Dwa dni przed oficjalną światową premierą, 8 listopada, w siedzibie P.S. Teatr odbyła się prezentacja najnowszych ruchomych głów z logo ETC. Amerykański producent doskonale znany jest z najwyższej jakości statycznych opraw świetlnych. Teraz wprowadza do swojej oferty nową linię głów ruchomych High End Systems Halcyon. Redakcja „MiT” miała ogromną przyjemność jako jedna z pierwszych na świecie przekonać się, co naprawdę potrafią najnowsze urządzenia stworzone przez inżynierów ETC i High End Systems. To wydarzenie było też doskonałą okazją, aby porozmawiać z przedstawicielami ETC oraz P.S. Teatr nie tylko o samych produktach, ale również o wyjątkowym i wieloletnim partnerstwie obu firm, które zaowocowało tak dużym wydarzeniem. jakim jest premierowy pokaz serii Halcyon w Polsce.

Firmy P.S. Teatr nikomu przedstawiać nie trzeba. Obecna na rynku od ponad 50 lat jest jedną z największych firm dystrybucyjnych na rynku teatralnym i estradowym w naszym kraju. Tym niemniej, dopiero otrzymując zaproszenie na prezentację urządzeń, jeszcze przed ich światową premierą, zdałem sobie sprawę, z jak poważnym graczem mam do czynienia. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą urządzenia tak zasłużonego i dużego producenta, jakim jest ETC. Moim wizytom w firmie P.S. Teatr  towarzyszy od zawsze pewna ekscytacja spowodowana, mówiąc kolokwialnie, wszechobecnym profesjonalizmem – co nie jest wcale takie oczywiste na rynku urządzeń estradowych. Co prawda, do tej pory miałem okazję gościć jedynie w świetnym showroomie, jakim dysponuje P.S. Teatr, lecz tym razem udało mi się zwiedzić każdy zakamarek, a to dzięki gościnności dyrektora firmy Michała Frąckowiaka, który mnie oprowadził, a przy okazji opowiedział o współpracy P.S. Teatr z ETC.

Nowa linia produktów jest efektem pracy inżynierów ETC i High End Systems. Głównym założeniem projektu Halcyon było stworzenie urządzenia wszechstronnego typu all-in-one.

Prezentacja odbywała się w bardzo kameralnej atmosferze. Od samego rana w siedzibie firmy pojawiali się przedstawiciele zaproszonych firm i instytucji, na których czekali specjaliści ETC gotowi obszernie opowiadać o najnowszych produktach, pokazując jednocześnie ich możliwości w praktyce, dzięki przygotowanym specjalnie na te okazje demo show. Moim zdaniem, taka forma jest dużo lepsza od standardowych eventów, gwarantuje ona możliwość  dogłębnego przetestowania w tym przypadku głów ruchomych, a także swobodną komunikację z przedstawicielami firmy. A skoro o samych urządzeniach mowa, warto teraz powiedzieć parę słów o bohaterach całego zamieszania.

Seria Halcyon obejmuje trzy modele: Gold, Titanium i Platinum.

Halcyon Gold, Titanium i Platinum
Seria Halcyon obejmuje trzy modele Gold, Titanium i Platinum. Gold ma 430W silnik generujący 31 000 lm w trybie Ultra-Bright i 19 000 lm w trybie High Fidelity. Titanium bazuje na silniku o mocy 600W, generując odpowiednio 40 000 i 24 000 lumenów w zależności od trybu pracy. Model Platinum w opcji Ultra-Bright ma 1200 W Hot-Spot Engine generujący w trybie standard 54 000 lm lub 70 000 lm w trybie boost. Opcja High Fidelity natomiast, bazując na 1200 W Flat Field Engine, generuje 38 000 lm w standardzie lub 46 000 lm boost. Całości dopełnia fakt, że tak pokaźna moc zamknięta jest w obudowach o wadze odpowiednio 28, 34 i 45 kg.

