SHURE MV88+ Video Kit

Shure, z racji obecności na rynku od prawie 95 lat, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek pro audio. Produkty amerykańskiej firmy wielokrotnie wyznaczały kierunek rozwoju i standardy dla całej branży. Jedną z nowości Shure, która ma duże szanse stać się kolejnym klasykiem, jest produkt skierowany do nowoczesnych produkcji realizowanych przez vlogerów,streamerów, youtuberów oraz podróżników i muzyków. Mowa o MV88+ Video Kit.
shure-test-czerwiec2019

Produkcje wymienionych we wstępie twórców często prezentują bardzo wysoki poziom, dlatego wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom różnej maści nowoczesnych producentów, Shure postanowił uzupełnić serię Motiv o nowy profesjonalny zestaw składający się z niewielkich rozmiarów mikrofonu i  wysokiej klasy akcesoriów. MV88+ Video Kit od samego początku wzbudzał ogromne zainteresowanie i zgarnął kilka znaczących nagród, dlatego szczerze nie mogliśmy się doczekać aż trafi do naszej redakcji do testów. Wszystkich zainteresowanych nowym sprzętem marki Shure zapraszamy do lektury.

 

Wszystkie elementy zestawu spakowane są w praktyczny, zwijany pokrowiec neoprenowy. 

Konstrukcja i parametry mikrofonu
Głównym elementem zestawu jest stereofoniczny, pojemnościowy mikrofon MV88+. Jego konstrukcja w całości została wykonana z metalu, dzięki czemu wytrzyma wiele trudów pracy w zmiennych, niekiedy niebezpiecznych dla tego typu urządzeń, warunkach. Pomimo tego jest stosunkowo lekki i waży zaledwie 40,5 g. Maksymalny SPL, jaki może przyjąć mikrofon to 120 dB, a zakres regulacji wzmocnienia dostępnego dla użytkownika z poziomu aplikacji (o której za chwilę) mieści się w zakresie od 0 do +36 dB. Przetwornik A/C pracuje w standardzie do 24 bit/48 kHz i z takimi parametrami użytkownik może wyeksportować swoje nagrania. Mikrofon pracuje w trybie mid-side, co gwarantuje uchwycenie czystego i zgodnego fazowo obrazu stereo. Dzięki tym właściwościom urządzenie doskonale sprawdzi się zarówno w  nagraniach wideo, jak i  typowo reporterskich. Kapsuła zawiera w sobie dwa dopasowane przetworniki o przekątnej 1 cm – kardioidalny i dwukierunkowy. Dzięki takiemu zabiegowi mikrofon nie tylko zapewnia odpowiedniej jakości brzmienie, ale też doskonale poradzi sobie z nagraniami szerokiego obrazu stereo. Ponadto pozwala na wybór odpowiedniej w  danych warunkach charakterystyki. Mikrofon wyposażony jest również w gniazdo słuchawkowe mini-jack do monitorowania sygnału w czasie rzeczywistym.

Co w zestawie?
Poza mikrofonem w zestawie znajdziemy wszystko, co jest niezbędne do natychmiastowej pracy. W komplecie otrzymujemy wysokiej jakości mini-statyw PIXI cenionej w  branży marki Manfrotto, uchwyt umożliwiający zamocowanie na telefonie, stopkę z uchwytem mikrofonowym, osłonę przeciwwietrzną oraz kable USB-C i Lightning. Wszystko zapakowane jest w praktyczny, zwijany pokrowiec neoprenowy, dzięki któ-remu elementy zestawu będą bezpieczne spakowane w jednym miejscu i zawsze pod ręką.

Na spodzie mikrofonu znajduje się gniazdo słuchawkowe mini-jack do monitorowania sygnału w czasie rzeczywistym.

