W dniach 5-7 listopada dzięki uprzejmości firmy AVI Media mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjeździe, którego głównym celem było zwiedzanie nowoczesnej fabryki DAS Audio w Walencji. Dzięki kilkudniowemu pobytowi mogliśmy zapoznać się z całym procesem produkcyjnym oraz porozmawiać z osobami odpowiedzialnymi za działalność firmy.

Idea firmy rodzinnej funkcjonuje tu od samego początku. Świadomość bycia blisko klientów motywuje do pracy i osiągania celów. Wsparcie i budowanie pozytywnych relacji jest częścią DNA firmy. W rozmowach kuluarowych możemy usłyszeć: „Tacy już jesteśmy”, „Jesteśmy firmą rodzinną, a nie wyłącznie producentem systemów dźwiękowych..” Firma dąży do tego, by przez kontrahentów była postrzegana jako partner, przyjaciel i rodzina. „Nasze działania bazują na głębokim szacunku dla ludzi i ich firm. Budujemy silne relacje z pracownikami, klientami i dostawcami. To jest fundament naszego sukcesu….” Od początku istnienia firma kieruje się pasją i buduje markę zaangażowaniem swoich pracowników. W opinii przedstawicieli firmy, w tej branży gwarantowana jakość dźwięku to nie wszystko.

W fabryce w Walencji powstają nie tylko przetworniki i cała elektronika, ale również obudowy.

„Sound with soul”
To nie tylko dewiza DAS Audio, ale termin, który odnosi się do dystrybutorów, partnerów instalacyjnych i wszystkich ich pracowników. Hiszpanie zdają sobie sprawę, że ich produkty są narzędziami dla profesjonalistów, a wydajność, trwałość i niezawodność mają kluczowe znaczenie dla przedsięwzięcia. Warty podkreślenia jest fakt, że od 1971 roku DAS Audio zaprojektował i wyprodukował samodzielnie wszystkie komponenty stosowane w systemach nagłośnieniowych. Ich zdaniem, to jedyny sposób, aby zagwarantować klientom optymalną jakość oferowanych urządzeń. Projektowanie i produkcja wszystkich elementów pozwala na elastyczność i precyzję podczas unikalnego w branży procesu koncepcyjnego. Od początku istnienia Hiszpanie systematycznie ulepszają gamę swoich produktów i usług. Ten proces daje możliwość oferowania rozwiązań technologicznych, które spełniają wysublimowane potrzeby użytkowników DAS-a. Tak jak dźwięk jest wszędzie, tak ich systemy są używane na całym świecie. Przyglądając się procesowi produkcyjnemu, naszą uwagę przykuła duża dbałość o jakość wykonania na każdym jego etapie.

 

Znaczenie przetworników
Przetwornik jest jednym z elementów, który ma największy wpływ na końcową wydajność systemu dźwiękowego. Podczas projektowania przetwornika kluczowym elementem jest precyzja, ponieważ ma ona bezpośrednie odzwierciedlenie w niezawodności przetwornika i wierności reprodukcji dźwięku. W dziale badań i rozwoju praca nad tworzeniem przetworników wykonywana jest przy użyciu najbardziej innowacyjnych narzędzi. Analiza wykonanych elementów, badania liniowego i nieliniowego zachowania głośników, analiza efektywności w różnych konfiguracjach itd. Możliwość zaprojektowania i wyprodukowania przetworników daje swobodę zastosowania „złotego środka”, który jest kluczem do sukcesu.

Obudowa
W fabryce w Walencji powstają nie tylko przetworniki i cała elektronika, ale również obudowy. Proces ich powstawania przechodzi różne fazy od projektu po testy akustyczne i wytrzymałościowe. W całym tym procesie brane są pod uwagę zmienne: Optymalna sztywność: W celu uniknięcia wibracji, które mogą wpływać na jakość dźwięku.

Odporność: Sprzęt musi nie tylko wytrzymać próbę czasu, ale także być odpornym na czynniki zewnętrzne, takie jak warunki pogodowe lub te związane z transportem.

Użyteczność: Systemy muszą być przyjazne w użytkowaniu, wygodne w obsłudze, zarówno podczas transportu, jak i w trakcie instalacji.