Prezentacja odbywała się w bardzo kameralnej atmosferze. Od samego rana w siedzibie firmy pojawiali się przedstawiciele zaproszonych firm i instytucji, na których czekali specjaliści ETC gotowi obszernie opowiadać o najnowszych produktach, pokazując jednocześnie ich możliwości w praktyce.

A oto, co na temat serii Halcyon powiedział nam Florian Maier z ETC: „Nowa linia produktów jest efektem pracy inżynierów ETC i High End Systems. Korzystając z wieloletniego doświadczenia obu firm, udało się zamknąć wszystko, co najlepsze w jednym urządzeniu. Jest to swoista technologiczna esencja. Głównym założeniem projektu Halcyon było stworzenie urządzenia wszechstronnego. Zamiast stworzyć serie washów, spotów i profile, stworzyliśmy Halcyon, czyli konstrukcje all-in-one. Ma ona bardzo precyzyjny system noży kadrujących, dwie tarcze gobo i nowy zaawansowany efekt frost, dzięki któremu można przejść w bardzo płynny sposób od spota do washa, nie robiąc praktycznie nic specjalnego. Umieściliśmy też pierwszą tarczę gobo blisko noży, aby uzyskać ostrość zarówno na gobo, jak i podczas pracy z samymi nożami. Bardzo przydatną zwłaszcza w touringu funkcją jest zaimplementowana komunikacja NFC. Pozwala ona za pomocą telefonu z zainstalowaną w nim darmową aplikacją przesłać wszystkie dane konfiguracyjne do urządzenia zanim jeszcze zostanie ono zasilone i powieszone, wystarczy zbliżenie. Warto też zwrócić uwagę na to, że dajemy 5-letnią gwarancję na źródło światła LED oraz 3 lata na części mechaniczne i elektroniczne. Jest to dowód na to, jak wysokiej jakości są to urządzenia. Nawet jeśli wymagany będzie serwis lampy, wystarczy odkręcić cztery śrubki, wymienić uszkodzony moduł i to tyle. Śmiało można stwierdzić, że jest to jeden z fundamentów filozofii ETC. Wszystkie dotychczasowe modele projektowaliśmy z myślą o tym, aby mogły pracować przez lata. W oprawach oświetleniowych bazujących na klasycznych lampach bez żadnego problemu można przeprowadzić modernizację poprzez zmianę modułu źródła światła na LED. Nie wymagamy od klientów wymiany starych urządzeń na nowe z powodu pojawienia się nowych technologii. Oferujemy opcje optymalizacji, która jest nie tylko bardzo opłacalna, ale też przyjazna środowisku, bo po co pozbywać się całych opraw, jak wystarczy zmienić źródło światła i nadal cieszyć się doskonale działającymi urządzeniami. Model Gold będzie dostępny w sprzedaży już w styczniu.”

Seria Halcyon zostałą wyposażona w precyzyjny system noży kadrujących, dwie tarcze gobo i nowy zaawansowany efekt frost, dzięki któremu można przejść w bardzo płynny sposób od spota do washa.

Kiedy już Florian w pełni zaspokoił moją ciekawość odnośnie najnowszych urządzeń ETC nie mogłem sobie odmówić okazji, aby zapytać, jak to się stało, że to właśnie tutaj odbywa się przedpremierowa prezentacja.

„P.S. Teatr jest jednym z naszych głównych dystrybutorów w Europie, są bardzo aktywni, a rynek polski jest dla nas bardzo ważny. Naszym zdaniem jest to bardzo dynamicznie rozwijający się rynek. W Polsce bardzo dużo się dzieje. Powstają ogromne inwestycje jak chociażby Cavatina Hall, realizowane są imprezy e-sportowe, produkcje telewizyjne czy koncertowe, a to wszystko na najwyższym światowym poziomie. Wiele firm z powodzeniem świadczy swoje usługi poza granicami kraju nie tylko nie odstając technologicznie, ale nie rzadko wyznaczając standardy. Tworząc najlepsze produkty, szukamy najlepszych partnerów, którzy sprawią, że trafią one do największego grona profesjonalistów. Nasi przyjaciele z P.S. Teatr doskonale wiedzą, co robią, mają ogromne doświadczenie, a my mamy do nich pełne zaufanie. Wiemy, że doskonale dbają nie tylko o nasze produkty, ale przede wszystkim o klientów, którzy ich używają.”

