Jak połączyć funkcjonalność, estetykę i wysokiej jakości brzmienie? Konstruktorzy z firmy Audac doskonale to wiedzą, a jako dowód może posłużyć jeden z produktów belgijskiej marki, niepozorny, ale zarazem pełen możliwości soundbar IMEO2. To już druga wersja tego doskonale sprzedającego się urządzenia, idealnie dopasowanego do współczesnych wymagań. Sprawdźmy, co oferuje i w jakich zastosowaniach sprawdzi się najlepiej.

Producent informuje, że IMEO2 jest idealnym rozwiązaniem do sal lekcyjnych, mniejszych auli wykładowych, sal konferencyjnych i prezentacyjnych. Jednakże jego zastosowanie jest szersze i można go z powodzeniem zastosować w innej przestrzeni np. klubowej lub hotelowej. Co ważne, IMEO2 można używać i instalować w połączeniu z ekranami, tablicami interaktywnymi oraz projektorami tworząc kompletny system multimedialny.

Typowe zastosowanie IMEO2 to sale konferencyjne, szkoły i hotele. W każdej z tych aplikacji zapewni wysoką jakość dźwięku oraz nowoczesny wygląd i nienaganną estetykę.

Konstrukcja i parametry
Trójdrożna konstrukcja urządzenia opiera się na dwóch przetwornikach o średnicy 1,5″, odpowiedzialnych za przetwarzanie wysokich częstotliwości, dwóch przetwornikach średniotonowych o średnicy 2” i sekcji niskotonowej składającej się z dwóch przetworników o średnicy 2,5”. Głośniki napędzane są przez wzmacniacz klasy D o mocy 60 W RMS ze zintegrowanym przetwarzaniem DSP WaveSelect, które odpowiada między innymi za selektywność dźwięku, dynamikę i przetwarzanie niskich częstotliwości. Jeżeli chodzi o możliwości połączeń, IMEO2 zapewnia kompatybilność z różnymi źródłami sygnału. Do dyspozycji jest niesymetryczne gniazdo jack 3,5 mm, dwa złącza SPDIF (optyczne i koaksjalne) oraz wejście HDMI (ARC). Jak na nowoczesny sprzęt przystało, soundbar został wyposażony w zintegrowany odbiornik Bluetooth v4.2 oraz oferuje możliwość odtwarzania plików dźwiękowych z nośnika USB. Całość została zamknięta w solidnej obudowie dostępnej w kolorze czarnym lub białym.

Trójdrożna konstrukcja urządzenia opiera się na dwóch przetwornikach o średnicy 1,5″, odpowiedzialnych za przetwarzanie wysokich częstotliwości, dwóch przetwornikach średniotonowych o średnicy 2” i sekcji niskotonowej składającej się z dwóch przetworników o średnicy 2,5”.

Możliwości i funkcje
Typowe zastosowanie IMEO2 to sale konferencyjne, szkoły i hotele. W każdej z tych aplikacji zapewni wysoką jakość dźwięku oraz nowoczesny wygląd i nienaganną estetykę. W ślad za tym idą również wygodne dla użytkownika rozwiązania i funkcje. Zacznijmy od wspominanego wcześniej wbudowanego odbiornika Bluetooth, który umożliwia bezprzewodowe połączenia z urządzeniami przenośnymi. Oczywiście sama możliwość przesyłu strumieniowego to nic nadzwyczajnego, jednak jak na profesjonalny sprzęt przystało, IMEO2 oferuje coś więcej – specjalny tryb hotelowy. W bardziej rozbudowanych instalacjach możliwe jest przypisanie niestandardowych identyfikatorów Bluetooth, wszystko po to, aby odróżnić poszczególne urządzenia od siebie. Użytkownik może nadać własną nazwę, będącą np. numerem klasy lekcyjnej czy pokoju hotelowego.

Obsługa urządzenia jest bardzo prosta. Parametrami IMEO2 można sterować przy pomocy zdalnego kontrolera lub za sprawą przycisków ulokowanych z boku obudowy.

Zgodnie z filozofią marki Audac IMEO2 jest przyjazny środowisku i został oznaczony etykietą Energy Star za inteligentną funkcję czuwania, która zmniejsza zużycie energii, gdy urządzenie nie jest używane. Po 15 minutach bezczynności soundbar przechodzi w stan niskiego poboru energii, pozostając w ciągłej gotowości do ponownego uruchomienia. To ważne, ponieważ efektywność energetyczna jest niezwykle istotnym aspektem w fazie planowania instalacji dźwiękowej. Dodatkowo IMEO2 ma możliwość ustawienia domyślnego źródła dźwięku, które będzie wybrane po ponownym włączeniu głośnika. Bez względu na to, które źródło zostało wybrane przed wyłączeniem, po ustawieniu IMEO2 będzie zawsze włączał się z tym samym wybranym źródłem. Można także ustawić na sztywno maksymalny poziom głośności. W celu optymalizacji dźwięku pod kątem zastosowań, na przykład takich jak prezentacje, odtwarzanie muzyki lub oglądaniu filmu, użytkownik może skorzystać z dobrodziejstw technologii WaveSelect i wybrać jedno przygotowanych przez producenta ustawienia procesora: Flat, Music i Speech. Jeżeli chodzi o samą obsługę urządzenia, jest ona bardzo prosta. Parametrami IMEO2 można sterować przy pomocy zdalnego kontrolera lub za sprawą przycisków ulokowanych z boku obudowy.

Podsumowanie
Audac IMEO2 to przemyślany i solidnie zaprojektowany sprzęt. Oszczędny, funkcjonalny i wyposażony w szereg opcji, niezbędnych w profesjonalnym zastosowaniu. Wzorcowo wywiąże się z podstawowej funkcji, jaką jest przetwarzanie dźwięku i z pewnością nie będzie zakłócał estetyki wnętrza, co dla wielu osób jest kryterium podstawowym. W tym aspekcie dodatkowym atutem jest dedykowany uchwyt montażowy, umożliwiający zamocowanie soundbara na ścianie lub innej dowolnej powierzchni, który pozwala na łatwe poprowadzenie oraz maksymalne ukrycie kabli. Warto dodać, że IMEO2 może być dowolnie zainstalowany nad lub pod ekranem projekcyjnym lub tablicą. Ponadto, dzięki opcjonalnemu wspornikowi MBK440 soundbar można zainstalować na ścianie, stojaku lub wózku zgodnym ze standardem VESA200 do VESA700.

Tekst: Marcin Ziniak, Muzyka i Technologia