W obecnych czasach stworzenie podcastu brzmiącego, jakby był nagrany w studio, jest o wiele prostsze. Słuchacze zawsze oceniają podcast na podstawie jego brzmienia. Nie ma znaczenia jak dobre treści tworzysz – zła jakość dźwięku zawsze spowoduje, że będziesz miał mniej odbiorców. Już od pierwszego odcinka wyróżnij swój głos, żeby mieć pewność, że twoje nagranie ma najlepsze brzmienie, jak to tylko możliwe. Nie musisz być ekspertem, jeśli chodzi o dźwięk. Z dobrym mikrofonem i kilkoma prostymi wskazówkami będziesz w stanie nagrywać, edytować i publikować profesjonalnie brzmiące podcasty w kilka minut!

Jeśli znalazłeś pomysł na temat swojego podcastu, wykonałeś już bardzo dużą część pracy! Gdy chodzi o nagrywanie, głównym celem jest osiągnięcie tak dobrego dźwięku, żeby nikt nie zwrócił na niego uwagi! Pierwszym krokiem, jest dobranie odpowiedniego pomieszczenia…

Zacznij od wyboru najlepszego pomieszczenia do nagrywania swojego podcastu

Pomieszczenie do nagrywania
Rozmiar pokoju, ilość okien, czy materiał, z jakiego wykonane są ściany – to wszystko ma wpływ na to, jak zabrzmi twoje nagranie.

Szumy otoczenia
Dźwięki w pomieszczeniu, ale także te poza nim, wpływają na twój podcast. Nawet w cichym pomieszczeniu, odbicia dźwięku od ścian, sufitu czy podłogi mogą sprawić, że twój głos będzie brzmiał głucho. Zanim wciśniesz przycisk nagrywania posłuchaj swojego otoczenia i zwróć uwagę na wszystkie źródła dźwięku. Wszystko to, co słyszysz, znajdzie się także na twoim nagraniu.

Pogłos
Kiedy klaśniesz w dużym pomieszczeniu, momentalnie słyszysz echo, prawda? To dźwięk, który odbija się od różnych powierzchni i krąży po całym pomieszczeniu, zanim trafi do twoich uszu. Dokładnie to samo dzieje się z twoim głosem. Dlatego bardzo istotnym jest, aby być świadomym, jak otoczenie wpływa na brzmienie twojego głosu.

Łazienka czy sypialnia?
Śpiewanie pod prysznicem jest prawdziwą przyjemnością z wielu powodów. Oprócz faktu, że nikt na ciebie nie patrzy, głównym powodem jest to, że twój śpiew zwyczajnie brzmi lepiej – płytki łazienkowe doskonale odbijają dźwięk dodając do twojego głosu naturalny pogłos. Te odbicia świetnie sprawdzają się podczas łazienkowego recitalu, ale nie są celem, jaki chcielibyśmy osiągnąć podczas nagrywania podcastu.

Twoja sypialnia, wypełniona wieloma miękkimi przedmiotami, takimi jak poduszki, kołdry czy koce, prawdopodobnie będzie najlepszym miejscem na nagrywanie podcastu. Wielu twórców nawet przykrywa się kocami, aby wyeliminować niepożądane odbicia dźwięku od ścian. Wybierając odpowiedni mikrofon, taki jak Shure MV7, nie musisz się więcej ukrywać!

Legendarny model SM7B to mikrofon dynamiczny, uwielbiany przez podcasterów.

Wybór mikrofonu
Typ mikrofonu, jaki powinieneś wybrać, uzależniony jest od pomieszczenia, w którym będziesz nagrywać, oraz od tego, jaki charakter swojego głosu chcesz osiągnąć. Surowe i czyste czy ciepłe i głębokie brzmienie będzie najbardziej pasowało do klimatu twojego najnowszego podcastu?

Dynamiczny czy pojemnościowy?

Shure MV51

MV51 mikrofon pojemnościowy | USB
Mikrofony pojemnościowe są bardziej czułe, co sprawia, że Twój głos będzie czysty i bardziej czytelny. Z drugiej strony mogą sprawić więcej problemów w gorzej wytłumionych pomieszczeniach.

Shure MV7

MV7 mikrofon dynamiczny | USB & XLR
Mikrofony dynamiczne są mniej czułe, a do tego dostarczają ciepły i bogaty dźwięk. Mogą przyjąć wyższy poziom ciśnienia akustycznego, przez co pozwalają wyeliminować dźwięki dochodzące z otoczenia.