High End Systems Halcyon – na pierwszym planie widoczny model Gold

Partnerstwo to coś więcej niż dystrybucja
A jak wygląda spojrzenie na tę współpracę z perspektywy firmy P.S. Teatr i jej dyrektora Michała Frąckowiaka?

„Z ETC współpracujemy już bardzo długo, a współpraca ta układa się modelowo. Najlepszym tego dowodem są właśnie takie prezentacje przedpremierowe jak ta dzisiejsza. Takie wydarzenia odbywały się u nas już wcześniej, z jeszcze większym wyprzedzeniem światowych premier. Ma na to wpływ wiele czynników. Wśród nich warto wymienić duży profesjonalny showroom, jakim dysponujemy, pokaźnie grono świetnych specjalistów, bardzo przyjemne zaplecze socjalne czy sporych rozmiarów przestrzenie magazynowe. Co więcej, dysponujemy największą w tej części Europy liczbą urządzeń demonstracyjnych, praktycznie wszystkimi dostępnymi modelami ETC, aby w każdej chwili klient mógł je przetestować. Nie bez znaczenia jest też fakt położenia geograficznego w centralnej części Europy, co sprawia, że jesteśmy świetnie skomunikowani z resztą krajów europejskich. Dzięki temu, to właśnie w lipcu tego roku w siedzibie P.S. Teatr odbywało się spotkanie dla dystrybutorów ETC z Europy Środkowej i Wschodniej.” Fakt, że P.S. Teatr w swojej ofercie ma produkty wielu uznanych marek świadczy o tym, że nie tylko z ETC współpraca układa się tak dobrze. „My jako dystrybutor wykonujemy swoją robotę bardzo konkretnie. Na rynku instalacyjnym czujemy się komfortowo dzięki naszym specjalistom. Mamy dobrze poukładane struktury oraz instrumenty finansowe, które pozwalają nam wprowadzać produkty na rynek we właściwy sposób. Przez 50 lat istnienia firmy nauczyliśmy się pewnych zasad, które pozwalają nam na odnoszenie sukcesu.” Zbliżając się powoli ku końcowi, nie mogłem nie przytoczyć jeszcze jednego fragmentu wypowiedzi Michała Frąckowiaka. „W trudnych czasach pandemicznych byliśmy jedną z nielicznych firm, które się nie zamknęły. Przez cały czas pozostaliśmy otwarci dla klientów. Udało nam się zamknąć wiele poważnych inwestycji, co sprawiło, że mieliśmy największą dynamikę przyrostu sprzedaży produktów ETC wśród państw europejskich. Nie spadła nam sprzedaż, a nawet wzrosła, co oczywiście wymagało sporo pracy, ale się udało. Co więcej, udało nam się bardzo produktywnie ten czas wykorzystać, uruchamiając program Akademii Sztuk Scenicznych, czyli serie bezpłatnych szkoleń.”

Halcyon Titanium

Muszę przyznać, że wizyta w P.S. Teatr była dla mnie bardzo inspirująca. Miałem okazję na własne oczy przekonać się, jak konsekwentnie firma ETC realizuje swoją wizję, rozwijając się i wprowadzając nowe produkty dążąc do perfekcji, zachowując wciąż najwyższą jakość, udowadniając, że inwestycja w produkty ETC to inwestycja na lata. Mogłem poznać filozofię firmy P.S. Teatr, która, pielęgnowana przez lata, pozwala jej osiągać sukcesy. Ale najciekawsze jest to, jak wiele może zdziałać partnerstwo firm nieustannie dążących do doskonałości.

Tekst: Filip Wojtowicz, Muzyka i Technologia
Zdjęcia: Piotr Piekut, Filip Wojtowicz