AUDIO-TECHNICA seria 3000

Audio-Technica od ponad pięćdziesięciu lat jest czołowym producentem mikrofonów, słuchawek wkładek gramofonowych i urządzeń w technice bezprzewodowej. Produkty japońskiej marki znajdziemy zarówno na scenach, w studiach nagrań oraz w salach konferencyjnych. Firma nieustannie pracuje nad poszerzaniem swojej oferty i ulepszaniem już istniejących produktów czego doskonałym przykładem jest najnowsza, czwarta generacja systemów bezprzewodowych serii 3000.

Konstrukcja i parametry
Dwie właściwości, które nie zmieniły się w  porównaniu do poprzedniej wersji, to wytrzymałość i prostota designu. Dobre jakościowo materiały i staranne wykonanie robią bardzo dobre wrażenie już przy pierwszym kontakcie. Zarówno odbiornik jak i nadajniki mają solidne metalowe obudowy co pozwala mieć nadzieję na długa i  bezproblemową eksploatację. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Nowy system oferuję lepsze parametry pracy i  operuje w  zakresie częstotliwości sięgającym 60 MHz, co w  porównaniu do poprzednika jest wartością podwojoną. Nowa generacja serii 3000 umożliwia pracę w  czterech pasmach częstotliwości – DE2 (470, 125–529, 975 MHz), EE1 (530–589, 975 MHz), EF1 (590–649,9 MHz) oraz FG1 (650–699, 875 MHz). Częstotliwości mogą być łatwo zeskanowane i wybrane na odbiorniku, a następnie zsynchronizowane z nadajnikiem przy pomocy jednego przycisku. Nadajnik ATW-T3201 oferuje dotykowy przełącznik wyciszenia (mute) oraz zaprojektowane na nowo czteropinowe odkręcane złącze typu cH, zapewniające jeszcze bardziej bezpieczne połączenia. Nowy multifunkcyjny przycisk na nadajniku ma bardzo ciekawą opcję przełączenia na wybraną wcześniej częstotliwość zapasową w razie nieprzewidzianych i nagłych zakłóceń czy innych problemów. Ta sama cecha występuje w  drugim dostępnym nadajniku typu handheld ATW-T3202. Oba nadajniki zasilane są przy pomocy dwóch baterii 1,5V AA. Jeżeli chodzi o odbiornik ATW-R3210, to w pierwszej kolejności rzuca się w oczy duży ekran OLED, który oferuje podwójny tryb pracy umożliwiający przełączanie między widokiem standard i  performance. Sam wyświetlacz jest bardzo czytelny i  umożliwia komfortową obsługę oraz podgląd aktualnych parametrów pracy nawet w  ciemnych pomieszczeniach. To samo tyczy się nadajników choć w ich przypadku wyświetlacze są dużo mniejsze. Wróćmy jeszcze na chwilę do odbiornika i  tylnego panelu, na którym znajdziemy dwa gniazda antenowe oraz symetryczne wyjście XLR i niesymetryczne jack.

Dodatkowe elementy
Jednymi z  ciekawszych i  użytecznych elementów, są dostępne w osobnej sprzedaży stacje ładowania ATW-CHG3 i ATW-CHG3N. Pozwalają one na ładowanie baterii NiMH, na których mogą pracować nadajniki, co znacząco ułatwi pracę z zestawem. Poza tym, seria oferuje oczywiście całą gamę mikrofonów. Zaczynając od tych pracujących z  nadajnikiem typu body pack; są to między innymi dwie wersje kolorystyczne miniaturowego mikrofonu nagłownego BP892CH o  charakterystyce wszechkierunkowej. Kolejnymi dostępnymi mikrofonami są pojemnościowy, kardioidalny mikrofon lavalier (krawatowy) AT831cH oraz wszechkierunkowy AT899CH. Nie są to oczywiście jedyne mikrofony kompatybilne z serią 3000. Tu warto wspomnieć o zestawie sześciu wymiennych kapsuł mikrofonowych, zaczerpniętych z najlepszych dotychczasowych rozwiązań mikrofonowych Audio-Technica, dopasowanych do nadajnika ATW-T3202. Są to kolejno:
ATW-C510 kardioidalna, dynamiczna kapsuła mikrofonowa (zaczerpnięta z ATM510)
ATW-C710 kardioidalna, pojemnościowa kapsuła mikrofonowa (zaczerpnięta z ATM710)
ATW-C4100 kardioidalna, dynamiczna kapsuła mikrofonowa (zaczerpnięta z AE4100)
ATW-C6100 hiperkardioidalna, dynamiczna kapsuła mikrofonowa (zaczerpnięta z AE6100)
ATW-C3300 kardioidalna, pojemnościowa kapsuła mikrofonowa (zaczerpnięta z AE3300)
ATW-C5400 kardioidalna, pojemnościowa kapsuła mikrofonowa (zaczerpnięta z AE5400)

Możliwe jest także użycie kompatybilnych kapsuł innych producentów.

Zastosowanie
Prezentowana seria urządzeń bezprzewodowych jest wysoce uniwersalna i każdy użytkownik jest w stanie dopasować ją do swoich potrzeb. Wymienne kapsuły mikrofonowe do nadajnika ATW-T3202 dają stosunkowo duże pole manewru dzięki czemu można je z  powodzeniem użyć zarówno na dużej scenie na otwartym powietrzu, jak i w klubie . Zestawy z nadajnikiem typu body pack i  mikrofonem nagłownym lub krawatowym, sprawdzą się idealnie podczas prezentacji oraz w zastosowaniach konferencyjnych, gdzie dyskrecja, wysoki poziom jakości przetwarzanego dźwięku oraz możliwość szybkiego przełączenia pasma na zapasowe (jednym przyciskiem) znacząco ułatwi nieprzerwane i  profesjonalne nagłośnienie każdego wystąpienia.

Podsumowanie
Poprzednia generacja serii 3000 była ceniona i lubiana przez wielu użytkowników na całym świecie. Nowa generacja jest obecna na rynku dopiero niecały rok a już zdążyła zebrać sporo pozytywnych opinii. Naszym zdaniem w  pełni na nie zasługuje, głównie ze względu na korzystną relację ceny do jakości i  oferowanych możliwości. Wspominaliśmy już o  solidnym wykonaniu jednak należy także dodać wysoką jakość dźwięku i stabilność transmisji. W trakcie naszych redakcyjnych testów zestaw, którym dysponowaliśmy ani razu nas nie zawiódł i nie sprawił żadnych przykrych niespodzianek w  trakcie pracy. Do grona zalet należy zaliczyć również prostą obsługę, długi czas pracy na bateriach i  szereg użytecznych funkcji jak choćby możliwość szybkiego przełączenia na zapasową częstotliwość, która może uratować użytkownika w wielu sytuacjach podbramkowych. Naszym zdaniem to jeden z ciekawszych systemów dostępnych na rynku w tym przedziale cenowym.

Tekst: Jarosław Bociański