Pod koniec czerwca firma Audio Plus zorganizowała wyjazd na dwudniowe szkolenie do niemieckiego Straubing, gdzie zlokalizowana jest fabryka należąca obecnie do koncernu Bosch Security Systems, w której powstają m.in. produkty nagłośnieniowe takich marek jak Electro-Voice i Dynacord. W szkoleniu tym wzięli udział zarówno pracownicy sklepów muzycznych, jak i realizatorzy oraz reprezentanci różnych sektorów rynku instalacyjnego, rentalowego i nagłośnieniowego, a także przedstawiciele mediów branżowych. Nad grupą czuwali oczywiście reprezentanci dystrybutora.

Ze względu na szeroką paletę produktów, którym poświęcone było szkolenie, jego przygotowany przez gospodarzy program z założenia musiał być intensywny, by przekazać podczas niego jak najwięcej informacji. W prowadzenie prezentacji i szkoleń zaangażowanych było pięciu przedstawicieli koncernu Bosch i wchodzących w jego skład nagłośnieniowych marek Electro-Voice oraz Dynacord: Jens Gaessner, Christian Gress, Uwe Peppler, Uwe Wittmann oraz Franz Menke. Oczywiście na początku nie obyło się bez krótkiego wstępu i rysu historycznego (w końcu firmy Electro-Voice i Dynacord obchodziły niedawno okrągłe jubileusze – odpowiednio 90- i 70-lecie), jak również ogólnych informacji o strukturze tej części koncernu Bosch (obejmującej również marki RTS i Telex). Zaprezentowano też poszczególne grupy produktów znajdujących się w  ofercie dwóch wymienionych wcześniej marek, w tym oczywiście te, które w ramach Akademii Loud & Clear mieliśmy poznać bliżej. Częścią tego swoistego wprowadzenia do szkolenia była także krótka „pogadanka” poświęcona podstawom akustyki oraz różnym podstawowym parametrom i zagadnieniom. Pierwszy dzień szkolenia poświęcony był przede wszystkim produktom z działki instalacyjnej i rentalowej, czyli różnego typu zestawom głośnikowym oraz przeznaczonym do współpracy z nimi końcówkom mocy. Właśnie wzmacniacze oferowane prze firmę Dynacord były pierwszą grupą urządzeń prezentowanym w ramach Akademii Loud & Clear, a  prowadzący przybliżyli zarówno modele przeznaczone do instalacji stałych (serie L oraz IPX), jak i końcówki wykorzystywane w  systemach nagłośnieniowych live (serie C i  TGX).

Do dyspozycji było ponad dwadzieścia modeli zestawów głośnikowych z różnych serii, co pozwalało na ich odsłuch i poznanie różnic między nimi „na własne ucho”.

W ramach szkolenia przedstawione zostały najważniejsze cechy i parametry tych urządzeń, jak również zastosowane w nich rozwiązania technologiczne (w  tym chociażby procesory DSP). Nie zabrakło też informacji o ich obsłudze i przykładach wykorzystania w praktyce. Uzupełnieniem tego tematu była prezentacja możliwości oprogramowania SONICUE, które miało premierę niedługo wcześniej. Program, z którym współpracować mogą wzmacniacze IPX i TGX (a także inne wykorzystujące moduł OMNEO), pozwala na wygodne i  intuicyjne zarządzanie nawet bardzo złożonymi systemami nagłośnieniowymi. Aplikacja dostępna obecnie jedynie dla środowiska Windows (w przyszłości będą obsługiwane także inne systemy) daje możliwość zarządzania konfiguracją systemu oraz edycji ustawień, a interfejs graficzny umożliwia jednoczesny podgląd wielu informacji.

Pierwszy dzień szkolenia poświęcony był przede wszystkim produktom z działki instalacyjnej i rentalowej, czyli różnego typu zestawom głośnikowym oraz przeznaczonym do współpracy z nimi końcówkom mocy.

Kolejną grupę prezentowanych produktów stanowiły instalacyjne zestawy głośnikowe Electro-Voice, a  jako pierwsze prowadzący przybliżył modele z  serii EVID-S przeznaczone do zastosowań komercyjnych. Tak jak w  przypadku wzmacniaczy Dynacord, poznaliśmy najważniejsze własności tych produktów, włączając w to system montażu, którym się wyróżniają. Zaprezentowane zostały zarówno podstawowe modele zgodne ze standardem IP54, jak i model EVID-S5.2X zaprojektowany tak, by spełniać normy IP65. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w  pomieszczeniu, w  którym odbywało sięszkolenie (ku uciesze wszystkich – także prowadzących – klimatyzowanym, gdyż podobnie jak w  Polsce także w  Bawarii panowały wówczas upały), zgromadzono ponad dwadzieścia modeli zestawów głośnikowych z różnych serii, co pozwalało na ich odsłuch i poznanie różnic między nimi „na własne ucho”. Następne w kolejności były zestawy z serii EVC przeznaczone do zastosowań muzycznych, w tym także wyjątkowy EVC-1122 VI wyróżniający się konstrukcją i zakresem pokrycia dźwiękiem.

Prowadzący przybliżyli zarówno modele przeznaczone do instalacji stałych (serie L oraz IPX), jak i końcówki wykorzystywane w systemach nagłośnieniowych live (serie C i TGX).

