Kiedyś, by uzyskać pożądane brzmienie z zestawów głośnikowych, musiały być one ciężkie i znacznych gabarytów. Wynikało to z wykorzystywanej technologii. Obecnie zestawy głośnikowe mogą być bardzo kompaktowe, a fakt ten nie pogarsza możliwości brzmieniowych takiego urządzenia. ACTION-508 jest stosunkowo niewielkich rozmiarów, co sprawia, że równie dobrze sprawdzi się jako dyskretny monitor podłogowy albo element systemu frontowego zaaplikowany w miejscu, gdzie jeszcze kilkanaście lat temu nie byłoby to możliwe, właśnie ze względu na rozmiar i wagę zestawu głośnikowego.

DAS Audio ACTION-508 to pasywny zestaw głośnikowy o konstrukcji bass-reflex z wylotami umieszczonymi z przodu. W środku znajduje się ośmiocalowy głośnik niskotonowy i jednocalowy przetwornik wysokotonowy umieszczony w rotacyjnej tubie o propagacji 90° x 60°. Obudowa wykonana jest ze sklejki brzozowej i pokryta czarną, estetyczną strukturą. Na pochwałę zasługują płozy z tworzywa sztucznego, dzięki którym obudowa nie porysuje się podczas użytkowania zestawu głośnikowego jako monitor podłogowy. Przetworniki chroni metalowa maskownica malowana proszkowo na czarno, z otworami w kształcie plastra miodu. Na dole umieszczone jest logo marki utrzymane w kolorystyce monochromatycznej. Tył to panel przyłączeniowy z dwoma gniazdami speakon. Przyłącze jest zdublowane, ponieważ daje to możliwość podłączenia więcej niż jednego zestawu głośnikowego pod konkretny kanał końcówki mocy w układzie „podaj dalej”. Na górze urządzenia wyfrezowana jest rączka do przenoszenia, zamontować je można na statywie kolumnowym lub powiesić za pomocą akcesoriów, które aplikuje się w otwory montażowe znajdujące się na obudowie.


Na tylnej ściance producent umieścił dwa gniazda speakon umożliwiające podpięcie końcówki mocy.

Zestaw głośnikowy na 8’’? Czy to spełni oczekiwania?
Zależy, ale najczęściej tak. To konstrukcja stworzona do celów, gdzie większe paczki po prostu nie mogą być zainstalowane. ACTION-508 to idealna propozycja na uzupełnienie większego systemu marki DAS Audio jako front-fill, czy w innych miejscach, gdzie tak naprawdę chodzi o pokrycie przestrzeni wysokimi częstotliwościami, ponieważ niskie są obecne z dużego systemu frontowego. Idealna propozycja, dzięki temu, że kompaktowy rozmiar pozwala zamontować go w tam, gdzie jest to konieczne, jednocześnie nie zasłaniając nikomu widoku na artystów. DAS 508 można zastosować nie tylko jako pokrycie dźwiękiem audytorium, lecz także samej sceny w konfiguracji side-fill lub jako monitor podłogowy. Myślę, że to dobry pomysł szczególnie w teatrze, gdzie przestrzeń zarezerwowana jest dla aktorów oraz scenografii i urządzenia elektroakustyczne muszą być jak najmniejsze, by nie przeszkadzać wizualnie w tworzonym dziele.


Nowe przetworniki DAS Audio 8GV

Nie twierdzę jednak, że system oparty na ośmiocalowym głośniku niskotonowym to tylko system dodatkowy. Samodzielnie bardzo dobrze poradzi sobie z odtwarzaniem mowy, więc wszelkie sale wykładowe i konferencyjne stoją przed 508 otworem. Pasmo przenoszenia tego zestawu, co prawda z dość znacznym spadkiem, ale zaczyna się od 60 herców, co jest wynikiem naprawdę imponującym. Skutecznie gra od 73 herców, co klasyfikuje go do realizacji małych koncertów na żywo, chociażby granie podczas bankietu po wspomnianej wcześniej konferencji. Cztery takie same urządzenia, dwa jako front na statywach oraz dwa jako monitory położone na ziemi sprawiają, że niewielka impreza firmowa jest dobrze nagłośniona przy jednoczesny zachowanym estetycznym wyglądem miejsca. Jeśli w planie jest impreza z DJ-em, to wystarczy dostawić sekcję niskotonową, którą producent także ma w swojej ofercie.

