2 jest niezwykle kompaktowy, ma dedykowane adaptery do różnych konstrukcji monitorów dousznych oraz plik kalibracyjny. Jest to zdecydowany „must have” każdego inżyniera i realizatora systemów IEM.