Przy dzisiejszym poziomie rozwoju technologicznego nie jest sztuką stworzenie dobrze brzmiącego systemu nagłośnieniowego. O wiele trudniejsze jest skonturowanie takiego, który dzięki zastosowanym innowacjom gwarantuje wysokiej jakości dźwięk i daje powtarzalne efekty, a przy tym jest prosty w obsłudze, niezawodny i ekonomiczny. Takich właśnie rozwiązań poszukują aktualnie właściciele firm nagłośnieniowych czy eventowych, a także różnego rodzaju instytucje. Nowy system liniowy L Class amerykańskiej marki QSC stanowi idealną odpowiedź na te potrzeby, a przy tym jest przyjazny dla portfela i oferuje szybki zwrot inwestycji.

Zestawy QSC LA112

O nowym systemie QSC pisaliśmy na łamach naszego magazynu wielokrotnie, dlatego z nieskrywaną radością przyjęliśmy wiadomość o tym, że L Class w końcu będzie dostępny w Polsce. Na początku kwietnia oficjalny dystrybutor amerykańskiego producenta, firma Aplauz zorganizowała w Klubie Wytwórnia w Łodzi prezentację, ale nie taką zwykłą tylko oficjalną polską premierę! Nareszcie można było posłuchać, dotknąć i na własne oczy zobaczyć system, który w materiałach prasowych prezentował się nad wyraz interesująco.

Jedną z unikalnych technologii zaimplementowanych w systemie L Class jest system QSC AWARE (Automatic Wireless Array Recognition), zapewniający inteligentną optymalizację zestawów przy pomocy jednego przycisku.

QSC L Class to unikalne rozwiązanie i choć w pewnych sensie wywodzi się z dobrze znanego systemu KLA jest to całkowicie nowa konstrukcja. Zamysłem twórców systemu L Class było stworzenie narzędzia, które będzie dawało możliwość osiągnięcia najwyższej jakości dźwięku w łatwy i szybki sposób. W tym celu zaimplementowało szereg unikalnych technologii będącymi wyróżnikami tego systemu. Na wstępie warto wymienić trzy najważniejsze. Pierwszą z nich jest system QSC AWARE (Automatic Wireless Array Recognition), zapewniający inteligentną optymalizację za pomocą jednego przycisku. Można to zrobić dla pojedynczego modułu lub całego grona, dzięki zastosowaniu niezwykle nowoczesnego i wydajnego układu DSP. Druga to system podwieszania QSC RapidDeploy, który może obsłużyć jedna osoba. W trakcie prezentacji każdy uczestnik mógł dokładnie sprawdzić, jak to rozwiązanie sprawdza się w praktyce i przećwiczyć montaż modułów w kilku wariantach. System jest dziecinnie prosty w obsłudze i pozwala na bardzo szybką pracę. W końcu trzeci unikalny element to opatentowany falowód QSC LEAF (Length-Equalized Acoustic Flare).

System podwieszania QSC RapidDeploy pozwala na łączenie poszczególnych modułów w gronie bez dodatkowych akcesoriów.

Seria L Class
W skład serii L Class wchodzą aktywne zestawy LA108 (dwudrożne, 8-calowe) i LA112 (dwudrożne, 12-calowe). System jest w pełni skalowalny i z łatwością może być dostosowany do różnych realizacji takich jak koncerty, eventy czy instalacje stałe. Tu warto wspomnieć o wbudowanym interfejsie Dante umożliwiającym swobodną integrację z sieciowymi systemami AV i większymi ekosystemami opartymi na tym protokole. Dla modułów szerokopasmowych przewidziano dedykowany subwoofer LS118, wyposażony w pojedynczy przetwornik 18-calowy zapewniający imponującą moc i precyzję basu. Wbudowany procesor DSP nie tylko optymalizuje wydajność głośnika, ale także chroni go, oferując zaawansowane funkcje, takie jak możliwość zestawienia dwóch jednostek w układzie kardioidalnym. Warto także wspomnieć o trybie DEEP, który oferuje dodatkowe rozszerzenie niskich częstotliwości oraz precyzyjne przetwarzanie wychylenia przetwornika. Nie bez znaczenia jest fakt, że wszystkie elementy serii L Class są wyposażone w konstrukcję QSC Acoustic Linear Phase (ALP), gwarantującą spójną odpowiedź fazową, zwłaszcza w przypadku zastosowania z innymi modelami głośników QSC.