Do zasilania modelu ACTION-508 przewidziana jest końcówka DAS Audio PA-500.

Po drugiej stronie przewodu
DAS Audio, bazując na swoim doświadczeniu, nie pozostawia użytkownika z zestawem głośnikowym samemu sobie. Do rozwiązań marki należą nie tylko kolumny, lecz także końcówki mocy oraz procesory sygnałowe. Wszystko po to, by ujednolicić brzmienie i mieć kontrolę nad pracą głośników. Dzięki kompleksowemu podejściu wiemy, że DAS Audio będzie brzmiał tak samo dobrze w klubie w Warszawie czy, na przykład, w radomskim domu kultury. Do zasilania modelu ACTION-508 przewidziana jest końcówka mocy DAS Audio PA-500, która mocą i innymi parametrami przygotowana jest do pracy z tym zestawem głośnikowym. Jej zniekształcenia są na poziomie <0,35%, co przekłada się na jakość odtwarzanego dźwięku. Pomiędzy źródłem sygnału a PA-500 konieczna jest obecność jeszcze jednego urządzenia – procesora sygnałowego. Marka w swojej ofercie ma kilka modeli tych urządzeń, a do tych przetworników zalecany jest DSP226. Oferuje on dwa wejścia i aż sześć wyjść, dzięki którym można podłączyć wiele zestawów głośnikowych marki DAS Audio i stworzyć jeden, spójny system. W procesorze znajdują się nastawy dla poszczególnych modeli, wystarczy wybrać nazwę podłączanego produktu na wyświetlaczu i zatwierdzić wybór. Dla każdego modelu stworzony jest unikalny preset, w którym zostały zawarte informacje o mocy urządzenia, paśmie przenoszenia i limiterach, które będą dawkowały moc dostarczaną przez końcówkę mocy tak, by nie uszkodzić głośników. Stosując komplet od jednego producenta mamy gwarancję, że sprzęt jest do siebie dopasowany i posłuży wiele lat.

Pomiędzy źródłem sygnału a PA-500 konieczna jest obecność jeszcze jednego urządzenia – procesora sygnałowego. Marka w swojej ofercie ma kilka modeli tych urządzeń, a do tych przetworników zalecany jest DSP226.

Kompaktowość i estetyka kluczem do sukcesu
Okazuje się, że dzięki technologii można z powodzeniem zamknąć dobre brzmienie w stosunkowo małej i estetycznej obudowie. To ważne, bo dzięki temu taką konstrukcję wykorzystamy zarówno podczas konferencji czy imprezy firmowej, na których liczy się estetyka i gabaryty urządzenia, jak i do realizacji koncertów, spektakli teatralnych lub instalacji stałych. Do tego ostatniego zastosowania producent przewidział akcesoria, które ułatwią montaż zestawu głośnikowego w różnych konfiguracjach. Biorąc pod uwagę dedykowany sprzęt do zasilania i sterowania, ACTION-508 to naprawdę dobry wybór, niezależnie od zastosowania. Bo dla większości użytkowników to tylko paczka, która poza spełnianiem swojego podstawowego zadania, po prostu musi mieć wygląd. DAS Audio i dobrze gra, i dobrze wygląda.

Tekst: Wojciech Szkodziński, Muzyka i Technologia

 

Wyłącznym dystrybutorem DAS Audio w Polsce jest firma AVI Media.
Redystrybutorem serii ACTION i ALTEA na rynek sklepów jest Konsbud Audio.