Aplikacja
Do obsługi urządzenia i jego wielu zaawansowanych funkcji służą darmowe aplikacje: ShurePlus MOTIV i ShurePlus MOTIV Video. W opisie skupimy się na tej drugiej. Oprogramowanie umożliwia zapis ścieżek audio w formatach WAV, ALAC, AAC 96, AAC 128 i AAC 256. Jeżeli chodzi o rozdzielczość obrazu, do wyboru są formaty 720p, 1080p i 4K. Dzięki aplikacji możemy kontrolować tryb pracy DSP w  czasie rzeczywistym (kontrola wzmocnienia sygnału, szerokość bazy stereo i  jakość nagrywania). Do wyboru jest również pięć wbudowanych predefiniowanych presetów (mowa, śpiew, charakterystyka płaska, instrumenty akustyczne, tryb głośny). Dodatkowo z poziomu aplikacji istnieje możliwość wstępnej regulacji mid-side, redukcji szumu, wyboru kapsuły, przełączania kanałów lewy-prawy, ustawienia kompresora (3 tryby) limitera oraz 5-pasmowej korekcji barwy. Na pokładzie nie zabrakło również filtra górnoprzepustowego z możliwością ustawienia na 75 lub 150 Hz.
Co się tyczy wyboru charakterystyki kierunkowej mikrofonu, dzięki zastosowaniu dwóch
przetworników użytkownik za pomocą aplikacji może regulować szerokość bazy stereo, może także wybrać tryb dwukierunkowy mono (np. w celu przeprowadzenia wywiadu) lub kardioidę/mid-side. Brzmi nieźle prawda? Co najważniejsze sprawdza się w praktyce ze znakomitym efektem.

Pojemnościowy mikrofon MV88+.

MV88+ w praktyce
Nowy mikrofon Shure z  serii Motive mieliśmy okazję sprawdzić w  naprawdę ciężkich warunkach bojowych. Owym poligonem były tegoroczne targi ISE. Zanim jednak MV88+ poleciał z nami do Amsterdamu, poddaliśmy go licznym próbom w naszej redakcji. Zaczęliśmy od instalacji aplikacji, która zarówno w przypadku iPhone’a, jak i smartfonu z systemem Android (wymagany Marshmallow 6.0. lub wyższy) przebiegła błyskawicznie i bezproblemowo. Montaż mikrofonu na telefonie to również przysłowiowa bułka z masłem. W tym miejscu warto podkreślić wysoką jakość wszystkich elementów zestawu. Duży plus dla producenta, że dostępny jest komplet akcesoriów i  o  nic więcej nie trzeba się martwić. Obsługa aplikacji jest intuicyjna, wręcz banalnie prosta. Większość opcji jest wyraźnie graficznie oznaczona i nawet osoby z mniejszym doświadczeniem z pewnością poradzą sobie z ustawieniem wszystkich parametrów pracy. Pierwsze nagrania nie były dla nas zaskoczeniem. W „sterylnych” warunkach zarejestrowane ślady charakteryzowały się bardzo dobrą jakością, wysoką dynamiką i naturalnym charakterem, niezależnie od wybranego trybu pracy. Prawdziwy test mikrofon przeszedł na targach w  bardzo wymagającym środowisku. Wszechobecny hałas, muzyka, mnóstwo przekrzykujących się osób etc.. Dodajmy, że nie do takiej pracy stworzono MV88+ i były to naprawdę ekstremalne warunki. Także z tym zadaniem poradził sobie bardzo dobrze. Kilka prostych zabiegów w aplikacji pozwoliło na dopasowanie mikrofonu do otoczenia i nagranie śladów na bardziej niż zadowalającym poziomie. Wiele konstrukcji z tego przedziału cenowego nie podołałoby takiemu wyzwaniu. Zupełnie przypadkiem przetestowaliśmy także odporność mechaniczną Shura. Upadki na podłogę i ze schodów nie robią na nim najmniejszego wrażenia.

Podsumowanie
Shure MV88+ Video Kit to bardzo interesująca propozycja dla wszystkich osób, niezależnie od stopnia zaawansowania, poszukujących mobilnego, łatwego w obsłudze, stosunkowo niedrogiego i profesjonalnego narzędzia do rejestracji dźwięku. Mikrofon jest starannie wykonany z  użyciem wysokiej jakości materiałów, gwarantujących jego trwałość i  wysoką jakość dźwięku. Oferuje ponadprzeciętne parametry pracy i przede wszystkim jest niezwykle wszechstronny. Wraz z wysokiej klasy zestawem akcesoriów, rozbudowaną i  zarazem nieskomplikowaną w obsłudze aplikacją stanowi produkt, który zasługuje na najwyższe noty.

Tekst: Jarosław Bociański, Marcin Ziniak

Polecamy

Najchętniej czytane artykuły

LIGHT GO! HELIOS

W mitologii greckiej Helios był bogiem i uosobieniem słońca. Przedstawiany był w rzeźbie jako przystojny mężczyzna ze świetlistą koroną na głowie lub z promienistą...

Newsletter

Zapisz się na newsletter, a nie ominie Cię żadna ważna informacja.

Close Menu
Zamknij