Wiele firm w obecnym czasie musiało się przebranżowić z produkcji eventów na realizację streamingów. Praca na planie wymaga zupełnie innego podejścia do komunikacji niż praca na scenie. Wymusza to poszukiwania nowych, bardziej dyskretnych i funkcjonalnych systemów interkomowych niż popularne motorolki. Tak było też w przypadku firmy Live Stage, która w czasie pandemii zadomowiła się w samym centrum Warszawy, obsługując technicznie filmowe Studio Relax. Udało nam się porozmawiać o testach systemu interkomowego Vokkero Guardian Show z osobą odpowiedzialną za aspekty technologiczne w studiu – Filipem Dzięciołem.

Systemy interkomowe VOKKERO umożliwiają kilku użytkownikom tworzenie natychmiastowej, trwałej i bezpiecznej komunikacji dźwiękowej.

VOKKERO to marka należąca do grupy VOGO, która opracowuje, sprzedaje i dystrybuuje rozwiązania audio i wideo do emisji na żywo oraz realizacji powtórkowych dla widzów i profesjonalistów na arenach sportowych. VOKKERO projektuje i dostarcza uznaną na całym świecie linię systemów komunikacji audio dla świata sportu (ponad 20 dyscyplin), a także w sektorach: przemysłowym, usługowym i rozrywkowym. Wszystkie technologie grupy są objęte ochroną patentową. VOGO jest notowane na giełdzie Euronext Growth od listopada 2018 r., a od lipca 2020 r. znajduje się w indeksie Tech 40. Systemy interkomowe VOKKERO umożliwiają kilku użytkownikom tworzenie natychmiastowej, trwałej i bezpiecznej komunikacji dźwiękowej. Systemy VOKKERO nie wymagają wykorzystania stałej stacji bazowej. Można z nich korzystać łatwo, intuicyjnie i ekonomicznie, ponieważ pomagają usprawnić proces komunikacji i podejmowania decyzji. Marka ta znana jest w Polsce zwłaszcza w kręgach sportowych, ponieważ systemów tych używają sędziowie podczas meczów m.in. piłki nożnej.

W zależności od potrzeb klienci mają do dyspozycji trzy przestrzenie studyjne, o powierzchni od 180 m2 do 1000 m2, wyposażone w najlepszy sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy, ruchome ekrany LED, podłogi diodowe, tory kamerowe, a to wszystko obsługiwane przez prawdziwych specjalistów w swoich dziedzinach. (fot. F. Dzięcioł)

STUDIO RELAX to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Współpraca czterech niezawodnych partnerów: Live Stage, LightDeco, 24-M-SOUND Multimedia i Scena Relax zaowocowała najwyższej jakości nowoczesnym studiem realizującym koncerty, gale, konferencje, panele, eventy, czy webinary. W murach Studia Relax rozbrzmiewała już muzyka tak znamienitych artystów jak Ania Jurksztowicz, Grzegorz Hyży i Papa D. W zależności od potrzeb klienci mają do dyspozycji trzy przestrzenie studyjne, o powierzchni od 180 m2 do 1000 m2, wyposażone w najlepszy sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy, ruchome ekrany LED, podłogi diodowe, tory kamerowe, a to wszystko obsługiwane przez prawdziwych specjalistów w swoich dziedzinach. Niezależnie od produkcji, jaką chcesz zrealizować, możesz mieć pewność, że ekipa Studia Relax spełni Twoje oczekiwania w stu procentach, bo praca w gronie profesjonalistów pełnych pasji to zawsze przeżycie dające ogrom satysfakcji i zapewniające najlepsze rezultaty.

„Największą zaletą systemu Vokkero jest jego skalowalność i prostota konfiguracji.”

Filip Wojtowicz, „Muzyka i Technologia”: Co skłoniło Was do poszukiwań systemu interkomowego i czego używaliście do tej pory?
Filip Dzięcioł, Live Stage: Z racji zmiany specyfiki naszej branży spowodowanej pandemią Covid-19, musieliśmy zmienić lekko profil działalności. Wraz z naszymi partnerami biznesowymi, otworzyliśmy w centrum Warszawy Studio Relax – najnowocześniejsze 3-salowe studio online, gdzie produkujemy konferencje, kongresy, gale i koncerty. Na początku naszej działalności korzystaliśmy albo z radiotelefonów motorola, albo z odsłuchów IEM lub z wynajmowanego intercomu Altair. Niestety, wszystkie te rozwiązania mają swoje mankamenty. Szukaliśmy czegoś prostego w obsłudze, a jednocześnie niezawodnego i z dobrą jakością dźwięku. Dzięki przedstawicielowi Lauda Audio w Warszawie otrzymaliśmy demo set systemu Vokkero Guardian Show na wnikliwe testy.

W murach Studia Relax rozbrzmiewała już muzyka takich artystów jak Ania Jurksztowicz, Grzegorz Hyży czy Papa D. (fot. K. Siwecki – Eon Visuals)

Jakie cechy interkomu są dla Was kluczowe?
Przede wszystkim niezawodność. Stabilna transmisja i duży zasięg. W trakcie realizacji Live nie możemy sobie pozwolić na to, aby realizator kamer stracił kontakt z operatorami. Następnie ważna była niska waga, łatwość konfiguracji i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Co najbardziej zaskoczyło nas w systemie Vokkero to praktycznie nieograniczona możliwość dokładania do systemu kolejnych bodypacków. Przy trzech studiach i zróżnicowanych wymaganiach każdego eventu, to naprawdę wielkie udogodnienie.

Systemy VOKKERO nie wymagają wykorzystania stałej stacji bazowej.

Jaką konfiguracje urządzeń Vokkero testowaliście?
Testowaliśmy podstawową konfigurację systemu Vokkero Guardian Show. Zestaw składał się z: czterech bodypacków Guardian Show (2 sztuki z bluetooth), jednej stacji centralnej/ konfiguratora/ ładowarki, czterech par słuchawek jednousznych interkomowych. Obecnie dotarł do nas też moduł Vokkero Show-WI. Jest to interfejs łączący system vokkero z interkomami typu 4-wire lub z konsoletą audio. Interfejs ten może być od razu użyty jako baza nadawcza (normalnie vokkero używa jednego z bodypacków jako urządzenia master) i pozwala nam domiksowywać talkbacki od reżysera czy wysłać do wszystkich użytkowników program audio streamu.

Współpraca czterech niezawodnych partnerów: Live Stage, LightDeco, 24-M-SOUND Multimedia i Scena Relax zaowocowała najwyższej jakości nowoczesnym studiem realizującym koncerty, gale, konferencje, panele, eventy, czy webinary. (fot. F. Dzięcioł)

Największe zalety systemu Vokkero według Was?
Największą zaletą systemu Vokkero jest jego skalowalność i prostota konfiguracji. Możemy zaprogramować praktycznie dowolną liczbę bodypacków. Za pomocą kreatora konfiguracji trzema przyciśnięciami programujemy wszystkie bodypacki w bazie. To zdecydowanie przyśpiesza pracę.

Jeśli też jesteś na etapie poszukiwania systemu interkomowego dla swojej firmy, zapraszamy do kontaktu z firmą Lauda Audio, aby przetestować produkty marki Vokkero.

Tekst: Filip Wojtowicz, Muzyka i Technologia