Odsłuchy pozwoliły uczestnikom wyrobić własną opinię na temat brzmienia i możliwości systemu QSC L Class.

Konfiguracja, zestrojenie i brzmienie
L Class jest w pełni skalowalny i umożliwia różne sposoby konfiguracji oraz zestrojenia.  Zestawy głośnikowe można postawić na statywach, ustawić na ziemi z wykorzystaniem ramy połączonej z opcjonalnym adapterem do subwoofera, lub rzecz jasna zawiesić za pomocą dedykowanych ram. Wszystkie modele oferują możliwość połączenia szeregowego zarówno w domenie cyfrowej jak i analogowej.  W przypadku prostych aplikacji z dwoma lub trzema modułami na statywie przydatny będzie wspominany już wcześniej system QSC AWARE, który na podstawie kątów i aktualnej konfiguracji systemu pozwala uzyskać optymalne wyniki przy pomocy jednego przycisku. W wypadku projektowania bardziej rozbudowanych zestawów z wiszącymi gronami nagłaśniającymi większe przestrzenie doskonale sprawdzi się aplikacja QSC SysNav (System Navigator) dostępna na systemy Windows i iOS. Dzięki niej możemy także sterować systemem i monitorować jego warunki pracy. Dostępne jest także narzędzie AIM (Array Installation Modeling), które umożliwia wizualizację pokrycia nagłaśnianej przestrzeni poprzez pozycjonowanie wirtualnych głośników i całych zestawów. Wymagający użytkownicy mogą też skorzystać z plików wsadowych do darmowego oprogramowania Ease Focus.

Udział w szkoleniu z podstaw obsługi systemu L Class został poświadczony specjalnym certyfikatem.

Podsumowanie
Jak powiedział Grzegorz Fotek, prezes i dyrektor zarządzający firmy Aplauz – „L Class jest innowacyjnym i naprawdę przemyślanym systemem, stworzonym dla użytkowników na każdym poziomie doświadczenia. Oferuje nie tylko szybki i łatwy dostęp do świetnej jakości dźwięku, ale także wyjątkowo prostą konfigurację i montaż. Jest to bardzo wszechstronne, bardzo elastyczne i zarazem niezwykle zautomatyzowane rozwiązanie gwarantujące wysoką skuteczność przy zachowaniu niskiej masy”.

Grzegorz Fotek – Prezes i dyrektor zarządzający Aplauz Audio

Podczas odsłuchów L Class dał się poznać jako zrównoważony i przyjemnie brzmiący system. Doskonale radził sobie z różnymi rodzajami muzyki i w zastosowaniach związanych z mową. W przestrzeni Klubu Wytwórnia LA108 pozytywnie zaskoczył nas skutecznością, jednak to LA112 z racji swoich gabarytów brzmiał lepiej przy wyższym SPL. Jak pokazały testy, w niektórych sytuacjach i mniejszych przestrzeniach LA112 będzie w stanie poradzić sobie także bez subwoofera.

Na zakończenie nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaprosić Was do kontaktu z firmą Aplauz. W siedzibie polskiego dystrybutora marki QSC na wszystkich zainteresowanych czekają zestawy demo systemu L Class, gotowe do testów po wcześniejszym umówieniu się i uzgodnieniu terminu. Osoby kontaktowe: Tomasz Trzebiatowski (tomasz.trzebiatowski@AplauzAudio.pl, tel. 606 216 350) oraz Jakub Dziedzicki (jakub.dziedzicki@AplauzAudio.pl, tel. 508 810 333).

Tekst i zdjęcia: Marcin Ziniak, Muzyka i Technologia