Czy w kwestii wyboru monitorów studyjnych można zaufać słowu pisanemu i najobszerniejszym nawet opisom tworzonym przez specjalistów od marketingu? Osoby, które tego wyboru dokonywały, z całą pewnością wiedzą, że absolutnie nie. Szczegóły techniczne, metodologia produkcji i założenia dotyczące produkcji są ważne, ale nic nie zastąpi bezpośredniej konfrontacji monitora z uchem potencjalnego nabywcy.
Na ulicy Polnej 30 w Warszawie powstało miejsce mające na celu rozwiewać wątpliwości dotyczące dokonania zakupu wysokiej klasy odsłuchów. W showroomie wyposażonym w produkty marki Focal Professional do dyspozycji zainteresowanych oddano przestrzenie studyjne oraz całą gamę rozwiązań tego uznanego producenta. Założenie jest proste – jeśli nie masz pewności, czy brzmienie i jakość produktów tej marki są dla Ciebie, czy spełnią Twoje wymagania i czy przypadną Ci do gustu, po prostu podjedź, wybierz model, posłuchaj, skonsultuj szczegóły z kompetentnymi osobami, gotowymi odpowiedzieć na każde pytanie. Warto dodać, że jest to pierwszy oficjalny showroom Focal Professional na świecie!
Na oficjalne otwarcie salonu przyjechał Sylvain Gondinet (product manager Focal Pro Division), który wspólnie z Marcinem Popkiem z Lauda Central Europe poprowadziła wykłady dotyczące produkcji i założeń konstrukcyjnych głośników marki Focal. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, czym charakteryzuje się nietypowa (zwana przez producenta M-shape) konstrukcja tweetera i jakie profity wynikają z zastosowania berylu w ich wytworzeniu. Również nietypowe, lniane woofery zostały gruntownie przedstawione wraz z wyliczeniem cech pozytywnych, związanych z zastosowaniem takiego, a nie innego materiału. Prowadzący skupili się na przedstawieniu w sposób graficzny pracy membrany podczas działania i omówili zastosowane technologie na ruch, a co za tym idzie, wytwarzanie fali dźwiękowej. Prelegenci chętnie odpowiadali na zadane pytania i wątpliwości, a swoje mini-wykłady obrazowali całą gamą przykładów. Jednym z nich były wykonane z różnych rodzajów materiału „kamertony”, których długość wybrzmiewania mógł porównać każdy uczestnik wydarzenia. Również delikatne płytki, z których wykonane są wysokotonowe przetworniki, zostały puszczone w ruch po sali, aby uzmysłowić obecnym, jak istotna jest niska waga, przy jednoczesnym zastosowaniu odpowiedniego kształtu, tłumiącego rezonanse własne obiektu.
Drugim z tematów było zastosowanie monitorów Focal w instalacjach według standardów Dolby Atmos. Przedstawione zostały założenia tego, zyskującego coraz większą popularność, formatu oraz sposób jego konfiguracji. Atmos jest formatem skalowalnym, więc skupiono się na temacie jego różnorodności, ale i pewnych stałych, o których należy pamiętać przy tworzeniu tego typu projektów. Focal ma w swojej ofercie wiele zróżnicowanych cenowo zestawów produktów, pozwalających na rozpoczęcie pracy w domenie tego standardu przestrzennego, więc tylko od zasobności portfela zależy, którą ścieżkę wybierze potencjalny inwestor. Praktyczne przykłady, opisy wykonanych realizacji oraz zagłębienie się w temat konfiguracji systemów były kluczowe w przypadku tego wykładu.
Showroom zlokalizowany w salonie RNR pozwala zapoznać się z wieloma modelami marki Focal. Począwszy od serii Alpha, przez Shape, Twin, Solo, aż do różnych serii subwooferów, każdy z nich można podłączyć i przesłuchać w zaadaptowanym akustycznie pomieszczeniu. Na chętnych czekają również serie słuchawek oferujących, podobnie jak produkty bliskiego i średniego pola, wysoką jakość dźwięku, wynikającą z zastosowania rozwiązań inżynierii producenta.
Niezależnie, czy w planach mamy rozwój dużego studia, czy dopiero wejście w świat studyjnego dźwięku, wybór głośników jest jednym z podstawowych zadań do wykonania. Nie da się tego wyboru dokonać w ciemno. Trzeba usłyszeć różnicę między różnymi modelami, porównać, wziąć pod uwagę różne widełki cenowe i jakościowe, aby swój wybór dopasować idealnie do potrzeb i możliwości portfela. Nie ma ku temu lepszego miejsca, niż studio, które nie boi się porównań własnych produktów z produktami konkurencji, otwarte na pytania, testy i profesjonalne doradztwo.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Skowroński, Muzyka i Technologia