Urządzenia i opcje nagrywania
Ostatnim elementem tej układanki jest wybór sposobu oraz urządzenia na którym będziesz nagrywać. Twój zestaw może być maksymalnie prosty – wystarczy mikrofon i smartfon. Możesz też wejść na wyższy poziom i zacząć używać komputera i interfejsu audio, co daje o wiele większe możliwości edycji i postprodukcji.

USB | smartfon
Nagrywanie mobilne jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz tworzyć podcasty praktycznie wszędzie. Z aplikacją MOTIV™ Audio APP oraz MV51 lub MV88+ możesz nagrywać, edytować i eksportować za pomocą jednego urządzenia, co daje bardzo duże możliwości.

USB/XLR | komputer
Używanie komputera daje ci więcej możliwości edycji materiału, co przekłada się na większą kontrolę nad dźwiękiem, niż na urządzeniu mobilnym. W połączeniu z profesjonalnymi programami do edycji i masteringu możesz tworzyć zaawansowane nagrania w domu.

XLR | rejestartor audio
Jeśli potrzebujesz wszystkich zalet nagrywania mobilnego, ale nie oczekujesz zaawansowanej edycji materiału podczas nagrywania, podłącz mikrofon do rejestratora audio – pozwoli to nagrać wysokiej jakości dźwięk, który będziesz mógł edytować w innym czasie.

SHURE MV7 pozwala używać obu wyjść (XLR i USB) jednocześnie!

XLR czy USB?

XLR – Nagrywanie tą drogą pozwoli nam otrzymać doskonały, niemodyfikowany dźwięk, który będzie można później dowolnie edytować. Mikrofon podłączysz do interfejsu lub rejestratora za pomocą przewodu XLR. Interfejs zamieni sygnał analogowy na cyfrowy, który będziesz mógł później edytować w programie typu DAW (Digital Audio Workstation).

USB – Najprostsza droga do podcastu. Po prostu podłącz mikrofon do smartfona lub komputera i od razu jesteś gotowy do nagrywania! Wszystkie mikrofony z serii MOTIV oferują kontrolę za pomocą dedykowanej aplikacji.

XLR i USB jednocześnie
Nagrywanie rozmów prowadzonych zdalnie za pomocą komputera jest najlepszym przykładem użycia obu wyjść mikrofonu SHURE MV7 jednocześnie. Jeśli chcesz zaprosić gościa, z którym będziesz rozmawiał zdalnie, nagranie dobrze brzmiącej rozmowy jest łatwiejsze niż wykonanie połączenia telefonicznego! Sygnał z portu USB kierowany jest do oprogramowania do konferencji lub live-streamu, a ty możesz skupić się wyłącznie na rozmowie – masz pewność, że zawsze będziesz brzmiał rewelacyjnie. Dodatkowy sygnał XLR możesz przekierować i nagrać za pomocą interfejsu audio. W ten sposób otrzymasz drugą, nieskompresowaną wersję, którą będziesz mógł edytować już po zakończeniu rozmowy.

MOTIV Desktop APP
Jeśli nie czujesz się pewnie z ustawianiem poziomów głośności oraz z post-produkcją, najprostszym rozwiązaniem, aby uzyskać najwyższą, powtarzalną jakość dźwięku, jest korzystanie z MV7 za pomocą USB i naszej aplikacji Shure MOTIV Desktop APP. W trybie Auto Level w bardzo łatwy sposób uzyskasz profesjonalne brzmienie za pomocą zaledwie kilku podstawowych ustawień. Nasza aplikacja pozwala na ręczne sterowanie EQ, limiterem i kompresorem, posiada także możliwość zapisania swoich ustawień, aby za każdym razem brzmieć tak samo

Edycja i post-produkcja
Solidna post-produkcja potrafi wynieść nagranie na wyższy poziom. Edytując momenty zawahania i ukrywając niechciane elementy, możesz w bardzo łatwy sposób kontrolować flow swojej produkcji. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, warto chociaż zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami, które pozwolą osiągnąć niezwykłe brzmienie twojego podcastu.

Gain
Pojęcie gain odnosi się do poziomu sygnału mikrofonu i chociaż zwiększa poziom głośności dźwięku, nie jest tożsame z głośnością. Jeśli poziom gainu jest zbyt niski, poziom sygnału mikrofonu w programie DAW może być niewystarczający do komfortowej pracy. Z drugiej strony zbyt wysoki może powodować przesterowanie sygnału. Odpowiedni poziom gainu jest wtedy, gdy pozwala, aby twój głos brzmiał pełnie, ale bez niepożądanych dźwięków.

