Source Four od ETC nieprzerwanie od ponad 25 lat wyznacza standardy w kwestii oświetlenia teatralnego. Oprawy sygnowane znakiem S4 dzięki swojej prostej i modułowej konstrukcji, która niesie ze sobą duże możliwości formowania wiązki światła, zyskały uznanie na całym świecie i trafiły na listę stałego wyposażenia niejednego obiektu kultury. Seria jest nieustannie rozwijana i została wzbogacona w ubiegłym roku o pozycje Source Four Series 3 LED, definiujące zupełnie nowy poziom, zarówno pod kątem jakości światła, jak i ekologii pracy. Ale czy doposażanie się w kolejne urządzenia to jedyna droga, aby pójść z duchem czasu? Co w takim razie ze starymi konstrukcjami, które cały czas dzielnie doświetlają nasze sceny? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest nowa seria retrofitów od ETC.
Retrofity ETC 4WRD II to uniwersalne moduły pasujące do wszystkich konstrukcji z serii S4 (typu profil, PAR oraz PARnel). Dzięki nim w łatwy sposób można nadać starym oprawom nowe życie, zastępując halogenowe źródła światła nowoczesnym silnikiem LED. Sama wymiana jest przy tym bajecznie prosta. Jedyne, czego potrzeba, to śrubokręt i kilka wolnych minut. Prosty ruch, ale za to niosący ze sobą szereg korzyści i nowych możliwości.
Oszczędność czasu i nie tylko
Kiedy myślimy o zmianach niosących ze sobą źródła światła typu LED, to jednym z pierwszych aspektów, na który zwracamy uwagę, jest pobór mocy podczas pracy urządzenia. W przypadku S4 wyposażonych w moduł 4WRD, redukcja tego parametru jest szczególnie zauważalna. Taki zestaw zużywa 70% mniej energii na godzinę, według wskaźnika BTU, względem wariantu ze źródłem HPL. To bardzo duża oszczędność, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że często podczas realizowanych produkcji działa wiele opraw tego typu. W czasach, w których ceny energii rosną z dnia na dzień, pozwala to na zauważalną optymalizację kosztów pracy. Jedną z większych bolączek opraw opartych o halogenowe źródło światła jest konieczność częstej wymiany żarówek. Wyjątkowa podatność żarników na uszkodzenia mechaniczne, o które nietrudno podczas transportu i prac montażowych, a także krótka żywotność pracy źródeł HPL wynosząca zaledwie 300 godzin często potrafią przysporzyć dodatkowej pracy. Modernizacja starych opraw za pomocą 4WRD II to najprostszy sposób na pozbycie się tych problemów raz na zawsze. Same silniki LED cechują się nieporównywalnie dłuższą żywotnością na poziomie gwarantowanych przez producenta 45 000 godzin, co zapewni długą i względnie bezobsługową pracę urządzenia.
Światło – ilość i jakość
Czas zadać sobie pytanie, jak to świeci? I tu bez zaskoczeń, ETC po raz kolejny udowadnia, że w kwestii silników LED ma sporo do powiedzenia. Światło generowane przez moduły jest jednolite i mocniejsze od generowanego przez źródła HPL 750W. To szczególnie dobra informacja, że wraz z niższą energią pracy otrzymuje się więcej światła. Ważnym aspektem w przypadku źródeł LED jest ich zachowanie podczas zmiany intensywności świecenia. Tutaj moduły ETC 4WRD II radzą sobie wyjątkowo dobrze, ściemnianie odbywa się płynnie w całym zakresie także przy niskich jasnościach. Kontrolę nad wszystkim sprawuje się za pośrednictwem protokołu DMX/RDM. W kwestii temperatury barwowej są dwa warianty utrzymane w ciepłocie światła 3200K tj. wersja Standard o współczynniku CRI 81 oraz Gallery, cechująca się współczynnikiem CRI 92. Natomiast jeśli potrzebne jest chłodne źródło światła, to warto zwrócić uwagę na wersję Daylight Gallery, charakteryzującą się współczynnikiem CRI na poziomie 93. W miejscach, w których często występuje konieczność pracy z filtrami, warto także rozważyć wariant z możliwością zmiany kolorów – ETC 4WRD Color. Tu mamy do dyspozycji silnik LED oparty o diody w czterech barwach: czerwonej, zielonej, niebieskiej oraz amber, co w zupełności pozwala odwzorowanie dowolnej barwy.
Krok w przyszłość
Rozwój technologii w ostatnich latach jasno zarysował swoje kierunki. Wydaje się, że wyparcie dotychczasowych źródeł światła silnikami opartymi o technologię LED jest tylko kwestią czasu. Moduły ETC 4WRD II to idealna propozycja, aby całkiem niedużym kosztem nadać oprawom drugie życie i wzbogacić ich funkcjonalność. Dobrze, że przy etapach przejściowych cały czas jesteśmy w stanie wykorzystać posiadane urządzenia do granic możliwości.