Alto Professional wprowadziło na rynek nową serię aktywnych zestawów głośnikowych, które wynoszą na jeszcze wyższy poziom technologię wywodzącą się z serii TRUESONIC 3, uzupełniając ją nowymi funkcjami – bardzo przydatnymi w przypadku wielu współczesnych zastosowań.

Wszystkie dwudrożne kolumny serii TRUESONIC 4 wyposażono we wzmacniacze klasy D, wbudowany procesor DSP z trybami Speaker Use, które pozwalają na szybkie dostosowanie ustawień do akustyki konkretnego miejsca czy też 3-kanałowy mikser z wejściami zarówno na sygnały z mikrofonów, jak i liniowe. Do dyspozycji mamy dwa gniazda typu Combo, z osobną regulacją poziomów, a ponadto wyjście Link (XLR) – wszystkie są symetryczne. Zestawy oferują także łączność bezprzewodową poprzez Bluetooth, którą wykorzystujemy zarówno do transmisji sygnału audio (zajmującego trzeci kanał miksera), jak i zdalnego sterowania za pomocą darmowej aplikacji Alto App. Niezależnie od podłączenia dowolnych źródeł do gniazd wejściowych można zatem do kolumny wysłać sygnał z laptopa lub urządzenia mobilnego i nagłośnić. Co więcej, dzięki funkcji True Wireless Stereo można sparować dwa głośniki i odtworzyć dźwięk w postaci stereofonicznej. Wspomniana aplikacja jest dostępna zarówno dla systemu Android, jak i iOS, a przy tym zapewnia pełną kontrolę nad wszystkimi parametrami, a jej interfejs jest bardzo intuicyjny.

Zestawy z serii TRUESONIC 4 mają lekkie, wtryskowo formowane czarne obudowy oraz perforowane, metalowe grille. Ich konstrukcja pozwala na bardzo uniwersalne zastosowania, zarówno jako kolumny mobilne czy też element stałych instalacji. Oczywiście jako frontowy zestaw PA, na przykład ustawiony na statywach, monitory podłogowe lub odsłuchy sceniczne. W każdych warunkach zapewniają wysokiej jakości dźwięk. Użytkownikami mogą być soliści i zespoły muzyczne, konferansjerzy, DJ-e, a także różne miejsca, jak kluby, sale koncertowe, konferencyjne i wiele innych.

W skład serii aktualnie wchodzą 4 modele różniące się wielkością i mocą. Najmniejszy z nich, TS408, wyposażono w 8-calowy woofer (z 2-calową cewką) oraz 1-calowy, ceramiczny tweeter (z cewką o średnicy 1,4 cala). Oferuje moc 2000 W, pasmo przenoszenia w zakresie 52 Hz-20 kHz (-10 dB) oraz SPL wynoszący 127 dB (ciągły, dB-SPL @ 1 m). Dyspersja pozioma to 90°, zaś pionowa to 60° (identyczne wartości charakteryzują zresztą pozostałe modele). Kolumna waży 9,4 kg przy rozmiarach 436 x 256 x 245 mm. Model TS410 ma tę samą moc, identyczny tweeter, ale już większy, bo 10-calowy woofer. Charakteryzuje się nieco poszerzonym w dół zakresem częstotliwości, zaczynającym się od 48 Hz. Waży 11,8 kg przy wymiarach 536 x 320 x 317 mm. TS412 wyposażony jest w woofer o średnicy 12 cali i taki sam tweeter jak pozostałe, jego moc jest już większa, bowiem wynosi 2500 W, ciągły SPL to 129 dB, a pasmo przenoszenia zaczyna się od 44 Hz. Całość ma wymiary 606,5 x 353,5 x 350,5 mm i waży 15 kg. Tę samą moc co TS412 oferuje także największy z zestawów serii TRUESONIC 4, ale jego woofer ma średnicę 15 cali (tweeter jest taki sam), w związku z czym pasmo przenoszenia zaczyna się od 33 Hz. Maksymalny poziom ciągły SPL wynosi 132 dB. Ten model waży 17,2 kg i ma wymiary 643 x 417,5 x 402 mm.

Wszystkie zestawy TRUESONIC 4 zaprojektowano w USA i tam są strojone. Mogą pracować w temperaturach od -10°C do 45°C.