Wiele firm w obecnym czasie musiało się przebranżowić z produkcji eventów na realizację streamingów. Praca na planie wymaga zupełnie innego podejścia do komunikacji niż praca na scenie. Wymusza to poszukiwania nowych, bardziej dyskretnych i funkcjonalnych systemów interkomowych niż popularne motorolki. Tak było też w przypadku firmy Live Stage, która w czasie pandemii zadomowiła się w samym centrum Warszawy, obsługując technicznie filmowe Studio Relax. Udało nam się porozmawiać o testach systemu interkomowego Vokkero Guardian Show z osobą odpowiedzialną za aspekty technologiczne w studiu – Filipem Dzięciołem.
VOKKERO to marka należąca do grupy VOGO, która opracowuje, sprzedaje i dystrybuuje rozwiązania audio i wideo do emisji na żywo oraz realizacji powtórkowych dla widzów i profesjonalistów na arenach sportowych. VOKKERO projektuje i dostarcza uznaną na całym świecie linię systemów komunikacji audio dla świata sportu (ponad 20 dyscyplin), a także w sektorach: przemysłowym, usługowym i rozrywkowym. Wszystkie technologie grupy są objęte ochroną patentową. VOGO jest notowane na giełdzie Euronext Growth od listopada 2018 r., a od lipca 2020 r. znajduje się w indeksie Tech 40. Systemy interkomowe VOKKERO umożliwiają kilku użytkownikom tworzenie natychmiastowej, trwałej i bezpiecznej komunikacji dźwiękowej. Systemy VOKKERO nie wymagają wykorzystania stałej stacji bazowej. Można z nich korzystać łatwo, intuicyjnie i ekonomicznie, ponieważ pomagają usprawnić proces komunikacji i podejmowania decyzji. Marka ta znana jest w Polsce zwłaszcza w kręgach sportowych, ponieważ systemów tych używają sędziowie podczas meczów m.in. piłki nożnej.
STUDIO RELAX to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Współpraca czterech niezawodnych partnerów: Live Stage, LightDeco, 24-M-SOUND Multimedia i Scena Relax zaowocowała najwyższej jakości nowoczesnym studiem realizującym koncerty, gale, konferencje, panele, eventy, czy webinary. W murach Studia Relax rozbrzmiewała już muzyka tak znamienitych artystów jak Ania Jurksztowicz, Grzegorz Hyży i Papa D. W zależności od potrzeb klienci mają do dyspozycji trzy przestrzenie studyjne, o powierzchni od 180 m2 do 1000 m2, wyposażone w najlepszy sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy, ruchome ekrany LED, podłogi diodowe, tory kamerowe, a to wszystko obsługiwane przez prawdziwych specjalistów w swoich dziedzinach. Niezależnie od produkcji, jaką chcesz zrealizować, możesz mieć pewność, że ekipa Studia Relax spełni Twoje oczekiwania w stu procentach, bo praca w gronie profesjonalistów pełnych pasji to zawsze przeżycie dające ogrom satysfakcji i zapewniające najlepsze rezultaty.
Filip Wojtowicz, „Muzyka i Technologia”: Co skłoniło Was do poszukiwań systemu interkomowego i czego używaliście do tej pory?
Filip Dzięcioł, Live Stage: Z racji zmiany specyfiki naszej branży spowodowanej pandemią Covid-19, musieliśmy zmienić lekko profil działalności. Wraz z naszymi partnerami biznesowymi, otworzyliśmy w centrum Warszawy Studio Relax – najnowocześniejsze 3-salowe studio online, gdzie produkujemy konferencje, kongresy, gale i koncerty. Na początku naszej działalności korzystaliśmy albo z radiotelefonów motorola, albo z odsłuchów IEM lub z wynajmowanego intercomu Altair. Niestety, wszystkie te rozwiązania mają swoje mankamenty. Szukaliśmy czegoś prostego w obsłudze, a jednocześnie niezawodnego i z dobrą jakością dźwięku. Dzięki przedstawicielowi Lauda Audio w Warszawie otrzymaliśmy demo set systemu Vokkero Guardian Show na wnikliwe testy.
Jakie cechy interkomu są dla Was kluczowe?
Przede wszystkim niezawodność. Stabilna transmisja i duży zasięg. W trakcie realizacji Live nie możemy sobie pozwolić na to, aby realizator kamer stracił kontakt z operatorami. Następnie ważna była niska waga, łatwość konfiguracji i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Co najbardziej zaskoczyło nas w systemie Vokkero to praktycznie nieograniczona możliwość dokładania do systemu kolejnych bodypacków. Przy trzech studiach i zróżnicowanych wymaganiach każdego eventu, to naprawdę wielkie udogodnienie.
Jaką konfiguracje urządzeń Vokkero testowaliście?
Testowaliśmy podstawową konfigurację systemu Vokkero Guardian Show. Zestaw składał się z: czterech bodypacków Guardian Show (2 sztuki z bluetooth), jednej stacji centralnej/ konfiguratora/ ładowarki, czterech par słuchawek jednousznych interkomowych. Obecnie dotarł do nas też moduł Vokkero Show-WI. Jest to interfejs łączący system vokkero z interkomami typu 4-wire lub z konsoletą audio. Interfejs ten może być od razu użyty jako baza nadawcza (normalnie vokkero używa jednego z bodypacków jako urządzenia master) i pozwala nam domiksowywać talkbacki od reżysera czy wysłać do wszystkich użytkowników program audio streamu.
Największe zalety systemu Vokkero według Was?
Największą zaletą systemu Vokkero jest jego skalowalność i prostota konfiguracji. Możemy zaprogramować praktycznie dowolną liczbę bodypacków. Za pomocą kreatora konfiguracji trzema przyciśnięciami programujemy wszystkie bodypacki w bazie. To zdecydowanie przyśpiesza pracę.
Jeśli też jesteś na etapie poszukiwania systemu interkomowego dla swojej firmy, zapraszamy do kontaktu z firmą Lauda Audio, aby przetestować produkty marki Vokkero.
Tekst: Filip Wojtowicz, Muzyka i Technologia