Rynek audio-wideo w obecnych, trudnych czasach ewoluuje na naszych oczach i błyskawicznie reaguje na potrzeby klientów. Wiele marek, a wśród nich nasz rodzimy Novox, wykorzystuje nadarzające się okazje i popyt na nowe rozwiązania, oferując swoim klientom urządzenia idealnie dopasowane do dzisiejszych aktywności zarówno w zaciszu domowym, jak i podczas wszelkiego rodzaju innych sytuacji wymagających niezawodnego, mobilnego i niedrogiego sprzętu.   

Firma Novox w swoim katalogu ma szereg urządzeń komercyjnych, takich jak mikrofony USB, miksery, czy kolumny, jednak w jej portfolio znajdziemy również sporo urządzeń do bardziej profesjonalnych zastosowań, począwszy od mikrofonów bezprzewodowych, a na zestawach mobilnych skończywszy. Do tego grona dołączył ostatnio nowy system One Air, którego możliwości przybliżymy w niniejszym artykule.

System One Air pracuje w paśmie 2,4 GHz, oferując funkcję szybkiego i stabilnego parowania.

Konstrukcja i budowa
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest nowe dziecko firmy Novox. One Air to bezprzewodowy, dwuelementowy system do nagrywania dźwięku o bardzo kompaktowych rozmiarach. Zestaw składa się z dwóch, bliźniaczych pod względem wyglądu elementów: mikrofonu/nadajnika oraz odbiornika. Najważniejszą informacją, jeśli chodzi o pracę systemu, jest oczywiście pasmo przenoszenia i komunikacji między elementami. One Air pracuje w paśmie 2,4 GHz, oferując funkcję szybkiego i stabilnego parowania (2 sekundy). Dzięki tej technologii oraz cyfrowej, bezstratnej transmisji z 128 bitowym szyfrowaniem i parametrami 48 kHz/24bit, system dobrze sprawdzi się nawet w gęstych środowiskach radiowych i Wi-Fi. Przechodząc jednak do tematu tego akapitu, czyli do budowy, zatrzymajmy się na moment przy konstrukcji urządzenia. Zarówno odbiornik, jak i nadajnik wyposażono w gniazdo 3,5 mm, dzięki któremu połączymy się z urządzeniami zewnętrznymi oraz gniazdo USB, za pomocą którego możemy łatwo i w każdych warunkach ładować wbudowane baterie litowo-jonowe. Na bocznym panelu poza włącznikiem znajduje się przełącznik wzmocnienia, dający wybór między 0dB a +3dB. Również panel frontowy jest bliźniaczy w obu urządzeniach i poza nowoczesnym designem oferuje użytkownikowi intuicyjny wyświetlacz, informujący o poziomie naładowania baterii oraz o pracującym kanale. Bardzo ważną informacją jest fakt, że do nadajnika nie tylko można podpiąć zewnętrzny mikrofon, ale też ma on swój własny, wbudowany mikrofon. Całość zamknięta została w wytrzymałej i opływowej obudowie, która zapewnia urządzeniom wytrzymałość mechaniczną.

Novox One Air został skrojony na miarę potrzeb dzisiejszych twórców treści multimedialnych.

Możliwości i zastosowanie w praktyce
Zgłębiając parametry i możliwości systemu One Air, nie sposób nie ulec wrażeniu, że głównym założeniem projektantów była jego kompaktowość i wielozadaniowość. Ta ostatnia cecha wkomponowuje się idealnie w dzisiejsze czasy, które wymagają od twórców, operatorów i realizatorów zupełnie innego podejścia do realizacji swoich projektów niż wcześniej. Dzięki temu, że do zestawu One Air dołączono wielofunkcyjny uchwyt odbiornika, można go przypiąć jako klips do ubrania lub paska albo wsunąć w szynę lampy błyskowej aparatu/kamery. To samo tyczy się transmitera, który używany jako bezpośredni mikrofon może zostać przypięty choćby do marynarki, a używany jako przekaźnik dla zewnętrznego mikrofonu krawatowego może zostać przypięty do paska.

Wielofunkcyjny uchwyt umożliwia, między innymi, montaż w szynie lampy błyskowej aparatu.

System daje spore możliwości w kompozycji otoczenia realizacji, gdyż jego zasięg w otwartym terenie to aż 30 metrów, a jego miniaturowe wymiary pozwalają na doczepienie, schowanie lub ulokowanie niemal w każdych warunkach. Jeśli chodzi o przeznaczenie sprzętu, to tutaj ograniczeniem pozostaje głównie wyobraźnia, gdyż system One Air może zostać wykorzystany przez blogerów do tworzenia treści audio, przez dziennikarzy w trakcie rozmów i wywiadów, przez nauczycieli i szkoleniowców pracujących online, twórców filmów, czy uczestników i organizatorów wideokonferencji. Oczywiście system można użyć również na inne, mniej oczywiste sposoby, gdyż może się on okazać użyteczny wszędzie tam, gdzie chcemy przesłać dźwięk z jednego urządzenia na inne, bez niepotrzebnych kabli. A to wszystko możliwe jest nawet do 8 godzin pracy na jednym ładowaniu.

W zestawie otrzymujemy wszystkie niezbędne akcesoria oraz etui transportowe.

Podsumowanie
W moim odczuciu system Novox One Air został skrojony na miarę potrzeb dzisiejszych twórców treści multimedialnych. Swoimi rozmiarami, możliwościami i technologią bezstratnego przesyłu jest w stanie dopasować się zarówno do bardziej wymagających zastosowań producenckich (filmy, podcasty), jak i bardziej codziennych, takich jak wideo-konferencje, szkolenia, lekcje online, czy nagrania wywiadów. Lista zastosowań rozwija się daleko również dzięki miniaturyzacji urządzeń oraz dbałości o ich jakość wykonania i nowoczesny design. W sytuacjach, gdzie urządzenia rejestrujące muszę być niewidoczne, One Air może być łatwo schowany za ubraniem, a kiedy będzie widoczny na nagraniu czy wystąpieniu, będzie się prezentować schludnie i nowocześnie. Rozważając zakup tego typu urządzenia, z pewnością warto wziąć pod uwagę propozycję marki Novox i sprawdzić możliwości systemu One Air osobiście.

Tekst: Jarosław Bociański, Muzyka i Technologia