Miksery analogowe sprawdzają się idealnie w wielu zastosowaniach – od realizacji eventów po instalacje. Wielu użytkowników ceni tego typu konstrukcje za uniwersalność, prostotę obsługi, niezawodność i wysoką jakość sygnału. Jeżeli na pokładzie dodatkowo znajdują się procesor DSP, odtwarzacz Bluetooth czy interfejs audio, wartość użytkowa takiego urządzenia znacząco wzrasta. Wszystkie te cechy prezentują miksery marki ZZIPP, które w naszym kraju od niedawna dostępne są za pośrednictwem Monacor Polska.

Oferta firmy Monacor jest bardzo szeroka i z pewnością każdy, niezależnie od potrzeb, znajdzie w niej coś dla siebie. Tych, którzy szukają niezawodnych mikserów analogowych, doposażonych w wiele nowoczesnych rozwiązań, idealnych do instalacji czy realizacji mobilnych, z pewnością ucieszy fakt obecności w katalogu mikserów marki ZZIPP. Tym bardziej, że w czasach ciężkiej dostępności sprzętu, dystrybutor zadbał o uzupełnienie swoich stanów magazynowych o spore zapasy wszystkich trzech modeli z serii ZZMX. Postanowiliśmy się im przyjrzeć nieco bliżej, skupiając się na najmniejszym modelu, czyli ZZMX12PRO.

Tylny panel modelu ZZMX12PRO

Konstrukcja i budowa
Z pewnością większość naszych czytelników jest doskonale zaznajomiona z budową i topografią mikserów analogowych. Urządzenia te, właśnie dzięki swojej dużej powtarzalności rozwiązań niezależnie od marki, zyskały wielu zwolenników i mają opinię przyjaznych, nawet dla niedoświadczonych użytkowników. Firma ZZIPP, projektując ZZMX12PRO, postanowiła postawić w pierwszej kolejności na jakość wykonania i doskonale przetwarzany dźwięk. Dzięki zastosowaniu aż czterech niezależnych wysyłek AUX, mikser pozwala na użycie wielu urządzeń peryferyjnych, jak np. odsłuchy, procesory czy osobne strefy nagłośnienia. Jeśli chodzi o poszczególne kanały, to na każdym z nich znajdziemy (patrząc od dołu) wygodne i precyzyjne potencjometry suwakowe, przyciski mute, solo oraz wysyłkę na szynę main i sub. Ponadto każdy tor wejściowy oferuje regulację panoramy, potencjometr FX, cztery niezależne wysyłki AUX, 3-punktowy korektor barwy z przestrajanym środkiem, filtr dolnozaporowy (Low Cut), potencjometr wzmocnienia Gain oraz zasilanie Phantom (tylko w przypadku kanałów mikrofonowo liniowych). W modelu ZZMX12PRO mamy do dyspozycji osiem kanałów Mic/Line wyposażonych w gniazda typu Combo – XLR/Jack TRS oraz dwa kanały stereo z wejściami TS i RCA. Co istotne, wspomniane wcześniej zasilanie Phantom jest włączane niezależnie dla każdego kanału, a nie, jak to często bywa, dla wszystkich kanałów jednocześnie lub dla wybranych grup. Jeżeli chodzi o wyprowadzenie sygnału, mikser oferuje wyjście Main oparte na złączach XLR oraz TS, wyjście słuchawkowe TRS, wyjście Room, 4 wyjścia Aux, powroty stereo oraz wyjścia Sub, z których można wyjść sygnałem poszczególnych kanałów np. na subwoofer. Dodatkowo na wyjściu użytkownik ma do dyspozycji 9-pasmowy korektor graficzny aktywowany włącznikiem, dzięki któremu w prosty sposób dostosuje brzmienie do każdej sytuacji. Bardzo użytecznym dodatkiem jest gniazdo USB na lampkę 5V, dzięki której można z powodzeniem pracować również podczas wydarzeń wymagających zaciemnienia. Jeżeli chodzi o samą konstrukcję, producent postawił nie tylko na jakość, ale również atrakcyjny design. Mikser charakteryzuje się elegancką i nowoczesną linią, dzięki czemu będzie dobrze wyglądać zarówno umieszczony w racku, jak i stojący samodzielnie np. na stoliku.

Mikser oferuje szerokie możliwości konfiguracji połączone z tradycyjną i prostą obsługą.

Możliwości i opcje dodatkowe
ZZMX12PRO, podobnie jak pozostałe modele linii ZZMX, oferuje dodatkowe opcje i możliwości, bez których trudno wyobrazić sobie współczesny mikser analogowy. Najważniejszą z nich jest rozbudowany, 32-bitowy procesor efektowy z podwójnym silnikiem DSP i 99 wbudowanymi presetami. Do dyspozycji są popularne algorytmy pogłosowe i modulacyjne, które z pewnością dodadzą kolorytu brzmieniu poszczególnych sygnałów. W każdym z efektów można edytować parametry przy pomocy dwóch potencjometrów. Obsługa procesora jest prosta i intuicyjna, a dodatkowym ułatwieniem jest obecność niewielkiego wyświetlacza informującego o wyborze programu lub wprowadzonych zmianach. W ZZMX12PRO nie zabrakło także interfejsu Bluetooth, dzięki któremu możemy wysłać sygnał audio bezpośrednio z urządzeń przenośnych (np. tabletu lub smartfonu). Dodatkowo w mikserze znajduje się gniazdo odtwarzacza MP3 (USB), pozwalającego nie tylko na odtwarzanie muzyki z pamięci przenośnej, ale także na nagrywanie! Co więcej, mikser wyposażono interfejs audio, umożliwiający odtwarzanie ścieżek lub zapis miksów w komputerze.

… aż chce się chwycić za „heble”

Podsumowanie
Jak można podsumować mikser ZZIPP ZZMX12PRO? Z pewnością jest to solidne i niezawodne narzędzie dostosowane do wymagań współczesnych użytkowników, które przede wszystkim oferuje wysoką funkcjonalność. Przemyślana konstrukcja, solidna i elegancka budowa oraz możliwości konfiguracji połączone z tradycyjną i prostą obsługą to cechy, które sprawiają, że mikser ten doskonale sprawdzi się we wszystkich instalacjach stałych, zintegrowanych systemach audio w różnych placówkach, a także w rozwiązaniach mobilnych np. dla zespołów weselnych czy realizatorów obsługujących niewielkie koncerty i eventy. W tym przedziale cenowym naprawdę trudno o lepszy wybór.

Tekst: Jarosław Bociański, Muzyka i Technologia