W przypadku modeli z tej serii także przedstawione zostały ich najważniejsze cechy i  parametry, jak również zaimplementowane w nich rozwiązania, takie jak chociażby technologia ASC. Po krótkiej przerwie przyszedł czas na zestawy głośnikowe Dynacord z rodziny Vertical Array – zarówno pełnopasmowe modele TS (w tym 2,5-drożny TS400), jak i aktywne subwoofery. Pierwszego dnia szkolenia uczestnicy mieli też możliwość zapoznania się z ofertą mikrofonów Electro-Voice, w tym modelami tworzącymi serię ND – zarówno wokalnymi, jak i instrumentalnymi – w zdecydowanej większości dynamicznymi (pojemnościowy jest tylko „paluszek” ND66 wyróżniający się regulowaną główką). Zaprezentowane zostały także nowe pojemnościowe mikrofony wokalne RE420 i  RE520, a  także system bezprzewodowy RE3 oferowany w  różnych zestawach z nadajnikami handheld lub bodypack, różniących się głowicami i mikrofonami. Na zakończenie pierwszego dnia zaprezentowana została kolejna tegoroczna nowość – niedostępny jeszcze w sprzedaży, wielofunkcyjny zestaw MFX-12MC: pasywny monitor wyposażony w zamontowane współosiowo głośniki HF i LF.

Ostatnim akcentem dwudniowego szkolenia było wręczenie certyfikatów poświadczających zdobytą wiedzę na temat produktów Electro-Voice i Dynacord.

Drugi dzień Akademii Loud & Clear rozpoczął się od porównawczego testu wzmacniacza Dynacord serii L z  konkurencyjnym produktem, w którym do zaprezentowania stabilności i stałości końcówki wykorzystane zostały… źródła światła. Głównymi bohaterami drugiego dnia szkolenia były jednak aktywne zestawy Electro-Voice z  grupy nagłośnienia przenośnego, pochodzące z serii ZLX, ELX2000, EKX i ETX. W przypadku każdej z tych czterech linii produktów zaprezentowane zostały ich najważniejsze cechy i właściwości czy zastosowane w nich rozwiązania dotyczące zarówno samej konstrukcji (ustawienie głośników względem siebie i  falowód SST, kształt obudowy i  rozmieszczenie uchwytów itd.), jak i pracy z zestawami (m.in. DSP). Tak jak pierwszego dnia, także drugiego teoria była połączona z praktyką, zatem poza poznawaniem właściwości i parametrów poszczególnych modeli, mieliśmy także możliwość ich posłuchania – zarówno samych zestawów pełnopasmowych, jak i ich połączenia z subwooferami. Niewątpliwą atrakcją szkolenia w bawarskim Straubing była możliwość wizyty w fabryce, w której produkowane są m.in. miksery, wzmacniacze, powermiksery i  zestawy głośnikowe Electro-Voice i  Dynacord, jak również urządzenia innych marek wchodzących w  skład Bosch Security Systems. Zwiedzając halę fabryczną mogliśmy oczywiście zaobserwować m.in. jak przebiegają niektóre etapy procesu produkcji, ale nasz przewodnik po zakładzie większy nacisk postawił na przedstawienie wybranych rozwiązań i  procedur stosowanych przez firmę – i to globalnie, gdyż te same zasady panują w innych zakładach koncernu – w celu zoptymalizowania procesu produkcji, jak również dotyczących zwiększenia wydajności i  produktywności, zarządzania pracą i czasem czy komunikacji między działami.

Możliwość bezpośredniego zapoznania się z szeroką gamą produktów obu marek u samego źródła była nie do przecenienia.

Szkoleniową „wycieczkę” po fabryce zakończyliśmy wizytą w hali służącej zarówno do przeprowadzania pomiarów, jak i  testów odsłuchowych, która za sprawą swej kubatury jest największym tego typu pomieszczeniem w  Europie. W  hali mającej 9 metrów wysokości mieliśmy też możliwość ponownego posłuchania zestawu EVC-1122 VI, który tym razem był zawieszony znaczniej wyżej niż w sali, w której były prowadzone zajęcia.
Na koniec organizatorzy szkolenia zostawili system nagłośnieniowy Electro-Voice EVOLVE 50, którego możliwości w  przenoszeniu dźwięku mogliśmy poznać także w  porównaniu z  jednym z  konkurencyjnych produktów. Oczywiście także w  tym przypadku nie zabrakło podstawowych informacji o  konstrukcji systemu oraz jego parametrach i  funkcjach. Prezentacja EVOLVE 50 była też okazją do przybliżenia aplikacji QuickSmart Mobile dla urządzeń mobilnych z systemem iOS lub Android umożliwiającej m.in. zdalne sterowanie systemem i jego konfigurację.
Ostatnim akcentem dwudniowego szkolenia było wręczenie certyfikatów poświadczających zdobytą wiedzę na temat produktów Electro-Voice i Dynacord. Chociaż wielu uczestników czerwcowej Akademii Loud & Clear pochwalić się mogło dużym doświadczeniem w  różnych dziedzinach dotyczących szeroko pojętego nagłośnienia, to można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, iż każdy z nich dowiedział się czegoś nowego. Nie do przecenienia była też z pewnością sama możliwość bezpośredniego zapoznania się z  szeroką gamą produktów obu marek u samego źródła.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Bartczak