Obserwowanie całego procesu produkcji urządzeń DAS Audio było niezwykle ciekawym doświadczeniem. Hiszpańska firma posiada bogate zaplecze, które pozwala nie tylko na kompleksową produkcję, ale przede wszystkim na kontrolę wielu kluczowych elementów odpowiedzialnych za najważniejsze parametry pracy sprzętu. Istotnym ogniwem całej produkcji jest także wykwalifikowana kadra, dzięki której możemy cieszyć się wysoką jakością produktów z logo DAS Audio.

Kontrola jakości na każdym etapie

W trakcie wizyty mieliśmy okazję przeprowadzić krótki wywiad z Ignacio Chuliá – dyrektorem sprzedaży DAS Audio na Europę.

Muzyka i Technologia: Czy fakt, że jesteście firmą rodzinną wpływa na sposób prowadzenia biznesu?
Ignacio Chuliá, DAS Audio: Rzeczywiście sprawia to, że DAS Audio jest naprawdę elastyczne w dostosowywaniu nowych produktów do trendów rynkowych. Brak obecności na giełdzie pozwala nam co roku inwestować określoną kwotę w różne działy: marketing, sprzedaż, produkcję.

Jak przebiega proces produkcyjny Waszych urządzeń?
To jak praca zsynchronizowanej maszyny, ponieważ kontrolujemy cały proces od samego początku. Produkujemy od zera, dzięki czemu możemy zapewnić wysoką jakość na każdym etapie, od stworzenia profilu drewnianego przez malowanie po montaż. W międzyczasie przeprowadzonych jest kilka kontroli jakości.

Praca w dziale badań i rozwoju wykonywana jest przy użyciu najbardziej innowacyjnych narzędzi. 

Wszystkie elementy produkujecie samodzielnie czy korzystacie również z usług zewnętrznych dostawców, np. z Chin?
Sami produkujemy główne elementy, takie jak drewniane obudowy, przetworniki, drivery, tuby itp. Są z kolei inne części zamienne, takie jak druty, cewki, magnesy i tak dalej, które lepiej kupić od zewnętrznych firm. Mamy dostawców na całym świecie, którzy muszą spełniać nasze wysokie standardy jakości, a także sprostać pewnym kluczowym wymogom, np. w kwestii czasu dostawy. Elektronika odgrywa także inną ważną rolę w naszych produktach, ponieważ większość naszych systemów głośnikowych to konstrukcje aktywne. Aby mieć pewność, co do jakości tych elementów, polegamy tylko na najlepszych dostawcach, takich jak: POWERSOFT, PASCAL i HYPEX.

Showroom

Które z zastosowanych technologii w Waszych produktach zasługują na szczególną uwagę?
Na przykład nasze systemy AERO właśnie zyskały nową funkcję, DASaim, która umożliwia elektroniczne przenoszenie energii, poprzez ładowanie filtrów utworzonych za pomocą oprogramowania Ease Focus, do układu umieszczonego w module zasilania. Większość naszych przenośnych systemów, takich jak ALTEA 700 i seria VANTEC, obsługuje Bluetooth jako standardową opcję przesyłania dźwięku z telefonu komórkowego, tabletu itp. do głośników położonych w promieniu 20 metrów. Bluetooth pozwala również kontrolować „paczki” za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne o nazwie Daslink. Parametry takie jak ustawienia wstępne, głośność, opóźnienie, wzmocnienie, a nawet wyłączenie logo, mogą być zarządzane bezprzewodowo przez Bluetooth. Przyjazne użytkowanie to kolejna cecha, która jest bardzo ceniona wśród naszych klientów, a głośniki z serii Event są ajlepszym przykładem systemów Plug & Play.

DAS Audio jest obecne w wielu krajach na całym świecie, jak na ich tle oceniasz polski rynek?
Polska jest jednym z krajów, które mają duży potencjał zbytu większości produktów znajdujących się w naszym portfolio. Jesteśmy obecni na polskim rynku od lat 90. i bacznie obserwowaliśmy Wasz rozwój, szczególnie na rynku instalacyjnym. Rynek instalacyjny wraz z rynkiem detalicznym stanowią obecnie 80% naszej całkowitej sprzedaży w Polsce. Uważamy jednak, że rynek touringowy będzie również ważnym kanałem biznesowym w nadchodzących latach, dlatego planujemy zorganizować w 2020 roku kilka seminariów technicznych w całej Polsce, podczas których zaprezentujemy polskim firmom rentalowym nasze systemy liniowe.

Zdjęcia: Magdalena Czarnecka

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@muzyka-tech.pl