Niedawno na naszych łamach opisywaliśmy zactrack SMART, znakomity i innowacyjny radiowy system śledzenia, a w międzyczasie producent przygotował wersję mini, mieszczącą się w jednej walizce i gotową do użycia dosłownie po paru minutach instalacji.
System został tak opracowany, by instalację i obsługę mogła przeprowadzić jedna osoba, przy tym jest on w stanie zagwarantować śledzenie na scenie o maksymalnych rozmiarach do 15 na 15 metrów. W płaszczyźnie poziomej odbywa się ono w standardowy sposób, zaś w pionowej wysokość podajemy systemowi za pomocą konsolety sterującej, względnie tabletu (stąd określa się je jako 2.5D). Bezprzewodowe komponenty są zasilane z własnych akumulatorów, co bardzo przyspiesza instalację. Sercem systemu jest główna kotwica (Master Anchor), która jest nie tylko anteną, ale zawiera w sobie także serwer systemu, punkt łączności bezprzewodowej, a nawet wysyła sygnały DMX. Transmisja odbywa się w paśmie 6,24 – 6,74 GHz (UWB). Ta antena ma wymiary 190 x 207 x 36 mm i waży tylko 680 g. Wbudowany akumulator pozwala na 3 godziny pracy, taki sam jest także czas pełnego ładowania. Kotwica główna może jednak pracować będąc cały czas podłączona do ładowarki USB-C.
Ponadto w skład zestawu wchodzi 5 mniejszych kotwic do zainstalowania wokół sceny, trackery (nadajniki do przypinania wykonawcom, muzykom itp.), ładowarka z pięcioma slotami na nadajniki, a także zasilacz USB-C. Mniejsze kotwice ważą po 290 g (przy wymiarach 140 x 140 x 35 mm), a ich baterie pozwalają na 16 godzin pracy, do pełnego ładowania potrzeba 2 godzin. Z kolei trackery (ważące zaledwie 26 g) mogą pracować do 4 godzin (w trybie aktywnym, jako nieaktywne nawet do 20 godzin), czas ładowania to 2 godziny. Cały system może obsłużyć do 5 aktywnych trackerów oraz – w zależności od ustawień – do 15, względnie nawet 60 nieaktywnych (czyli gotowych do użycia, ale aktualnie niewykorzystanych). System dopełnia 6 niewielkich trójnogów, na których można ustawić kotwice (anteny). Oczywiście są one także przystosowane do zawieszenia na scenie. Wszystko mieści się w eleganckiej walizce, która nie tylko ułatwia transport i przechowywanie, ale także dobrze chroni poszczególne komponenty.
Nowy system zactrack adresowany jest do użytkowników obsługujących mniejsze wydarzenia, na względnie niedużej scenie. Mimo wyraźnej miniaturyzacji i pewnych uproszczeń oferuje najważniejsze funkcje większych rozwiązań, jak skanowanie i pozycjonowanie obiektów (uczestników spektaklu, koncertu) w celu stworzenia immersyjnego miksu w nagłośnieniu czy sterowania oświetleniem. Jest także wyjątkowo prosty w obsłudze i może zainteresować osoby prowadzące firmy zajmujące się nagłaśnianiem imprez – nawet jeśli jest to działalność jednoosobowa.