Audient zaprezentował nowy interfejs audio o nazwie Oria. To wielofunkcyjne urządzenie, które idealnie sprawdzi się w pracy z dźwiękiem przestrzennym w standardzie Dolby Atmos. Oria to nie tylko interfejs audio USB-C wyposażony w 16 wyjść, ale  także kontroler odsłuchów, mogący działać jako samodzielne urządzenie poprzez wejścia ADAT lub opcjonalną kartę Dante. Interfejs dostarczany jest z mikrofonem pomiarowym Sonarworks oraz 60-dniową licencją na oprogramowanie SoundID Reference for Multichannel.

Andrew Allen z firmy Audient tak komentuje wprowadzenie nowego produktu: „Od chwili, gdy dźwięk immersyjny rozpowszechnił się w filmach, muzyce, grach i produkcjach VR naszym celem stało się zaprojektowanie rozwiązania, który zmierzy się z nowymi wyzwaniami” „ORIA jest krokiem naprzód zapewniając m.in. kalibrację głośników i pomieszczenia zintegrowaną w DSP urządzenia, prawdziwą immersyjną kontrolę nad wielokanałowym miksem oraz profesjonalną jakość dźwięku, a wszystko to we współpracy z uznanymi na rynku markami Sonarworks oraz Dolby.”

Praca z wielokanałowym systemem głośnikowym wymaga perfekcyjnie skalibrowanego pomieszczenia. Zaawansowany processing zaproponowany w interfejsie ORIA umożliwia  użytkownikowi stworzenie i zapisanie nawet do 32 własnych profili dla różnych konfiguracji głośnikowych. Pełna kontrolna kalibracji zapewniona jest dzięki 8-punkotwemu korektorowi EQ, opóźnieniu, wysterowaniu oraz narzędziom zarządzania niskimi częstotliwościami. Dzięki współpracy z ekspertami z firmy Sonarworks możliwe stało się zaimplementowanie profili z popularnej aplikacji SoundID Reference wprost do systemu interfejsu ORIA. Takie rozwiązanie oferuje wygodne pomiary oraz kalibrację pomieszczenia, zapewniając świetne wyniki w krótkim czasie. ORIA dostarczana jest z mikrofonem pomiarowym Sonarworks oraz 60-dniową licencją na oprogramowanie SoundID Reference for Multichannel (z opcją zakupu pełnej licencji u producenta oprogramowania).

„Niezależnie, czy użytkowni kalibruje swoje pomieszczenie manualnie, czy też poprzez oprogramowanie Sonarworks, wszystkie kanały przetwarzane są przez szybki procesor DSP, w który interfejs ORIA został wyposażony. Dzięki temu zachowana została niska latencja, a moc procesora CPU zostaje zachowana dla potrzeb użytkownika.”

Po kalibracji pomieszczenia ORIA zapewnia pełną kontrolę nad środowiskiem odsłuchowym, zarówno w konfiguracji stereo, 5.1 czy w pełnej immersji. Dzięki wygodnej aplikacji dostępnej na urządzenie iPad możliwe jest bezprzewodowe sterowanie wszystkimi elementami systemu monitorowego: przełączanie miedzy głośnikami, poziomy odsłuchu oraz wybór preferowanej krzywej – a wszystko to przy użyciu jednego przycisku. Kontrolę sesji ułatwia funkcja oznaczania kolorem grup głośników, indywidualne oraz grupowe wyciszanie lub tryb solo, oraz regulacja globalnego poziomu głośności.

Współpraca z firmą Dolby umożliwiła integrację systemu z Dolby Renderer, oferując użytkownikowi stworzenie ostatecznego miksu wprost z interfejsu ORIA. Rozwiązanie to jest idealne do przełącza się między różnymi formatami zmiksowanego materiału audio. ORIA zaprojektowana jako profesjonalne urządzenie do wielokanałowej produkcji dźwięku dysponuje  wieloma konfiguracjami wejść/wyjść. Głośniki w formacie przestrzennym można podłączyć zarówno poprzez wyjścia liniowe, jak łącza AES. Złącze stereo idealnie sprawdzi się do podłączenia klasycznych zestawów głośnikowych, a obydwa wejścia ADAT umożliwiają podłączenie zewnętrznego interfejsu audio lub preampu.

Zastosowane przetworniki oferują zakres dynamiki sięgający 126 dB, a przedwzmacniacze znane z klasycznych konsolet studyjnych marki Audient zapewniają 58 db wzmocnienia. Andrew Allen podkreśla nowy etap w firmie: „Po raz pierwszy w historii firmy Audient preampy w konsoli analogowej sterowane są bezprzewodowo. Dzięki temu analogowe rozwiązania spotykają się z cyfrową precyzją, co przekłada się na niesamowitą wydajność i najwyższą jakość dźwięku”

ORIA dostępna będzie w sprzedaży w pierwszym kwartale 2024 roku.

Główne cechy:

 • Zapewnia wsparcie dla systemów w konfiguracji nawet do 9.1.6
 • 2 x 16 wyjścia do miksu przestrzennego (analogowe oraz AES)
 • 2x liniowe wyjścia stereo
 • 2 x niezależne wyjścia słuchawkowe
 • 2 x przedwzmacniacz mikrofonowy Audient (tryby mic / D.I / liniowy)
 • 2 x wejścia ADAT
 • Wejście Word Clock
 • Wyjście Word Clock
 • System sterowania ORIA Motion UI
 • Taktowanie 24 bit / 96 kHz
 • Złącze USB 2.0 / USB typ C
 • Załączony mikrofon pomiarowy SoundID Reference
 • Opcjonalna karta AoIP Dante rozszerzające system o 16 kanałów wejściowych