Mikrofony typu lavalier (określane także jako krawatowe) to w wielu sytuacjach najlepsze i często jedyne sensowne rozwiązanie. Dyskretne, nierzucające się w oczy i przypinane do garderoby znajdują zastosowanie w segmencie biznesowym, podczas konferencji różnego typu – zarówno prowadzonych na żywo (stacjonarnie), jak i zdalnie przez internet, a także w programach telewizyjnych, reportażach, działaniach edukacyjnych i wielu innych. Amerykańska firma Shure właśnie wprowadziła na rynek nowy model takiego mikrofonu, UL4 UniPlex.
Poszerza on aktualną ofertę, w szczególności zaś serie TwinPlex i DuraPlex o charakterystyce wszechkierunkowej – w odróżnieniu od nich UniPlex jest mikrofonem kierunkowym o charakterystyce kardioidalnej i wyposażonym w kapsułę MEMS (jej obudowa wykonana jest z tworzywa ABS). Dzięki temu bardzo dobrze przenosi głos noszącego go mówcy i jednocześnie tłumi niepożądane dźwięki otoczenia. Z oczywistych względów optymalizowano go właśnie pod kątem mowy i trzeba przyznać, że uzyskana jakość jest naprawdę bardzo dobra, gwarantująca znakomite efekty w każdych warunkach. Nowy mikrofon jest przy tym miniaturowy (jego kapsuła ma wymiary 17 mm × 5 mm i waży 12,5 g) i można wybrać jeden z czterech kolorów: czarny, brązowy o kakaowym odcieniu, piaskowy (określany jako kolor opalenizny) oraz biały. Pozwala to na dopasowanie go do garderoby, co często jest kwestią dość istotną – jak choćby podczas programu telewizyjnego, wywiadu, gdy widz nie może mieć przecież wrażenia, że rozmówca ma na sobie coś przyciągającego uwagę i rozpraszającego niedopasowaną kolorystyką.
Taki mikrofon ma być słyszalny, ale jednocześnie niewidzialny. UL 4 UniPlex wyposażono w opracowany przez Shure kabel Plex o przekroju 1,6 mm i długości 1,67 m, który charakteryzuje się niezwykle dużą trwałością (także odpornością na skręcanie), czy dobrą izolacją chroniącą przed niepożądanymi zakłóceniami. Nabywca może wybrać jeden z trzech typów złącza: TA4F, LEMO, XLR. Nabywca może wybrać jeden z trzech typów złącza: TA4F, LEMO, XLR (realizowany przez opcjonalny przedwzmacniacz RPM400TQG). Całość otrzymuje w gustownym, okrągłym etui zamykanym na zamek błyskawiczny, a w zestawie znajduje się także osłona przeciwwietrzna oraz klips do przypinania – oczywiście wszystko w tym samym kolorze.
Pomimo niewielkich rozmiarów udało się uzyskać bardzo dobre parametry techniczne, jak choćby pasmo przenoszenia obejmujące zakres od 40 Hz do 20 kHz, maksymalny poziom SPL wynoszący 130 dB, zakres dynamiki 98 dB czy odstęp od szumu 62 dB-A. Pamiętajmy, że jest to mikrofon przeznaczony do zastosowań biznesowych, transmisyjnych, edukacyjnych – nie zaś do nagrań muzycznych, a pomimo tego widać, że producent zadbał o odpowiednie cechy i ogólną jakość dźwięku. Charakterystyka przenoszenia jest w szerokim zakresie dość wyrównana, przy czym te najniższe pasma są stosunkowo słabiej odwzorowane, co jednak na czytelność mowy nie ma wpływu – od 40 Hz do mniej więcej 200 Hz mamy wyraźne wznoszenie, zaś w okolicach 500 Hz wykres się wyrównuje i do około 3 kHz pozostaje płaski, potem mamy w przedziale 4-6 kHz wyraźną górkę (maksimum 5 dB), ale dzięki temu mowa jest bardziej zrozumiała. Po tym, do 10 kHz następuje lekki spadek i wyrównanie. Jak na miniaturowy mikrofon krawatowy jest to naprawdę bardzo dobry wynik.
Shure UL4 UniPlex jest oczywiście przeznaczony do współpracy z zestawami do transmisji bezprzewodowej oraz w wersji kablowej poprzez przedwzmacniacz RPM400TQG i niewątpliwie wzbudzi zainteresowanie odbiorców, oferując bardzo dobry i optymalizowany dla mowy dźwięk, dużą uniwersalność, a to wszystko przy zachowaniu niewielkich rozmiarów.
Tekst: Dariusz Mazurowski, Muzyka i Technologia