EQ
EQ umożliwia modyfikowanie zakresu częstotliwości, dzięki któremu możesz wyeliminować z nagrania niechciane dźwięki otoczenia i skupić się na brzmieniu twojego głosu. Używanie filtrów dolnozaporowych pozwala wyzbyć się niskich, problematycznych częstotliwości, które zakłócają i potrafią odwrócić uwagę od twojego głosu. Tryb wizualny może być bardzo pomocny podczas edycji, ale najlepszym narzędziem do wychwycenia niepożądanych częstotliwości i ich modyfikowania są nasze uszy.

Kompresja
Kompresor zmniejsza poziom najgłośniejszych partii nagrania, oraz podbija te cichsze. Po kompresji cichsze partie będą bardziej słyszalne, ponieważ zakres dynamiki nagrania został zmniejszony. Kompresja nagrania pozwala na balans pomiędzy cichymi i głośnymi partiami powodując, że obie partie będą równie dobrze słyszalne. Może się wydawać, że limiter pracuje w bardzo podobny sposób, jednakże ogranicza się wyłącznie do redukcji najgłośniejszych partii do określonego poziomu. Jeśli stwierdzasz, że sposób, w jaki Twój podcast brzmi, jest zadowalający, to najwyższy czas, aby go opublikować i dać się usłyszeć szerszemu gronu odbiorców!

Bramka szumów
Bramka szumów ma podobną zasadę działania do kompresora, lecz zamiast ograniczać najgłośniejsze partie nagrania skupia się na tych najcichszych. Próg działania bramki powinien być ustawiony zaraz poniżej najcichszego poziomu głośności twojego głosu, aby móc odciąć wszystkie dźwięki poniżej wskazanego poziomu.
Niepoprawnie użyta bramka szumów może spowodować, że nagranie zabrzmi, jakby było urywane, gdyż dźwięki otoczenia pomiędzy zgłoskami zostaną całkowicie wyeliminowane. Zamiast wycinać je zupełnie, sugerujemy redukować do poziomu 30% lub 50% początkowej głośności.

Przesłuchaj swoje nagranie po edycji, aby mieć pewność, że cały czas brzmi naturalnie.

Publikacja podcastu
Istnieje mnóstwo platform, na których możesz opublikować swoje podcasty, większość z nich oferuje też darmowe plany, abyś mógł w łatwy sposób zacząć to robić. Aby dobrze wybrać, zwróć uwagę za pomocą którego serwisu zyskasz najwięcej – wiele z nich oferuje dużo narzędzi analitycznych, które pozwolą ci poprawiać swoje nagrania!
Wiele platform posiada ograniczenia względem rozmiaru pliku, dlatego zaraz po eksporcie nagrania przesłuchaj je raz jeszcze, aby być przekonanym, że jesteś w pełni zadowolony z jakości. Celuj w złoty środek pomiędzy wagą pliku, a jego jakością.
Prawdopodobnie znasz takie formaty, jak MP3 czy WAV – takich samych plików używa się w przypadku piosenek. Najlepiej używać formatu WAV – pliki te są pozbawione kompresji, więc dadzą pełen odbiór nagrania, które przygotowałeś.

Premiera
Teraz, gdy już opublikowałeś pierwszy odcinek swojego podcastu, w bardzo łatwy sposób możesz dystrybuować go na innych platformach, aby poszerzać grono odbiorców! Aby zwiększyć wiarygodność swojego kanału, powinieneś stworzyć odpowiednie zdjęcie profilowe oraz opis swojej pracy – pozwoli to wstępnie określić, jaki rodzaj treści tworzysz i co będziesz publikował później. Dobrze pomyśleć też o promocji swojej pracy. Warto stworzyć krótką zajawkę lub trailer odcinka, aby wprowadzić nowych słuchaczy w twoją twórczość. Wielu bardziej doświadczonych twórców ma własne strony internetowe, co daje im większą szansę na bycie zauważonym i pozwala im zdobyć szersze grono odbiorców. Media społecznościowe są najlepszą drogą do promowania swojego kanału i poszerzania społeczności słuchaczy. W czasach, kiedy każdy jest w stanie nagrać własny podcast, najwyższej jakości dźwięk na pewno cię wyróżni.

Dzięki Shure MOTIV jesteś gotowy, aby brzmieć jak profesjonalista!