W ofercie włoskiego producenta firmy K-array pojawiła się zupełnie nowa seria subwooferów. Thunder 2022, bo to o niej mowa, obejmuje pięć zupełnie nowych modeli. Wśród nich pojawiła się również konstrukcja dedykowana do zastosowań kinowych.

Jak deklaruje sam producent seria Thunder 2022 w porównaniu do poprzednika ma szersze pasmo przenoszenia, szczególnie w dolnym zakresie, większą skuteczność, a także bardziej wyrównaną charakterystykę częstotliwościową. Cztery z pięciu modeli dostępne są zarówno w wersji aktywnej, jak i pasywnej. Jedynie model przeznaczony do zastosowań kinowych KSC18P występuje wyłącznie w formie pasywnej. Co prawda, Thunder 2022 to seria nowa, natomiast koncepcja firmy K-array pozostaje taka sama. Modele aktywne mają wbudowany czterokanałowy wzmacniacz klasy D, potężne DSP z dedykowanymi presetami do innych modeli z portfolio produktowego producenta, zarówno analogowe, jak i cyfrowe wejścia i wyjścia audio, a także możliwość zarządzania i monitorowania urządzeń w sieci. Odbywa się to poprzez oprogramowanie osKar, do którego dostęp możliwy jest za pomocą różnych platform kontrolnych. Zaczynając od najbardziej kompletnej platformy K dla systemów Windows i Mac, przechodząc do bardziej intuicyjnej aplikacji internetowej, a kończąc na uproszczonej aplikacji mobilnej (Wi-Fi).

Nowe modele mogą być zarówno stackowane, jak i podwieszane w gronach składających się z samych modułów niskotonowych lub z elementami systemu liniowego Mugello. Dzięki zastosowaniu czterokanałowych wzmacniaczy wersje aktywne nowych subwooferów mogą zasilać zarówno moduły szerokopasmowe, jak i pasywne moduły niskotonowe, tworząc bardzo atrakcyjne cenowo zestawy. Najmniejszy z rodziny Thunder 2022, KS1 to model wyposażony w 12” woofer oraz wzmacniacz 4x1200W@4 Ω, dzięki czemu potrafi wygenerować 134 dB max SPL. Jego pasmo przenoszenia zawiera się w przedziale częstotliwości od 35 Hz do 150/450 -6 dB w zależności od wybranego presetu. Nieco większy KS2, bazujący na 18” przetworniku niskotonowym, wyposażony został w taki sam wzmacniacz i oferuje takie same pasmo przenoszenia, co jego mniejszy brat. Potrafi jednak wygenerować większy od 3 dB maksymalny poziom SPL.

Sercem modelu KS3 natomiast jest woofer o średnicy 21”, a do jego zasilenia producent zastosował wzmacniacz o mocy 4x2500W@4 Ω. Taka konfiguracja pozwoliła na osiągnięcie 139 dB SPL max oraz rozszerzenia pasma przetwarzania, które w tym przypadku zaczyna się już od 30Hz. Ten sam wzmacniacz w modelu KS4 napędza tym razem dwa przetworniki niskotonowe o przekątnej 18”, co pozwoliło na osiągnięcie takiego samego pasma przetwarzania, ale z większym o 2 dB maksymalnym poziomem SPL. Natomiast jeśli chodzi o jedynego przedstawiciela dźwięku kinowego w rodzinie Thunder 2022 KSC18P, to mamy tu do czynienia z 18” przetwornikiem z 4,5” cewką, który może pochwalić się pasmem przenoszenia od 20 Hz do 150 Hz. Firma K-array stale udowadnia, że jej produkty, zachowując świetny design, stają się coraz lepsze, mocniejsze i nowocześniejsze.